Rośnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Rosną też koszty, wydłuża się budowa

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wideo z września 2021 roku)
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wideo z września 2021 roku)
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plBudowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej

O kilka miesięcy opóźni się zakończenie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. Urzędnicy mówią o drugiej połowie 2023 roku. Z kolei kwestia budowy zaplanowanego obok Teatru Rozmaitości stoi w miejscu. Na przetarg w tym roku nie ma co liczyć.

Podczas ostatniej sesji Rady Warszawy radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej m. st. Warszawy na lata 2021 - 2050. Dla 48 przedsięwzięć zwiększono limit wydatków. Jednym z nich jest budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. W skali inwestycji jest to zmiana kosmetyczna, bo limit wzrośnie o 7,1 milionów złotych – z 417 na 424 miliony. Dlaczego jednak budowa nowej siedziby muzeum podrożała?

- Głosowanie dodatkowych środków 7,1 mln przez radę miasta jest związane z aneksami z generalnym wykonawcą w związku z odkrytymi kolizjami z innymi miejskimi inwestycjami w 2020 roku i pandemią - przekazała nam Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Budowa złapała opóźnienie

Edyta Mydłowska-Krawcewicz z wydziału prasowego stołecznego ratusza przekazała, że kolizje o których mówi Mytkowska, to: nieujawnione na mapach jako czynne sieci kanalizacyjne i związana z tym konieczność zmian w dokumentacji, niezinwentaryzowane w dokumentacji powykonawczej metra elementy infrastruktury podziemnej - strop betonowy zamiast ujawnionego na mapach piasku, zmiana w sposobie wykonania przyłącza cieplnego związana z planowaną budową pawilonu "Emilia".

- Nie bez znaczenia były również okoliczności związane z epidemią koronawirusa. W tym przypadku to nie tylko absencje, spowodowane chorobą pracowników generalnego wykonawcy czy podwykonawców, które wpłynęły na spowolnienie zaplanowanego harmonogramu, ale też podobne trudności wśród producentów i dostawców materiałów budowlanych. Opisane problemy wywołane przez epidemię zostały już w większości zażegnane i budowa wróciła do zaplanowanego tempa - poinformowała Mydłowska-Krawcewicz.

Dodała, że to wszystko wpłynęło jednak negatywnie na zaplanowany w 2019 roku harmonogram prac. - Według obecnych szacunków, prace budowlane powinny być zakończone w drugiej połowie 2023 roku - poinformowała. Według pierwotnego harmonogramu zakończenie robót budowlanych miało nastąpić we wrześniu 2022 roku.  - W tej chwili postępy na budowie są bardzo dynamiczne, widać już wiele skończonych pomieszczeń - kino, audytorium, niektóre galerie. Nadrabiamy opóźnienia - uzupełnia dyrektorka MSN.

Dwie inwestycje

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, budowa MSN to przedsięwzięcie kosztowne, bo budynek ma powstać nad tunelem pierwszej linii metra i łącznikiem pierwszej i drugiej linii podziemnej kolejki. Konstrukcja nie może obciążać tuneli. W pobliżu jest też ogromny transformator zasilający większą część Śródmieścia. Już przy pierwszym dofinansowaniu inwestycji o kwotę 180 milionów złotych, które radni przegłosowali w styczniu 2019 roku, urzędnicy zaznaczali, że w przypadku tej budowy kładziony jest ogromny nacisk na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w otoczeniu i pod placem budowy.

Docelowo na placu Defilad mają stanąć dwa budynki, ułożone w kształt litery L. Siedziba MSN znajdzie się bliżej Marszałkowskiej i będzie to prosta, jasna, niemal biała bryła. Wokół całego parteru znajdą się podcienie, a przez szklaną elewację będzie można zajrzeć do wnętrza budynku.

Parter budynku będzie ogólnodostępny. Znajdzie się tu mała galeria z często zmieniającymi się wystawami - wizytówka muzeum - oraz księgarnia. Na pierwszym i drugim piętrze znajdą się przestrzenie wystawowe. W planach jest też budowa sal edukacyjnych, biblioteki, audytorium, kina i kawiarni. Ciekawym elementem będzie też rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z końca lat 50. Do tego projektu zostanie wykorzystane oryginalne wyposażenie radiowe z tamtego okresu.

Muzeum będzie miało powierzchnię użytkową około 20 tysięcy metrów kwadratowych. Za projekt odpowiada amerykański architekt Thomas Phifer, współpracujący z polskimi architektami z pracowni APA Wojciechowski.

Muzeum Sztuki NowoczesnejUM

Co z Teatrem Rozmaitości?

Drugi budynek, który ma stanąć bliżej Pałacu Kultury, to planowana siedziba Teatru Rozmaitości (TR Warszawa). Bryła budynku będzie ciemniejsza, nieco bardziej zróżnicowana. Podcienie będzie miał tylko od strony pasażu, który znajdzie się pomiędzy TR a MSN.

W lutym 2018 roku miasto zdecydowało się na rozdzielenie inwestycji na dwa postępowania. Jednak ze względu na sporne działki na placu Defilad przedłużały się procedury administracyjne. Bez kontroli nad działką, teatr nie miał dostępu do drogi publicznej, przez co nie można było wydać pozwolenia na budowę. Ostatecznie dokument udało się pozyskać w styczniu tego roku. Ale od tego momentu sprawa budowy nie posunęła się do przodu.

- Sytuacja budżetowa zmusza nas dziś do rozłożenia tej inwestycji w czasie. Będziemy analizować perspektywę finansową i podejmować decyzje. Ogłoszenie przetargu w tym roku, mając na uwadze sytuację budżetową, wydaje się niemożliwe. Według dotychczasowego planu inwestycja budowy TR Warszawa jest rozłożona do 2025 roku. Pozwolenie na budowę jest ważne trzy lata - przyznała Edyta Mydłowska-Krawcewicz. - Na razie, do końca 2025 roku, zaplanowano 130 milionów złotych, już wiemy, że to kwota znacznie niedoszacowana - dodała.

Przyszłe forum między budynkami MSN i TRThomas Phifer and Partners / UM

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości