Nowe połączenie Mokotowa i Ochoty. Przedłużenie Woronicza otwarte

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Burmistrz Mokotowa: inwestycję udało się skończyć przed czasem
Burmistrz Mokotowa: inwestycję udało się skończyć przed czasemMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Przedłużenie Woronicza zostało oficjalnie otwarte

We wtorek w południe władze dzielnicy i miasta otworzyły przedłużenie Woronicza. Droga odciąży zakorkowane ulice Etiudy Rewolucyjnej oraz Racławicką.

Na tę inwestycję mieszkańcy Ksawerowa, Wyględowa oraz Służewca czekali latami. Ulica Woronicza, która została wydłużona od Etiudy Rewolucyjnej do Żwirki i Wigury, łącząc w ten sposób Mokotów z Ochotą. We wtorek nowy odcinek został oficjalnie otwarty przez władze dzielnicy Mokotów.

Nowy wyjazd z Mokotowa

- Jest to odcinek na tyle ważny, że umożliwia wyjazd z naszej dzielnicy w kierunku zachodnim, a to otwiera drogę na Okęcie oraz do centrum. Inwestycja została wykonana przed czasem, bo umowa obowiązuje do lipca 2020 roku - powiedział Rafał Miastowski, burmistrz Mokotowa.

Umowa rzeczywiście zakładała taki termin, ale burmistrz nie wspomniał, że inwestycja była odkładana latami. Droga do wydłużenia Woronicza o kilkusetmetrowy odcinek była długa i wyboista, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Najpierw dzielnica nie mogła wyłonić wykonawcy, bo nikt nie zgłosił się do przetargu. Potem, kiedy wreszcie udało się wskazać firmę, która wykona inwestycję, a prace nabrały tempa, pojawiły się problemy z instalacją elektryczną. Kontynuowanie prac było uzależnione od przesunięcia kabli.

Odciążenie dla Służewca

Agnieszka Borowska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady Warszawy, podkreśliła, że dzięki przedłużeniu Woronicza odetchną z ulgą nie tylko mieszkańcy okolicy, ale również pracownicy znajdującego się na Służewcu biurowego zagłębia.

- Połączenie Woronicza ze Żwirki i Wigury poprawi dostępność Służewca, ograniczając jednocześnie utrudnienia związane z nadmiernym ruchem na Racławickiej i Etiudy Rewolucyjnej. W tej okolicy, w rejonie centrum biurowego, codziennie porusza się samochodami, rowerami, pieszo blisko 100 tysięcy osób. Tłok, korki były dużą uciążliwością dla dojeżdżających tu do pracy, jak i dla mieszkańców Wylęgowa - powiedziała Borowska.

Autobus na trasie

Z przedłużenia ulicy skorzystają nie tylko kierowcy i rowerzyści, ale również pasażerowie komunikacji miejskiej.

- Od najbliższej soboty pojedzie tędy autobus linii 136, który będzie jechał od strony Żwirki i Wigury ulicami: Woronicza, Racjonalizacji, Konstruktorską do Wołoskiej. Powstało sześć przystanków, które ta linia będzie obsługiwać - przekazał Miastowski.

Oprócz budowy jezdni, z realizacją inwestycji wiązały się również prace związane z odwodnieniem, instalacją oświetlenia ulicznego, a także przebudową kolidującej sieci elektroenergetycznej, wodociągowej, ciepłowniczej i teletechnicznej. Wykonawcą inwestycji była, wyłoniona w przetargu, firma FAL-BRUK. Za wykonanie prac zainkasowała 14,5 miliona złotych. Całość inwestycji, łącznie z odszkodowaniami, pochłonęła ponad 24 miliony złotych.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości