Amerykanie budują wielką serwerownię na terenie warszawskiej huty

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany / Facebook Wizualizacja centrum danych

Ruszyła budowa wielkoskalowego centrum danych na Bielanach. Amerykański inwestor zajął teren dawnych hal bielańskiej huty. - Cieszymy się, że nie jest to mieszkaniówka, a idziemy w kierunku bielańskiej Doliny Krzemowej, czyli rozwoju przedsięwzięć, które są neutralne środowiskowo i podnoszą atrakcyjność dzielnicy - mówi tvnwarszawa.pl wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski.

"Na terenie bielańskiej Huty powstaje nowoczesne centrum danych. Warszawa jest jednym z pięciu europejskich miast, w których amerykański inwestor planuje budowę wielkoskalowych centrów danych. Na razie powstają dwa obiekty, w Niemczech i Polsce" - poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Inwestycja zajmie powierzchnię 36 tysięcy metrów kwadratowych i będzie składała się z dwóch centrów. "Budowa pierwszego zakończy się do marca 2022 roku. Będzie to obiekt wykorzystujący energię odnawialną i oferujący stacje ładowania pojazdów elektrycznych, przestrzenie biurowe oraz sale networkingowe" - zapowiedział Pietruczuk.

Inwestorem jest firma Vantage Data Centers. Na jej stronie czytamy, że nowoczesny kompleks będzie miał łączną moc 48 megawatów. Będzie to jedna z największych serwerowni w Polsce. Skalę tego typu przedsięwzięć określa się na podstawie zużycia prądu, więc powierzchnia przyszłych hal ma drugorzędne znaczenie. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. Centra danych buduje się często na dawnych terenach przemysłowych ze względu na dostęp do linii wysokiego lub średniego napięcia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"W kierunku bielańskiej doliny krzemowej"

Centrum danych będzie mieściło się po północno-zachodniej stronie parkingu P+R Młociny i budynku żoliborskiego inspektoratu ZUS. Wiceburmistrz Bielan Włodzimierz Piątkowski podaje, że prace budowlane rozpoczęły się na początku lipca. - Są już dość zaawansowane, ponieważ hala powstaje w technologii półproduktów betonowych - zaznacza. - Data center to ogromny gmach, ale pracowników nie będzie wielu, będą za to wysoce wykwalifikowani. Docelowo na jednej zmianie zatrudnionych będzie około 25 osób, nadzorujących procesy technologiczne pod względem stabilności przesyłu danych. Cała obsługa komunikacyjna kompleksu będzie odbywała się po terenach huty - dodaje wiceburmistrz.

Władze Bielan nie kryją zadowolenia z nowej inwestycji. - Cieszymy się, że nie jest to mieszkaniówka, a idziemy w kierunku bielańskiej Doliny Krzemowej, czyli rozwoju przedsięwzięć, które są neutralne środowiskowo i podnoszą atrakcyjność dzielnicy - podkreśla wiceburmistrz. - Z punktu widzenia prestiżu Bielan, to bardzo ważne, że taki kapitał jest tu przyciągany. Inwestycja będzie generowała konkretne dochody w postaci podatku od nieruchomości. Liczymy, że będą one wynosiły - przynajmniej wobec obecnych stawek - ponad milion złotych dochodu rocznie. To ze wszech miar korzystne - twierdzi Piątkowski. Jego zdaniem wybór amerykańskiej firmy jest pozytywnym sygnałem dla potencjalnych inwestorów, rozważających ulokowanie kapitału na Bielanach.

- Nie chcemy powtarzać błędów popełnionych w miejscach, gdzie mieszkaniówka wdarła się w sposób nieskoordynowany. Budzi to później szereg problemów związanych z zarządzaniem dzielnicą i realizowaniem potrzeb mieszkańców - zaznacza Piątkowski. Wyjaśnia też, że władzom Bielan zależy na uniknięciu ekspansji deweloperów oraz stworzeniu wokół huty strefy buforowej, składającej się z inwestycji usługowych. 

Historia Huty Warszawa

Budowa Huty Warszawa ruszyła na początku lat 50., jednak pierwsze koncepcje dotyczące zlokalizowania jej na warszawskich Bielanach sięgają jeszcze okresu przed II wojną światową. W kwietniu 1957 roku oddano do użytku pierwszy wydział produkcyjny - odlewnię staliwa. W kolejnych latach uruchamiane były zgniatacz, kuźnia, ciągarnia i różnego rodzaju walcownie. Jak podaje Stowarzyszenie Przyjaciół Huty Warszawa "Warszawscy Hutnicy", w latach 70. i 80. XX wieku była największym producentem wyrobów hutniczych ze stali jakościowych w kraju. Wytwarzano w niej niemal 50 procent produkcji krajowej. Jej wyroby zaopatrywały polski przemysł maszynowy, łożyskowy, motoryzacyjny, energetyczny, maszynowy, stoczniowy czy elektroniczny.

Huta została sprywatyzowana w 1992 roku, w oparciu o umowę joint venture z Koncernem LUCCHINI. W 2005 roku przejął ją koncern Arcelor, do którego dołączył dwa lata później Mittal. Obecnie nadal prowadzona jest w niej produkcja pod szyldem Huta ArcelorMittal Warszawa, jednak działalność hutnicza zajmuje już bardzo niewielką część ogromnego terenu na północy Bielan. W międzyczasie do coraz mniejszego zakładu dociągnięto planowaną jeszcze w PRL linię metra.

Od lat trwa debata na temat przyszłości tego terenu. Pojawiają się pomysły takie, jak przedłużenie metra w kierunku Cmentarza Północnego i Łomianek. Od strony ulicy Wójcickiego trwa proces rekultywacji dawnych hałd. Dekadę temu, na zlecenie firmy spółki deweloperskiej Pirelii Pekao RE, w pracownik Stefana Kuryłowicza powstała koncepcja budowy dzielnicy mieszkaniowej na tym terenie. Był on też przedmiotem Europanu - konkursu urbanistycznego dla młodych architektów z Europy. Teren wciąż ma dostęp do bocznicy kolejowej, a docelowo ma też znajdować się w pobliżu dwóch ważnych tras: nowej "siódemki" i Trasy Mostu Północnego.

Informowaliśmy też o opóźnieniu w budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad:

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wideo z września 2021 roku)
Budowa Muzeum Sztuki NowoczesnejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany / Facebook

Pozostałe wiadomości