Strażnicy miejscy kontrolują, czy pasażerowie w autobusach i tramwajach przestrzegają obowiązku zasłaniania ust i nosa. Zamiast mandatów wręczają maseczki. W akcję edukacyjną włączono także kontrolerów biletów.
Jak poinformowała straż miejska, osoby, które jadą komunikacją miejską bez maseczki, dostają ją od strażników i proszone są o jej założenie.
Zasłanianie nosa i ust w środkach transportu publicznego to obowiązek każdego pasażera. Strażnicy, którzy kontrolują autobusy i tramwaje pod tym kątem, przypominają osobom bez maseczek o obowiązku ich posiadania i tłumaczą, dlaczego to ważne. Jednorazowe maseczki ochronne, które rozdają strażnicy, przekazane zostały przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Miasto rusza z kampanią informacyjną
Jednocześnie miasto rozpoczyna kampanię informacyjną, które mają przypomnieć o zaleceniach sanitarnych w związku z epidemią. Jak poinformował ratusz, na ulicach pojawią się plakaty m.in. o tym, jak prawidłowo nosić maseczkę, a kontrolerzy biletów będą je rozdawali zapominalskim pasażerom.
Materiały informacyjne zostały przygotowane również w językach: angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Plakaty prezentują, jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce, przypominają o obowiązku zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu społecznego. Grafiki pojawią się na przystankach, w pojazdach komunikacji miejskiej, na słupach ogłoszeniowych i billboardach.
Kontrolerzy rozdają maseczki
W promowanie właściwych zachowań zaangażowano także kontrolerów Zarządu Transportu Miejskiego. Ci będą przypominać pasażerom o obowiązku zasłaniania nosa i ust, a tym, którzy będą do tego nieprzygotowani, podarują maseczkę.
"Zgodnie z rekomendacjami ekspertów z Warszawskiej Rady Polityki Zdrowotnej, organu opiniodawczego i doradczego prezydenta Warszawy ds. ochrony zdrowia, skutki epidemii mogą zostać złagodzone m.in. dzięki szerokiemu dostępowi do testów w kierunku COVID-19 oraz powszechnym szczepieniom przeciwko grypie. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w sezonie jesiennym objawy zachorowania na grypę mogą być mylone z objawami zakażenia koronawirusem" - przekazał urząd miasta.
I jednocześnie przypomniał, że miasto ma bardzo rozbudowany program szczepień ochronnych przeciwko grypie - dla seniorów 65+, kobiet w ciąży i dzieci w wieku 6-60 miesięcy, pacjentów Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego i podopiecznych noclegowni dla osób bezdomnych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Straż miejska