Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Komunikacja

Przystanek kolejowy przy Powązkach prawie gotowy. 1 listopada udostępnią go pasażerom

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
kz
Źródło:
PAP
pkp plkNa Wszystkich Świętych przystanek kolejowy przy Powązkach (wideo bez dźwięku)

Nowy przystanek kolejowy niedaleko Cmentarza Powązkowskiego zostanie udostępniony podróżnym 1 listopada tego roku - poinformował członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Arnold Bresch. Jak zwróciła uwagę "Gazeta Stołeczna", nowy przystanek będzie "pułapką dla niepełnosprawnych".

- Zależało nam, aby już na Wszystkich Świętych wzmocnić komunikację w aglomeracji warszawskiej, dlatego przyspieszyliśmy oddanie przystanku Warszawa Powązki - powiedział Bresch. - To kolejny dostęp do kolei w obszarze stolicy i realny efekt uzyskany dzięki realizacji Krajowego Programu Kolejowego. W dni powszednie na Warszawie Powązkach zatrzymywać się będzie ponad dziewięćdziesiąt pociągów - zaznaczył.

Dodatkowy przystanek

Warszawa Powązki to drugi, po Warszawie Koło, dodatkowy przystanek zbudowany na linii obwodowej. Z przystanku Warszawa Koło i odremontowanych peronów na Warszawie Woli, Młynowie i Warszawie Zachodniej podróżni korzystają już od października zeszłego roku. Wartość modernizacji linii obwodowej to 223 mln zł brutto, a dofinansowanie z UE to około 85 procent.

Przystanek składa się z dwóch zadaszonych peronów z dojściami od strony ulicy Powązkowskiej. Każdy z nich ma długość 200 metrów. Sam obiekt położony jest tuż obok najważniejszej nekropolii stolicy i przy obszarze nowych osiedli – pomiędzy przystankami Warszawa Koło i Warszawa Gdańska.

Bez wind, ze stromymi schodami

Nad przystankami zamontowane zostały szerokie, kryjące większość powierzchni peronu, wiaty. Jest ułożona antypoślizgowa nawierzchnia.

Jednak jak zwracają uwagę dziennikarze "Gazety Stołecznej", udostępnienie przystanku nie oznacza wcale, że w piątek pasażerowie zastaną tu pełnię wygód. Trudności czekają osoby niepełnosprawne. "Pochylnie prowadzą tylko na jeden z peronów – przy skarpie po stronie wolskiej. Stamtąd odjeżdżają pociągi w kierunku Dworca Gdańskiego. Za to na peron pośrodku trasy kolejowej (w kierunku Woli i Dworca Zachodniego) wiodą tylko schody (i to strome!) z wiaduktu ul. Powązkowskiej. Winda obok ma działać dopiero w 2020 r." - czytamy w "Gazecie Stołecznej".

Prace wykończeniowe na przystanku będą kontynuowane do pierwszego kwartału przyszłego roku. Wtedy do użytku zostanie oddana kładka, która zapewni dogodne dojścia na perony po przeciwnej stronie Powązkowskiej oraz połączy Wolę i Żoliborz.

Źródło: PAP

Autor:kz

Źródło zdjęcia głównego: PKP PLK