Zdzisław Beksiński na muralu metra na Mokotowie. Jest projekt

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mural poświęcony Zdzisławowi Beksińskiemu "Murale Metra", projekt z Budżetu Obywatelskiego

We wtorek zaprezentowano koncepcję graficzną muralu poświęconego Zdzisławowi Beksińskiemu, który miałby powstać na Mokotowie - dzielnicy, z którą artysta był związany. Projekt został złożony w ramach budżetu obywatelskiego.

We wtorkowym briefingu na ten temat udział wzięli: Magdalena Rakowska, autorka projektu do budżetu obywatelskiego; Bartosz Podlewski (Bakcyl Studio), autor grafik z cyklu "Murale Metra" oraz Paweł Lenarczyk, autor wcześniejszych projektów z cyklu "Murale Metra".

Jak czytamy na stronie projektu, mural Zdzisława Beksińskiego powstanie na zewnętrznym szybie windy przy stacji metra Służew przy wejściu zachodnim, będzie obejmował ścianę centralną oraz boczną wspomnianego szybu. 

Mroczny surrealizm

- Po zwycięskich realizacjach "Murali Metra”, które pojawiły się na szybach wind metra Imielin, Stokłosy i Ursynów, przyszedł czas, aby upamiętnić w przestrzeni publicznej Zdzisława Beksińskiego, który mieszkał i tworzył na Mokotowie. Bardzo żałuję, że do tej pory w przestrzeni publicznej Zdzisław Beksiński nie został upamiętniony. Teraz to nadrabiamy i równolegle ze złożeniem projektu do budżetu obywatelskiego występujemy do Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego przy Radzie m.st. Warszawy z apelem o upamiętnienie Zdzisława Beksińskiego w przestrzeni publicznej nazwą ulicy, skweru, ronda lub innego publicznego obiektu na terenie dzielnicy Mokotów - powiedział na briefingu Paweł Lenarczyk, autor cyklu "Murali Metra" i ursynowski radny (Polska 2050).

- Gdybym miał streścić sztukę Beksińskiego w dwóch słowach, wybrałbym mroczny surrealizm. Beksiński był artystą dystopijnym, krytycznym wobec niepoprawnego optymizmu współczesnego świata. W jego pracach mieszają się motywy rozpadu i zniszczenia, wątki mitologiczne i religijne, symbolizm i futuryzm, które wywołują u odbiorcy uczucie niepokoju. Niezwykłe jest jednak to, że mimo tak ponurej wizji świata, Beksiński według relacji przyjaciół i znajomych, był człowiekiem o ujmującym i ciepłym usposobieniu, z dużą dozą humoru, otwartym i serdecznym. Być może na tym polu, w bliskości ludzi, wyczuwał nadzieję i sens życia. Niezależnie od odbioru jego sztuki, Beksiński pozostaje żywą inspiracją dla artystów różnych dziedzin, również dla nas, dlatego możliwość realizacji muralu upamiętniającego Zdzisława Beksińskiego w serii "Murale Metra” jest dla mnie wielkim zaszczytem. Bohaterami tego cyklu są ludzie, a nie ich dzieła, dlatego Beksińskiego przedstawiamy w podobnej stylistyce, co pozostałe murale z cyklu, jednak w bardziej stonowanej, przygaszonej kolorystyce, właściwej dla prac artysty - powiedział z kolei Bartek Podlewski z Bakcyl Studio, autor projektów do "Murali metra" oraz "Ursynowskich Murali".

Zdzisław Beksiński w swojej pracowni na warszawskim Służewie, 2002 rokMuzeum Historyczne w Sanoku

Czytaj także: "Jakie kościotrupy? Pokaż mi chociaż jedną kość".

Urodził się w Sanoku, mieszkał i tworzył na Mokotowie

- Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku tam tez znajduje się wiele miejsc poświęconych jego pamięci. Nie zapomnijmy jednak, że to właśnie tutaj przy ulicy Sonaty na warszawskim Mokotowie mieszkał i tworzył przez prawie 30 lat. Chciałabym, aby ten mural był pierwszym akcentem upamiętniającym naszego sąsiada tu na Mokotowie, dlatego właśnie zgłosiłam taki projekt. Jednak to się nie uda bez Państwa głosów. Serdecznie zachęcam do oddania głosu na nasz projekt stanowiący hołd dla twórczości Zdzisława Beksińskiego. Głosowanie odbędzie się w dniach 15-30 czerwca 2023 - powiedziała Magda Rakowska wieloletnia mieszkanka Mokotowa ze stowarzyszenia Polska 2050.

Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do rodzinnego miasta. W latach 70. przeniósł się do Warszawy. Jego obrazy były pokazywane w prestiżowych galeriach na całym świecie. Został brutalnie zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Sanoku. Zgodnie z zapisem testamentowym artysty Muzeum Historyczne w Sanoku stało się jego jedynym spadkobiercą, przejmując kilka tysięcy prac, w tym fotografie, rysunki, grafiki i obrazy artysty.

Mural na szybie windy przy stacji metra Służew to szósty z kolei "Mural metra". W poprzednich latach na szybach wind metra Imielin zostali upamiętnieni: prof. Maria Grzegorzewska i Julian Ursyn Niemcewicz; na szybach wind metra Stokłosy - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - deszyfranci Enigmy oraz rtm. Witold Pilecki; na szybie windy metra Ursynów inż. Karwowski i Maliniak z serialu "Czterdziestolatek". Wszystkie te murale powstały w estetyce low-polygon.

Szczegóły projektu znajdują się na stronie Budżetu Obywatelskiego>>

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: "Murale Metra", projekt z Budżetu Obywatelskiego

Pozostałe wiadomości

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Warszawie obywatela Białorusi podejrzanego o usiłowanie dokonania podpalenia obiektu w Gdańsku. "Jest to kolejne zatrzymanie w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, która - na zlecenie obcych służb specjalnych - dokonywała aktów sabotażu, w szczególności podpaleń" - czytamy w komunikacie.

Obywatel Białorusi zatrzymany w Warszawie. Jest podejrzany o dywersję i sabotaż

Obywatel Białorusi zatrzymany w Warszawie. Jest podejrzany o dywersję i sabotaż

Źródło:
tvn24.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP