Hiszpania

Hiszpania

Dwie osoby zginęły w wyniku oberwania się klifu na jedną z plaż na Teneryfie. Skały stoczyły się z wysokości 40 metrów wprost na plażowiczów na Los Gigantes.

Co najmniej 5 osób zginęło, gdy w nocy z niedzieli na poniedziałek zawalił się 3-piętrowy budynek w Palma de Mallorca w Hiszpanii. Strażacy poszukują innych ofiar pod gruzami.

Jedna osoba zginęła, kolejnych dziesięć zostało rannych w wypadku autokaru w Hiszpanii. Pojazdem podróżowali uczniowie z Holandii.

63 tysiące, 1,2 miliona czy 2 miliony ludzi? W Hiszpanii trwa spór o liczbę uczestników sobotniej manifestacji przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego. Dane różnią się w zależności od źródła.

"Zarąbista fiesta z pięcioma cudownymi dziewczynami" - to jedna z nagród, jakie politykom hiszpańskiej prawicy za pomyślne załatwianie spraw załatwiał mózg korumpującej siatki przedsiębiorców "Don Vito". Hiszpania żyje aferą "caso Guartel".

Najbardziej niekonwencjonalny kościół w Europie, wizytówka Barcelony Sagrada Familia może być poważnie zagrożona. Tuż obok murów świątyni kopany jest tunel superszybkiej kolei. Według ekspertów istnieje ryzyko uszkodzenia konstrukcji budowli.

23-letni mężczyzna został zabity przez byka na ulicach hiszpańskiego miasteczka Villarquemado. Tradycyjne i okrutne pędzenie byka - zwierzęciu smaruje się rogi smołą i podpala przed wypuszczeniem na ulice - wywołuje tam od lat protesty obrońców praw zwierząt.

Ponad 40 tysięcy ludzi, około 100 ton pomidorów i dwie godziny nieziemskiej zabawy - tak wyglądała tegoroczna La Tomatina, największa bitwa na pomidory w Hiszpanii. Latające warzywa i uśmiechnięte (choć brudne) twarze opanowały Buniol nieopodal Walencji.

Setki działaczy na rzecz praw zwierząt rozebrało się i polało sztuczną krwią, by okazać swój sprzeciw wobec korridy. Wszystko odbyło się w miejscu symbolicznym: na placu przed The Plaza de Toros de Las Ventas - sławną areną, gdzie odbywają się walki w Madrycie.

Po czterech dniach walki z ogniem hiszpańscy strażacy opanowali pożary lasów na wyspie la Palma. Ogień już się nie rozprzestrzenia, trwa dogaszanie – podały miejscowe władze.

To już nie spadek, a zapaść sprzedaży domów w Hiszpanii. W kwietniu wskaźnik osunął się tam o prawie 48 procent licząc rok do roku. To to spadek dwukrotnie głębszy niż ten z marca. Zapaść hiszpańskiego rynku nieruchomości może oznaczać kolejne zwolnienia w firmach budowlanych i u deweloperów.

Ekstremalne upały w południowej Hiszpanii. Temperatura sięgnęła 44 stopni Celsjusza – tak było w trzech prowincjach: Jaen, Kordowie i Sewilli.

Setki strajkujących pracowników starło się w środę z policją w mieście Vigo w północno-zachodniej Hiszpanii. Do zamieszek doszło po tym, jak załamały się rozmowy dotyczące nowych warunków pracy.

Chirac, Aznar, Berlusconi, Bush i Kaczyński - to zdaniem katalońskich socjalistów najbardziej diaboliczna piątka polityków świata. Wszyscy związani są z prawicą, a Katalończycy przekonują, że to od niej pochodzi całe zło świata.

Kokainę, LSD i amfetaminę codziennie wdychają mieszkańcy Madrytu i Barcelony. Nie oznacza to jednak, że chodzą permanentnie odurzeni - naukowcy, którzy zbadali skład powietrza, uspokajają: - Nawet gdybyśmy przez tysiąc lat oddychali tym powietrzem, nie wchłonęlibyśmy nawet jednej działki kokainy.

Jego frustracja sięgnęła zenitu, więc zdecydował się na desperacki krok. Pewien hiszpański budowlaniec, zadłużony po uszy, porwał dyrektora swego banku. Groził mu pistoletem i zażądał pożyczki w wysokości 50 tys. euro - poinformowała w piątek policja w Maladze, na południu Hiszpanii.

Bycie głośnym szkodzi nie tylko słuchowi, ale i wolności. Dotkliwie przekonała się o tym właścicielka baru "Donegal" w Barcelonie, którą sąd skazał na 5,5 roku więzienia za powodowanie hałasu i ignorowanie powtarzających się skarg sąsiadów.

Niezręcznie musiał poczuć się premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero, kiedy podczas wspólnej konferencji z prezydentem Rosji Dimitrijem Miedwiediewem "powiedziało mu się", że turystykę trzeba "stymulować, faworyzować i PIER***IĆ", zamiast POPIERAĆ. Po chwili naprawił swój błąd, ale nagranie obiegło już cały świat.

Najwyższe od 13 lat bezrobocie w Hiszpanii. Pracy w tym kraju nie ma już prawie 3,5 miliona osób. Hiszpania ma najwyższą stopę bezrobocia w całej Unii Europejskiej.

Czy po 29 latach rządów nacjonalistów w Kraju Basków uda się ich odsunąć od władzy? Co prawda Baskijska Partia Nacjonalistyczna wygrała niedzielne wybory do lokalnego parlamentu, ale nie zdobyła odpowiedniej większości i może być odsunięta od władzy.