Sprawa "Szpiegowa" na "ostatnim etapie". Wiadomo, kto tam ma zamieszkać

Budynki tzw. Szpiegowa przy Sobieskiego 100 na Mokotowie
Budynki tzw. Szpiegowa przy Sobieskiego 100 na Mokotowie
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Sprawa przekazania miastu w ramach darowizny kompleksu budynków tak zwanego Szpiegowa jest już na ostatnim etapie. Budynki trafią do zasobu komunalnego. Jak informuje stołeczny ratusz, po remoncie mają zamieszkać tam przedstawiciele "grup zawodowych, ważnych z perspektywy interesu publicznego".

Od przejęcia budynku tzw. Szpiegowa przy ulicy Sobieskiego na Mokotowie od ambasady Federacji Rosyjskiej minęło ponad 2,5 roku. Choć formalnie nieruchomością zarządza miasto, wciąż nie jest jej właścicielem.

- Nieruchomość położona przy ul. Sobieskiego 100 stanowi własność Skarbu Państwa. Nieruchomościami Skarbu Państwa na terenie miasta stołecznego Warszawy gospodaruje prezydent Warszawy, jednak wszystkie decyzje właścicielskie podejmowane są za zgodą wojewody mazowieckiego - wyjaśnia nam Marzena Gawkowska, zastępczyni rzecznika prasowego stołecznego ratusza.

Jak wskazuje Gawkowska, od momentu przejęcia prezydent Warszawy chciał wykorzystać budynki "Szpiegowa" na cele mieszkaniowe. - Oznacza to konieczność wyremontowania istniejącego budynku oraz budowy nowego obiektu mieszkalnego. Nie jest planowane przeznaczenie nieruchomości na sprzedaż - podkreśla Gawkowska.

Miasto czeka na wojewodę

Oddany do użytku w 1980 roku kompleks budynków wymaga całościowej modernizacji. Szacowane koszty są wysokie. W ratuszu mówi się o nawet 70 milionach złotych.

- Skarb Państwa, który jest właścicielem nieruchomości nie dysponuje takimi środkami. Miasto natomiast mogłoby wykorzystać środki zarezerwowane w budżecie państwa w ramach Funduszu Dopłat, którym gospodaruje Bank Gospodarstwa Krajowego. Wykorzystanie tych środków możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy właścicielem nieruchomości będzie miasto, a nie Skarb Państwa. W ten sposób mogłoby być sfinansowane do 80 procent kosztów inwestycji - mówi nam Gawkowska.

21 maja prezydent Warszawy wystąpił do wojewody mazowieckiego o przekazanie nieruchomości w drodze darowizny na cele mieszkaniowe, niekomercyjne.

- Mieszkania przeznaczone byłyby do najmu na przykład związanego ze stosunkiem pracy, to jest najmu na czas określony (na czas trwania stosunku pracy) dla grup zawodowych, ważnych z perspektywy interesu publicznego, na przykład dla zapewnienia ciągłości świadczenia usług publicznych w mieście. Czekamy na decyzję wojewody - dodaje Gawkowska.

Chodzi między innymi o policjantów, strażników miejskich czy nauczycieli.

Joanna Bachanek, rzeczniczka wojewody mazowieckiego, informuje nas, że "trwa ostatni etap rozstrzygnięcia" tej sprawy.

W rozmowie z radiem Eska wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra potwierdziła, że budynki trafią do zasobu komunalnego. - Decyzje rady miasta pozwolą skorzystać z tych lokali, które tam będziemy modernizować i budować, czy to dla straży pożarnej czy warszawskiej policji - powiedziała zastępczyni Rafała Trzaskowskiego.

Ponad 2,5 roku od przejęcia

Miasto przejęło "Szpiegowo" w kwietniu 2022 roku. W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady, jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Cały kompleks ma przeszło siedem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkali w nim pracownicy ambasady i przedstawicielstwa handlowego. Miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia.

Warszawa przejęła rosyjskie osiedle "Szpiegowo"
Źródło: Uwaga TVN
Czytaj także: