Zamontowali kilkaset budek na Bielanach

TVN Warszawa | Bielany

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plBudki dla jerzyków

300 budek dla jerzyków i innych ptaków zostało zainstalowanych na Bielanach. Ich projekt został wybrany w budżecie obywatelskim.

Skończył się montaż budek lęgowych dla jerzyków, sprzymierzeńców w walce z komarami. 300 drewnianych skrzynek pojawiło się na osiedlu Ruda na Bielanach: przy ulicy Gwiaździstej, Klaudyny i Smoleńskiego. 200 domków mają zająć docelowo jerzyki, a pozostałe 100 da schronienie kawkom czy wróblom. Wszystkie kosztowały 46,4 tysiąca złotych.

"Chronimy bielańskie jerzyki"

Jak podaje urząd dzielnicy Bielany, montaż budek zakończył się w styczniu. 200 drewnianych skrzynek pojawiło się na ośmiu budynkach na osiedlu Ruda. Dodatkowe 100 budek porozstawiano przy Stawach Brustmana, Stawach Kellera i w bielańskiej części Kępy Potockiej. To projekt o nazwie "Chronimy bielańskie jerzyki i inne ptaki gniazdujące w skrzynkach lęgowych", który wybrali mieszkańcy w budżecie obywatelskim.

Teren sprawdzili wcześniej Mariusz Grzeniewski i Adam Tarłowski, ornitolodzy z warszawskiego Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian". Ich badania wykazały, że do lipca ubiegłego roku na wyznaczonym terenie było łącznie 135 gniazd, w tym 56 gniazd mazurków, 63 gniazd szpaków i 17 gniazd jerzyków.

"Po przeprowadzeniu obserwacji w terenie do montażu skrzynek wytypowano osiem budynków oraz pięć terenów zieleni" – czytamy w informacji przekazanej od urzędu dzielnicy Bielany.

Budki mają zwiększyć liczbę gniazd głównie jerzyków, ale też kawek czy wróbli. Zostały zawieszone na ścianach zewnętrznych budynków i na drzewach.

"Montaż skrzynek przeprowadzono przy wykorzystaniu metod alpinistycznych. Skrzynki montowano pod parapetami okien klatek schodowych oraz luksferów. Zabezpieczy to skrzynki przed zaciekaniem wody na tylne ścianki a tym samym przedłuży ich żywotność" – czytamy dalej w informacji od urzędu.

Skrzynki montowane są na drzewach,  na wysokości 6,5-7,5 m, na głównym pniu, w pionie.

Źródło: tvnwarszawa.pl

katke/ran