"Szpiegowo" czeka na harmonogram inwestycji

Budynki tzw. Szpiegowa przy Sobieskiego 100 na Mokotowie
Budynki tzw. Szpiegowa przy Sobieskiego 100 na Mokotowie
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Ratusz zakończył formalności związane z przejęciem tak zwanego Szpiegowa. Miasto otrzymało nieruchomość wartą ponad 102 miliony złotych w darowiźnie od Skarbu Państwa. Kompleks budynków zajmowanych niegdyś przez rosyjskich dyplomatów czeka na remont.

Władze Warszawy ogłosiły formalne przejęcie budynków "Szpiegowa" 20 stycznia. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski podpisali wówczas porozumienie. Wcześniej, w kwietniu 2022 roku Szpiegowo przeszło pod zarząd miasta, ale jego właścicielem pozostawał Skarb Państwa. Oznaczało to, że nieruchomością gospodarował prezydent Warszawy, jednak wszystkie decyzje właścicielskie podejmowane były za zgodą wojewody mazowieckiego.

- Porozumienie zakłada przekazanie tego budynku ze Skarbu Państwa dla miasta Warszawy - mówił w styczniu Trzaskowski.

Kompleks wart ponad 100 milionów złotych

Miasto otrzymało Szpiegowo w darowiźnie. W piątek, 21 lutego ratusz opublikował zarządzenie w tej sprawie, podpisane przez wiceprezydentkę Renatę Kaznowską. Oznacza to zakończenie formalności związanych z procesem przejęcia kompleksu.

W treści dokumentu podkreślono, że miasto nabywa prawo własności nieruchomości w celu "zaspakajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie budownictwa mieszkaniowego, w tym zwiększenia mieszkaniowego zasobu komunalnego".

Kompleks znajduje się na działce przy ulicy Sobieskiego 100. Ma ona powierzchnię 6,2 tys. mkw. Zgodnie z planem miejscowym dla Sielc z 2021 roku, teren ten jest przeznaczony na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz usługi nieuciążliwe, w tym usługi publiczne jako przeznaczenie uzupełniające. Według ratusza wartość nieruchomości to 102,8 mln zł.

Planują remont "Szpiegowa"

Prezydent Warszawy zapowiadał w styczniu, że "Szpiegowo" będzie remontowane, ale dwa budynki od strony ulicy Sobieskiego zostaną wyburzone. W ich miejsce powstaną nowe o wysokości kilku kondygnacji.

- Jesteśmy gotowi, żeby zaczynać. Ale jest też kwestia finansowania. Będziemy się o to starali, tak żeby nie wszystkie pieniądze poszły z budżetu miasta, tylko żeby wesprzeć się środkami z BGK - powiedział.

Trzaskowski podkreślił, że aby móc starać się o to dofinansowanie, konieczne było przejęcie kompleksu od Skarbu Państwa. Wskazał tez, że harmonogram inwestycji ma być podany do wiadomości publicznej w przeciągu kilku tygodni.

Siedem tysięcy metrów kwadratowych

W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady i przedstawicielstwa handlowego, jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Cały kompleks ma przeszło siedem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Oprócz mieszkaniowej miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia.

Czytaj także: