Kora w różach. Odsłonili mural na Bielanach

TVN Warszawa | Bielany

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Burmistrz Bielan o muralu upamiętniającym KoręTVN24
wideo 2/2
TVN24Burmistrz Bielan o muralu upamiętniającym Korę

W 70. rocznicę urodzin Kory, na Starych Bielanach odsłonięto mural upamiętniający legendarną piosenkarkę. Jego lokalizacja jest nieprzypadkowa - artystka przez wiele lat mieszkała przy znanej z zabytkowych latarń gazowych ulicy Płatniczej.

Mural znajduje się przy ulicy Żeromskiego 44/50, na ścianie szczytowej kamienicy od strony ulicy Kleczewskiej. Przedstawia wokalistkę zespołu Maanam otoczoną kwiatami róż, co jest nawiązaniem do utworu "Róża", w którym Kora śpiewała o miłości i wielkich emocjach. W otoczeniu budynku, gdzie znajduje się mural, posadzono 320 różanych krzewów.

- Kora była niezwykłą artystką, była również kobietą walczącą o prawa kobiet, prawa mniejszości i prawa każdego człowieka. Walczyła również o siebie. Muszę przyznać, że dzisiaj słychać to w jej muzyce, słychać to, co robiła przez całe swoje życie. Myślę, że siła i odwaga do walki, które zostały w jej muzyce, są przesłaniem dla każdej i każdego z nas - mówiła na uroczystości odsłonięcia muralu wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Swojego wzruszenia nie krył również mąż zmarłej artystki Kamil Sipowicz. - Mural bardzo, ale to bardzo mi się podoba. To jest cała Kora. Jestem bardzo szczęśliwy, że pamięć po mojej żonie trwa i jest żywa. Bo choć Kory nie ma wśród nas, to ona żyje. Wielu artystów wykonuje muzykę Kory, inspiruje się nią, a to oznacza, że Kora po prostu jest. A przechodząc ulicą Żeromskiego, każdy będzie mógł ją spotkać. I to codziennie - przekonuje Sipowicz.

Projektantem muralu jest ilustrator Tomasz Majewski, a wykonawcą Good Looking Studio. W prace nad dziełem włączył się także Kamil Sipowicz, który od początku wspierał inicjatywę bielańskiego urzędu.

Mural Kory powstał przy ulicy Żeromskiego 44/50Urząd Dzielnicy Bielany

Mieszkanka Starych Bielan

Miejsce muralu jest nieprzypadkowe - Kora przez wiele lat mieszkała na Bielanach, przy słynnej z zabytkowych latarń gazowych ulicy Płatniczej. - Kiedy po praz pierwszy oglądaliśmy ten dom, Kora usiadła na fotelu na tarasie i powiedziała, że się stąd nie rusza - wspomina Sipowicz. Jak dodaje, nieruchomość kupili od Grzegorza Rosińskiego, rysownika i autora serii komiksów "Thorgal".

Centrum wydarzeń szybko stał się bardzo klimatyczny ogród położony na tyłach domu. – Ćwiczyliśmy razem jogę, świętowaliśmy tutaj również każdą nową płytę Kory czy Maanamu - wspomina Sipowicz w wywiadzie zrealizowanym przez bielański urząd z okazji odsłonięcia muralu i 70. rocznicy urodzin artystki.

Jak zapowiedzieli bielańscy urzędnicy, na drugiej ścianie szczytowej tego samego budynku, jeszcze w czerwcu powstanie malunek z wizerunkiem Krystyny Sienkiewicz. Aktorka również przez lata mieszkała na Starych Bielanach przy ulicy Płatniczej i była sąsiadką Kory.

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Bielany