- Dzisiaj składamy do prezydenta miasta stołecznego Warszawy petycję o to, żeby w Warszawie powstała ulica imienia Bohaterów Ukrainy - zapowiedział na piątkowej konferencji Strzeżek. Podkreślił, że Porozumienie nie wyznacza prezydentowi stolicy konkretnego miejsca. - Może je wybrać, chociaż nie ma co ukrywać, że oglądanie rosyjskiej ambasady, która znajdowałaby się przy ulicy Bohaterów Ukrainy, byłoby co najmniej dobrym pomysłem - ocenił. I dodał: - Mamy głęboką nadzieję, że to jest sprawa, która połączy wszystkich niezależnie od codziennych podziałów i różnic w poglądach politycznych.
Głos zabrał również warszawski radny Porozumienia Sebastian Kędzierski. - Na pewno byśmy chcieli, żeby to było podjęte ponad podziałami. Jako radny Warszawy będę starał się namawiać kolegów zarówno z Platformy, w Lewicy, z Prawa i Sprawiedliwości, żebyśmy wspólnie przyjęli taką petycję bez wskazywania konkretnych ulic - powiedział. I dodał, że podobna inicjatywa pojawiła się w Wilnie i została zrealizowana. - Taka nazwa została nadana, więc również powinniśmy w tym kierunku iść i uhonorować ludzi, którzy walczą w obronie swojej ojczyzny, ale tak naprawdę o naszą wolność - podkreślił radny.
Nowa Lewica chce ulicy Obrońców i Obrończyń Ukrainy 2022 roku
Podobny pomysł przedstawiła w piątek Nowa Lewica. - Chcemy wystąpić do władz miasta o podjęcie działań, które sprawią, że ambasada Federacji Rosyjskiej, obecnie znajdująca się przy ulicy Belwederskiej, będzie znajdować się przy ulicy Obrońców i Obrończyń Ukrainy 2022 roku - powiedział na piątkowej konferencji warszawski radny i współprzewodniczący Nowej Lewicy w Warszawie Marek Szolc.
Jak podkreślił, eksperci twierdzą, że takiej zmiany można dokonać bez zmiany historycznej nazwy ulicy Belwederskiej. - Uważamy, że ta tożsamość nazewnicza w Warszawie jest ważna i dzięki temu, że poprzez podział działek geodezyjnych i poprzez formalne zmiany w okolicach ambasady, można dokonać zmiany nazwy tego adresu bez likwidacji ulicy Belwederskiej. Sądzimy, że to działanie jest potrzebne - wskazał radny.
Ambasada rosyjska miałaby nowy adres: plac Bohaterów Ukrainy
W mediach społecznościowych pojawiła się z kolei petycja, by utworzyć w Warszawie "plac Bohaterów Ukrainy".
"W związku z atakiem Rosji na Ukrainę i wywołaną przez Rosję wojną apelujemy do władz Warszawy o przyłączenie się do międzynarodowej akcji zmiany nazwy ulicy, przy której znajduje się Ambasada Federacji Rosyjskiej na Plac Bohaterów Ukrainy. Dla uproszczenia i ograniczenia wiążących się z taką zmianą niedogodności proponujemy, by władze Warszawy uchwaliły utworzenie Placu Bohaterów Ukrainy na skrzyżowaniu ulicy Belwederskiej z ulicą Parkową. Chodzi o minimalny teren - tak, by nowy plac objął tylko adres ambasady" - czytamy w treści petycji.
Jak wskazano, zamiast Belwederskiej 49, adresem rosyjskiej ambasady miałby być właśnie plac Bohaterów Ukrainy 1. "Reszta Belwederskiej zostaje, z obu stron nowego placu" - zaznaczono.
Przy Belwederskiej, gdzie znajduje się rosyjska ambasada, już od ponad tygodnia trwają demonstracje solidarności z Ukrainą zaatakowaną przez Rosję. Mieszkańcy zbierają się tam, by wyrazić sprzeciw wobec wojnie i wesprzeć ukraińskich uchodźców, którzy szukają schronienia w Warszawie i wielu polskich miastach.
"Przyglądamy się wszystkim takim inicjatywom"
Do inicjatywy uczczenia Ukraińców, odniosła się po południu w rozmowie z PAP przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska (KO). - Przyglądamy się wszystkim takim inicjatywom - powiedziała.
Jej zdaniem Ukraińcy potrzebują obecnie wsparcia. - Pamiętam stan wojenny w Polsce; pamiętam jak bardzo nam pomagały wtedy gesty solidarności z Europy Zachodniej. To jest nie do przecenienia. Zobaczymy, ile będzie tych inicjatyw, w którą stronę one pójdą - dodała Malinowska-Grupińska.
Ideę uhonorowania naszych wschodnich sąsiadów popiera także wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS). - Na pewno chcielibyśmy uhonorowania bohaterskiego narodu ukraińskiego. Symbolicznie jest to oczywiście istotne i myślę, że to na pewno nastąpi - powiedział PAP radny PiS. Dodał, że również Prawo i Sprawiedliwość pracuje nad propozycjami w tej sprawie.
Rada Warszawy wypowiedziała partnerstwo
W czwartek Rada Warszawy jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której potępiła rosyjską agresję na Ukrainę oraz wypowiedziała umowy partnerstwa z Moskwą, Sankt Petersburgiem, Smoleńskiem, Niżnym Nowogrodem i Groznem. "Rada Warszawy stanowczo potępia zbrodniczą agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Ten nieuzasadniony, barbarzyński atak łamie wszelkie normy prawa międzynarodowego i uderza z całą brutalnością w ludność cywilną" - podkreślono w uchwale.
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock