Rośnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Rosną też koszty, wydłuża się budowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wideo z września 2021 roku)
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wideo z września 2021 roku)
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Budowa Muzeum Sztuki NowoczesnejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

O kilka miesięcy opóźni się zakończenie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. Urzędnicy mówią o drugiej połowie 2023 roku. Z kolei kwestia budowy zaplanowanego obok Teatru Rozmaitości stoi w miejscu. Na przetarg w tym roku nie ma co liczyć.

Podczas ostatniej sesji Rady Warszawy radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej m. st. Warszawy na lata 2021 - 2050. Dla 48 przedsięwzięć zwiększono limit wydatków. Jednym z nich jest budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. W skali inwestycji jest to zmiana kosmetyczna, bo limit wzrośnie o 7,1 milionów złotych – z 417 na 424 miliony. Dlaczego jednak budowa nowej siedziby muzeum podrożała?

- Głosowanie dodatkowych środków 7,1 mln przez radę miasta jest związane z aneksami z generalnym wykonawcą w związku z odkrytymi kolizjami z innymi miejskimi inwestycjami w 2020 roku i pandemią - przekazała nam Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Budowa złapała opóźnienie

Edyta Mydłowska-Krawcewicz z wydziału prasowego stołecznego ratusza przekazała, że kolizje o których mówi Mytkowska, to: nieujawnione na mapach jako czynne sieci kanalizacyjne i związana z tym konieczność zmian w dokumentacji, niezinwentaryzowane w dokumentacji powykonawczej metra elementy infrastruktury podziemnej - strop betonowy zamiast ujawnionego na mapach piasku, zmiana w sposobie wykonania przyłącza cieplnego związana z planowaną budową pawilonu "Emilia".

- Nie bez znaczenia były również okoliczności związane z epidemią koronawirusa. W tym przypadku to nie tylko absencje, spowodowane chorobą pracowników generalnego wykonawcy czy podwykonawców, które wpłynęły na spowolnienie zaplanowanego harmonogramu, ale też podobne trudności wśród producentów i dostawców materiałów budowlanych. Opisane problemy wywołane przez epidemię zostały już w większości zażegnane i budowa wróciła do zaplanowanego tempa - poinformowała Mydłowska-Krawcewicz.

Dodała, że to wszystko wpłynęło jednak negatywnie na zaplanowany w 2019 roku harmonogram prac. - Według obecnych szacunków, prace budowlane powinny być zakończone w drugiej połowie 2023 roku - poinformowała. Według pierwotnego harmonogramu zakończenie robót budowlanych miało nastąpić we wrześniu 2022 roku.  - W tej chwili postępy na budowie są bardzo dynamiczne, widać już wiele skończonych pomieszczeń - kino, audytorium, niektóre galerie. Nadrabiamy opóźnienia - uzupełnia dyrektorka MSN.

Dwie inwestycje

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, budowa MSN to przedsięwzięcie kosztowne, bo budynek ma powstać nad tunelem pierwszej linii metra i łącznikiem pierwszej i drugiej linii podziemnej kolejki. Konstrukcja nie może obciążać tuneli. W pobliżu jest też ogromny transformator zasilający większą część Śródmieścia. Już przy pierwszym dofinansowaniu inwestycji o kwotę 180 milionów złotych, które radni przegłosowali w styczniu 2019 roku, urzędnicy zaznaczali, że w przypadku tej budowy kładziony jest ogromny nacisk na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w otoczeniu i pod placem budowy.

Docelowo na placu Defilad mają stanąć dwa budynki, ułożone w kształt litery L. Siedziba MSN znajdzie się bliżej Marszałkowskiej i będzie to prosta, jasna, niemal biała bryła. Wokół całego parteru znajdą się podcienie, a przez szklaną elewację będzie można zajrzeć do wnętrza budynku.

Parter budynku będzie ogólnodostępny. Znajdzie się tu mała galeria z często zmieniającymi się wystawami - wizytówka muzeum - oraz księgarnia. Na pierwszym i drugim piętrze znajdą się przestrzenie wystawowe. W planach jest też budowa sal edukacyjnych, biblioteki, audytorium, kina i kawiarni. Ciekawym elementem będzie też rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z końca lat 50. Do tego projektu zostanie wykorzystane oryginalne wyposażenie radiowe z tamtego okresu.

Muzeum będzie miało powierzchnię użytkową około 20 tysięcy metrów kwadratowych. Za projekt odpowiada amerykański architekt Thomas Phifer, współpracujący z polskimi architektami z pracowni APA Wojciechowski.

Muzeum Sztuki NowoczesnejUM

Co z Teatrem Rozmaitości?

Drugi budynek, który ma stanąć bliżej Pałacu Kultury, to planowana siedziba Teatru Rozmaitości (TR Warszawa). Bryła budynku będzie ciemniejsza, nieco bardziej zróżnicowana. Podcienie będzie miał tylko od strony pasażu, który znajdzie się pomiędzy TR a MSN.

W lutym 2018 roku miasto zdecydowało się na rozdzielenie inwestycji na dwa postępowania. Jednak ze względu na sporne działki na placu Defilad przedłużały się procedury administracyjne. Bez kontroli nad działką, teatr nie miał dostępu do drogi publicznej, przez co nie można było wydać pozwolenia na budowę. Ostatecznie dokument udało się pozyskać w styczniu tego roku. Ale od tego momentu sprawa budowy nie posunęła się do przodu.

- Sytuacja budżetowa zmusza nas dziś do rozłożenia tej inwestycji w czasie. Będziemy analizować perspektywę finansową i podejmować decyzje. Ogłoszenie przetargu w tym roku, mając na uwadze sytuację budżetową, wydaje się niemożliwe. Według dotychczasowego planu inwestycja budowy TR Warszawa jest rozłożona do 2025 roku. Pozwolenie na budowę jest ważne trzy lata - przyznała Edyta Mydłowska-Krawcewicz. - Na razie, do końca 2025 roku, zaplanowano 130 milionów złotych, już wiemy, że to kwota znacznie niedoszacowana - dodała.

Przyszłe forum między budynkami MSN i TRThomas Phifer and Partners / UM

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl