Więcej zieleni, nowe chodniki i jezdnia. Tak zmienia się ulica Odyńca

Ulica Odyńca po zmianach
Skrzyżowanie Niepodległości z Odyńca (wideo archiwalne)
Źródło: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Zmienia się zachodni odcinek ulicy Odyńca na warszawskim Mokotowie. Wkrótce zakończy się modernizacja na całym odcinku tej ulicy, która trwa już od kilku lat. Będzie bardziej przyjazna i bezpieczniejsza dla pieszych. Jednocześnie nie będą mieli na co narzekać kierowcy - zapewniają drogowcy.

Ulica Odyńca dzieli się na dwie części: na zachód i na wschód od alei Niepodległości. Zarząd Dróg Miejskich podał, że właśnie prowadzi prace nad tą pierwszą częścią. Pod koniec marca drogowcy rozpoczęli nasadzenia 34 dębów, które uzupełnią szpaler po północnej stronie drogi. To pomysł mieszkańców zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego.

Nowa zieleń i wyremontowane chodniki

"To bardzo dobry czas na nowe nasadzenia, które przeprowadza się właśnie wiosną lub jesienią. W przypadku tego gatunku dębu to jednak wiosna jest najlepszym okresem. Poza tym dzięki wcześniejszym nasadzeniom będą dłużej cieszyć oko. To jeszcze nie wszystkie zaplanowane zmiany na ul. Odyńca. Już niedługo piesi będą mogli podziwiać nową zieleń, spacerując po wyremontowanych chodnikach" - zapowiada w komunikacie ZDM.

Niedawno urzędnicy otworzyli oferty na remont ulicy Odyńca między ulicą Wołoską a aleją Niepodległości. Zgłosiło się czterech potencjalnych wykonawców. Poza remontem obu ciągów pieszych (po północnej i południowej stronie ulicy) głównym zadaniem wybranego wykonawcy będzie remont nawierzchni jezdni. "Najtańsza oferta opiewa na niecałe 5,9 mln zł i jest o mniej więcej 1,5 mln zł niższa od przygotowanego przez nas na tę inwestycję budżetu. Najwyższa z kolei opiewa na niecałe 8 mln zł" - wyliczają. I zaznaczają, że wiele więc wskazuje na to, że uda się rozstrzygnąć przetarg. Wybrany wykonawca od dnia podpisania umowy będzie miał sześć miesięcy na przeprowadzenie prac. Będzie miał także obowiązek zabezpieczyć nowo posadzone (starsze również) drzewa. Wszystko zgodnie z miejskimi standardami ochrony zieleni, które również zostały uwzględnione w dokumentach przetargowych.

Ostatnie etapy modernizacji ulicy

Nowe nasadzenia oraz remont chodników i nawierzchni to ostatnie etapy modernizacji całej ulicy Odyńca. Proces ten rozpoczął się w 2020 roku. "Wówczas to na odcinku wschodnim ulicy przenieśliśmy parkowanie z chodnika na jezdnię. Przy okazji dobudowaliśmy dodatkowe przejście dla pieszych na wysokości ul. Odyńca 31" - przypominają drogowcy.

Kolejne prace na Odyńca przeprowadzili w 2022 roku. Znów zyskali piesi, którzy od tamtej pory korzystają z wyremontowanych chodników po obu stronach drogi. Wygodniej jest także kierowcom, którzy jeżdżą po nowej i fragmentami dodatkowo wzmocnionej nawierzchni.

"Nie zapomnieliśmy również o zieleni. Wykorzystując część szerokiego chodnika po północnej stronie ulicy, utworzyliśmy od strony krawędzi jezdni nieistniejący wcześniej pas zieleni. Ogółem wzdłuż remontowanego odcinka ul. Odyńca posadziliśmy wówczas prawie 400 m kw. krzewów i 12 drzew. Ponadto w miejscu stref wyłączonych z ruchu powstały cztery ogrody deszczowe" - wymieniają dalej.

Zmodernizowali także oświetlenie. W 2022 roku na całej ulicy Odyńca stare oprawy zastąpiło 45 energooszczędnych ledowych opraw SAVA. Wcześniej natomiast doświetlono dwa przejścia dla pieszych: w 2017 roku przy ulicy Odyńca 17 i w 2019 przy skrzyżowaniu z ulicą Tyniecką.

Przygotowania do strefy płatnego parkowania

Po tegorocznych inwestycjach już cała ulica Odyńca będzie miała dużo zieleni oraz równe chodniki i jezdnię. Będzie również uporządkowana i bezpieczniejsza. Tym samym będzie o wiele lepiej przygotowana pod nadchodzącą Strefę Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

"Zazwyczaj przy wprowadzaniu SPPN na danym obszarze należy dostosować ulice do nowej organizacji ruchu. W przypadku ulicy Odyńca będzie inaczej, bo ulica zostanie przygotowana zawczasu. Wystarczy tylko dołożyć znak. Żadnych dodatkowych utrudnień" - podsumowuje ZDM.

Czytaj także: