Rośnie bilans ofiar trzęsienia. Wciąż szukają ludzi pod gruzami


Ratownicy odnaleźli kolejne ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi we Włoszech. Nie żyje 16 osób, 5 uznano za zaginione, a 200 jest rannych. Region Emilia Romania został we wtorek po raz kolejny w tym miesiącu zdewastowany przez kataklizm. Tym razem odnotowano trzy groźne wstrząsy ziemi, każdy silniejszy niż 5,0 st. R.

Z godziny na godzinę rośnie tragiczny bilans ofiar. Aktualnie obrona cywilna mówi o 16 zabitych i co najmniej pięciorgu zaginionych z powodu trzęsienia ziemi.

Ekipy ratunkowe informują, że to wciąż niepełny bilans, biorąc pod uwagę ogrom strat i liczbę zawalonych hal produkcyjnych oraz starych budynków.

Rannych jest 200 osób. Bez dachu nad głową zostało kilka tysięcy mieszkańców regionu.

Budynki w gruzach

W wyniku wstrząsów runęło też kilka budynków uszkodzonych w trzęsieniu sprzed tygodnia.

Jednemu z reporterów udało się nakręcić wideo, na którym widać walący się budynek w miejscowości Cavezzo. Do zdarzenia doszło podczas oczyszczania pobliskiego terenu z gruzowisk.

Rząd udzieli pomocy i wsparcia

Emilia Romania, gdzie doszło dziś do wstrząsów, to jeden z głównych ekonomicznych rejonów Włoch. To tam znajduje się ważna gałąź przemysłu motoryzacyjnego - fabryki Ferrari i Ducati oraz największy na świecie producent makaronów - Barilla i sera parmezan.

- Państwo dołoży wszelkich starań, zrobi wszystko, co możliwe, by udzielić pomocy i wsparcia w odbudowaniu zniszczonych przez trzęsienie ziemi obszarów i w procesie powrotu do normalnego życia tego bardzo ważnego regionu Włoch - powiedział premier Włoch Mario Monti na konferencji prasowej udzielonej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

Rząd Mario Montiego zapowiedział, że poniedziałek 4 czerwca będzie dniem żałoby narodowej. Pałac Prezydencki postanowił natomiast, że przypadające 2 czerwca obchody Święta Republiki dedykowane będą ofiarom kataklizmu.

Papież też

Z kolei papież Benedykt XVI wyraził wielki smutek z powodu zaistniałych we wtorek zdarzeń. W swoim oświadczeniu, które przekazał jego rzecznik podkreślił, że solidaryzuje się z rodzinami ofiar trzęsień - zarówno tych 29 jak i 20 maja.

- W wyniku trzęsienia ziemi zginął proboszcz katedry w Carpi. Serwisy agencyjne na bieżąco donoszą o ofiarach m.in. pracownikach magazynu, którzy zginęli na skutek zawalenia się ścian. Ból i smutek ze strony Ojca Świętego jest wielki - przekazał rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi.

Reporterzy 24 relacjonują trzęsienie

O pierwszym trzęsieniu ziemi, które nastąpiło po godzinie 9.00 rano poinformowali mieszkający we Włoszech internauci przez serwis Kontakt 24.

Wstrząsy były odczuwalne z kilkuset kilometrów

"Dzisiaj o godz. 9.06 miało miejsce silne trzęsienie ziemi, było odczuwalne aż w Trydencie... Nie ma jeszcze dostępnych danych o jego sile" - napisał Daniel.

"Ruchy ziemi były odczuwalne też w mojej miejscowości 300 km od Milano" - relacjonował Piotr.

Trzy silne wstrząsy

Jak podał amerykański serwis geologiczny USGS, epicentrum porannych wstrząsów znajdowało się 40 km na północny zachód od Bolonii i 70 km na południe od Werony. Odnotowano je dokładnie o godz. 9.00. Miał siłę 5,8 st. w skali Richtera.

Następnie o 10.40 wystąpił wstrząs wtórny o sile 4,7 w skali Richtera, z epicentrum w odległości 48 km na północny zachód od Bolonii.

Trzeci nastąpił o godz. 13 i miał siłę ponad 5 st. w skali Richtera. Agencje informacyjne podaję też, że pomiędzy silnymi trzęsieniami nastąpiło wiele wstrząsów wtórnych, w tym siedem o sile powyżej 4 st. w skali Richtera.

Ewakuacje w Bolonii i Mediolanie

"Corriere della Sera" informowało, że wstrząsy wywołały strach wśród Włochów. W Bolonii ewakuowano ludzi z kilkudziesięciu sklepów. W Mediolanie mieszkańcy wylegli na ulice, ewakuowano niektóre biura.

Utrudnienia na kolei w Emilii i Bolonii

Wiele osób dzwoniło na alarmową linię 118, straż pożarną i policję. Te ostatnie służby zdecydowały się zablokować połączenia. Kilka minut po trzęsieniu pojawiły się problemy w sieci telefonicznej, zwłaszcza w rejonie między Modeną a Mantuą, spowodowane prawdopodobnie przeciążeniem.

Według lokalnych mediów zawieszono ruch kolejowy w Emilii, zakłócone zostały także połączenia kolejowe w okolicach Bolonii, a ewakuacje szkół i budynków publicznych przeprowadzano nawet w rejonach tak odległych od epicentrum jak Florencja.

Długie 20 sekund. "Masakra jakaś"

Pod informacją o trzęsieniu ziemi na tvnmeteo.pl pojawiły się już komentarze osób przebywających w regionie, gdzie odczuwalne były wstrząsy.

"Dziś pierwszy dzień wakacji dla mnie i pobudka o 9 rano koło Parmy przez trzęsienie... Było bardzo długie, trwało koło 20 sekund" - opisywał poranne zaskoczenie ~Lukas.

"Mieszkam koło Reggio Emilia, to było okropne, krótsze od tego z 20 maja, ale też straszne" - relacjonowała ~asia31. "Ktoś, kto tego nie przeżył, nie może zrozumieć tego strachu!!!! Masakra jakaś!" - tłumaczyła.

"Przerażające!!!! To był kolejny mocny wstrząs, jaki odczuliśmy w Weronie... Co będzie dalej?" - martwiła się ~baska.

~Lucy niepokoiła się o córkę pracującą w Modenie. "Była tam ogromna panika. Bardzo się denerwujemy" - napisała.

Kilka tysięcy osób bez dachu nad głową

To kolejne silne wstrząsy na północy Włoch w ostatnim czasie. W niedzielę 20 maja nad ranem silne trzęsienie ziemi o sile 5,9 w skali Richtera nawiedziło region Emilia-Romania, powodując śmierć siedmiu osób i znaczne straty materialne, zwłaszcza w rejonie Modeny i Ferrary. Runęło wiele zabytkowych budowli, straty ponieśli też lokalni przetwórcy.

Zniszczone lub uszkodzone zostały liczne budynki mieszkalne, pozostawiając bez dachu nad głową kilka tysięcy osób. Wiele z nich z nich do tej pory korzysta z miejsc w miasteczkach namiotowych i ośrodkach noclegowych, bojąc się powrócić do osłabionych budynków. Zagrożenie powiększyło kilka odnotowanych wstrząsów wtórnych.

Lokalizacja trzęsienia ziemi (USGS)
Lokalizacja wstrząsu o sile 5.6 R. odnotowanego o godz. 12.55 (USGS)

Autor: js,mm/ŁUD/rs / Źródło: Reuters, APTN, Kontakt 24, USGS, corriere.it

Pozostałe wiadomości

Środa upłynie pod znakiem pochmurnej aury. W części kraju pojawią się opady deszczu. Termometry wskażą od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W przeważającej części kraju warunki na drogach są niebezpieczne. W 13 województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW przed opadami marznącymi.

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Zanim zza szczelnej warstwy chmur zacznie przebijać się słońce, czekają nas opady. W części kraju pojawi się deszcz ze śniegiem. Najwyższa temperatura, jakiej spodziewamy się w tym tygodniu, to 10 stopni Celsjusza.

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Kolejna fala złej pogody nadciągnęła nad wschodnią i południową Hiszpanię. Dużymi ulewami jest zagrożona Majorka i obszary przybrzeżne w kontynentalnej części kraju.

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

Źródło:
ENEX, El Pais, tvnmeteo.pl, Reuters

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański stan Kolorado w ostatnich dniach nawiedziła potężna śnieżyca. W Denver takich opadów śniegu w listopadzie nie widziano od kilku dekad. Z powodu gwałtownej pogody wielu kierowców utknęło w zaspach na autostradach, były też przerwy w dostawie prądu.

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Źródło:
CBS News, Denver7

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP