MZA reprezentowała grupa 22 doświadczonych kierowców, tzw. "patronów", którzy na co dzień doszkalają młodych kierowców rozpoczynających pracę w spółce. - Przedstawiciele Fundacji Integracja opowiadali o swoich doświadczeniach z korzystania z komunikacji miejskiej, przekazali również wiele cennych wskazówek, które pomogą kierowcom odpowiednio reagować na widok pasażera z białą laską, czy poruszającego się na wózku. Uczyli kierowców, w jaki sposób proponować pomoc i jak jej udzielać - przekazał w komunikacie rzecznik MZA Adam Stawicki.
Kierowcy w roli osób z niepełnosprawnościami
Zaznaczył, że aby jeszcze lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi mierzą się pasażerowie z niepełnosprawnościami ruchu, wzroku, słuchu, intelektualnymi czy z zaburzeniami mowy, kierowcy MZA w trakcie zajęć praktycznych korzystali ze sprzętów takich jak: wózki, laski dla osób niewidomych, opaski na oczy oraz gogle symulujące wady wzroku. - Osobiście doświadczali i ćwiczyli konkretne czynności wykonywane w najczęściej występujących sytuacjach podczas podróży osoby z niepełnosprawnością, jak np. przechylanie wózka podczas wprowadzania do pojazdu czy prowadzenie osoby niewidomej - wymienił rzecznik. - Spotkałem się z bardzo dużą otwartością, empatią, z takim zwyczajnym ludzkim podejściem, które cenię sobie najbardziej. Kierowcy, którzy uczestniczyli w szkoleniu dodali mi dużo chęci do dalszego działania. Widzę w tym ogromny sens. Nie było to zwykłe szkolenie. Była wymiana myśli, doświadczeń, chęć do ćwiczeń i zdobywania wiedzy. To był dobry dzień dla nas wszystkich. Ja też sporo się nauczyłem – podsumował z kolei Łukasz Bednarski, trener Fundacji Integracja. – Mieliśmy kontakt z osobami z różnymi niepełnosprawnościami – ruchu, wzroku, słuchu, ale też sami mogliśmy zmierzyć się z tą problematyką, aby lepiej zrozumieć jakie potrzeby i trudności ma osoba, która jest niewidoma czy ma problem z przemieszczaniem się – mówił Aleksander Choromański, dyspozytor i kierowca MZA. - Jest to bardzo potrzebne i dobrze by było, aby ta wiedza była przekazywana dalej, szerszemu gronu – ocenił Stefan Biernat, kierowca MZA.
Bardzo ważna i cenna lekcja dla kierowców
Rzecznik MZA podsumował, że była to dla wszystkich kierowców "bardzo ważna i cenna lekcja". - Kierowcy patroni przekażą pozyskaną wiedzę swoim podopiecznym, co wpłynie na komfort podróży pasażerów z niepełnosprawnościami - zapewnił. Przypomniał też, że kierowcy autobusów MZA przechodzą cykliczne szkolenia okresowe, w ramach których mają przekazywaną wiedzę na temat specyfiki obsługi osób z niepełnosprawnościami. - Często zdarza się, że nie udzielamy pomocy osobom z niepełnosprawnościami, bo nie wiemy, jak to zrobić. Chcąc razem tworzyć bardziej dostępny świat, w którym każdy czuje się dobrze, Miejskie Zakłady Autobusowe wraz z Fundacją Integracja przygotowały specjalny materiał – kilka podstawowych zasad zachowania względem osób z niepełnosprawnościami - aby dotrzeć z przekazem do jak największej liczby osób. Spoty akcji będą wyświetlane na ekranach w autobusach MZA - zapowiedział rzecznik.
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MZA