TVN Warszawa | Bielany

Rozpoczęła się budowa kolejnego kolektora ściekowego. Rozalia wydrąży tunel pod Bielanami

TVN Warszawa | Bielany

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rozpoczęła się budowa kolektora Lindego Bis

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęło budowę kolektora Lindego Bis na Bielanach. Głowica z tarczą drążącą o imieniu Rozalia do końca 2023 roku wybuduje nowy kanał.

Jak poinformował w komunikacie stołeczny ratusz, kolektor Lindego Bis o długości około 4 km i średnicy 2 m, zostanie ułożony na głębokości od 5 do nawet 14 m. Jego trasa będzie przebiegać na terenie Bielan w rejonie Brązowniczej oraz w ciągu ulic Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego do Marymonckiej, gdzie zostanie połączony z istniejącym kolektorem Burakowskim. Lindego Bis przejdzie pod linią warszawskiego metra i w tym miejscu zostanie wykonany z rury o średnicy 1,6 metra, umieszczonej wewnątrz większej rury osłonowej. Tarcza drążąca Rozalia ma średnicę prawie 2,5 m, a cały zestaw waży 55 ton i posuwa się z prędkością od 10 do 16 metrów na dobę z siłą nacisku do 1200 ton. Kolektor zostanie zbudowany metodą bezwykopową. Wykonawcą prac jest Inżynieria Rzeszów i ABIKORP Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych

Lindego Bis kluczowy dla bezpieczeństwa

Urzędnicy tłumaczą, że nowy kolektor przejmie część ścieków i wód opadowych spływających z terenu Bemowa i Bielan, dzięki czemu zostanie odciążona kanalizacja w obu dzielnicach. – Decyzje dotyczące budowy kolektorów tranzytowo-retencyjnych na terenie Warszawy są wynikiem m.in. obserwacji zmian klimatycznych – urządzenia te pozwolą minimalizować ryzyko występowania takich zjawisk, jak zalewiska i podtopienia powstające w czasie gwałtownych i obfitych opadów. Kolektor Lindego Bis jest jednym z kilku kluczowych dla bezpieczeństwa miasta kolektorów – informuje Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK.

Inwestycja Lindego Bis o wartości 129 mln zł, współfinansowana ze środków unijnych, jest realizowana w ramach projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI". MPWiK zawarło umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolektor Wiślany w budowie

Obecnie, wzdłuż Wisły na północ od Mostu Gdańskiego, MPWiK buduje największy z kolektorów – Wiślany. Trwają także ostatnie przygotowania do rozpoczęcia budowy kolektora Mokotowskiego Bis, który powstanie wraz z nową linią tramwajową wzdłuż ul. Gagarina. Jak zapewnia ratusz, wymienione inwestycje, wraz z oddanym w 2020 r. zbiornikiem na terenie oczyszczalni ścieków Czajka, zwiększą pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m³. "Podczas największych ulew, poprzez zatrzymywanie wód opadowych, nie tylko ograniczą powstawanie zalewisk, ale także zminimalizują ryzyko uruchamiania się przelewów burzowych i zrzutów mieszaniny ścieków oraz wód opadowych do Wisły" - podkreślono w komunikacie.

Tarcza Barbara drąży Kolektor Wiślany
Tarcza Barbara drąży Kolektor WiślanyMPWiK / Facebook

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości