Trwa remont zespołu trzech zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 na Białołęce. Po jego zakończeniu będzie się tam mieścić centrum lokalne z funkcjami kulturalno-oświatowymi. W latach 20. XX wieku budynek pełnił kolejno różne funkcje: od szkoły, przez posterunek policji, po ośrodek dla "zagubionych" dziewcząt, którym pomagano wyjść z ubóstwa i uzależnień.
Obecnie przy ulicy Modlińskiej 257 prowadzone są prace przy wzmacnianiu fundamentów i budowie instalacji oraz trwa tynkowanie ścian zewnętrznych lewej oficyny. Zdemontowane zostały trzy z istniejących czterech pieców kaflowych. Dwa z nich zostaną zrekonstruowane. Materiałem wykończeniowym będą odzyskane, nieuszkodzone kafle.
Odtworzą historyczną elewację
Ratusz zapowiada, że wkrótce rozpoczną się także prace przy malowidłach pokrywających część ścian i sufitów. Polichromie będą zdjęte i odrestaurowane pod okiem stołecznego konserwatora zabytków.
Zadecydowano o zachowaniu drewnianych schodów i balustrad, a w pomieszczeniach częściowo wykorzystane zostaną oryginalne posadzki z terakoty i klepki dębowej. Dobrze zachowane drzwi zewnętrzne i wewnętrzne poddane będą renowacji, pozostałe zostaną wiernie odtworzone. Na wszystkich trzech budynkach zostanie odtworzona historyczna elewacja, a na dach powrócą elementy ozdobne - kule i wazony.
Wyremontowane budynki będą przeznaczone na potrzeby centrum lokalnego z funkcjami kulturalno-oświatowymi. Urzędnicy zapowiadają, że remont zakończy się jesienią 2024 roku.
Historia willi
Willa została wybudowana prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego - w duchu "powściągliwej" secesji. Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadoptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnością mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień. W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów.
Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam sklep z narzędziami, biblioteka.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta