Isaac pokonał wały w Luizjanie. Zbliża się do Nowego Orleanu


Huragan Isaac szaleje u wybrzeży Luizjany. Przed południem morze przelało się przez wały na południu stanu. Isaakowi towarzyszą obfite opady oraz wiatr o prędkości 120 km/h. Oko cyklonu zmierza na Nowy Orlean, który siedem lat temu został niemal kompletnie zniszczony przez huragan Katrina. Isaac będzie wielkim testem systemu, który ma zapobiec powtórce tragedii.

Isaac niedługo przed wkroczeniem na ląd wzmocnił się i zyskał status huraganu. Według amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC) może jeszcze przybrać na sile w nadchodzących godzinach, po czym zacznie słabnąć.

O godzinie 15.30 czasu polskiego Isaac znajdował się 60 kilometrów od miasta - poinformowała stacja CNN. Inne dane przedstawił National Huricane Centre, według instytutu, Isaac znajduje się 80 kilometrów od miasta. Żywioł przemieszcza sie z prędkośćią w 9 km/h w kierunku północno-wschodnim.

Meteorolodzy są zgodni co do jednego - Isaac słabnie. Nie oznacza to jednak spokoju dla mieszkańców południowych stanów. Huragan wciąż jest bardzo niebezpieczny. Lokalne władze apelują o pozostanie w bezpiecznych miejscach.

Woda przelała się przez wały

Jak przed południem czasu polskiego poinformowały służby zarządzania kryzysowego, w miejscowości Plaquemines Parish, ok. 90 km od Nowego Orleanu, wezbrane z powodu Isaaca wody Zatoki Meksykańskiej przelały się przez wały powodziowe. W związku z tym spodziewają się poważnej powodzi w regionie.

- Drogi są całkowicie nieprzejezdne. Było kilka osób, które utknęły na drogach. Sytuacja jest poważna - stwierdził Billy Nungesser, przedstawiciel władz Plaquemines.

Wraz z nadejściem huraganu większość mieszkańców szukała schronienia w zabezpieczonych domach. W środę ponad pół miliona osób w czterech stanach, Arkansas, Alabamie, Luizjanie i Missisipi było bez prądu.

Isaac u wybrzeży Stanów Zjednoczonych (NASA)
Isaac u wybrzeży Stanów Zjednoczonych (NASA)
Huragan Isaac u wybrzeży USA ( Eumetsat)

Isaac cofnie wody

Fale w Zatoce Meksykańskiej sięgają 5-6 metrów wysokości. Meteorolodzy zwracają uwagę, że może dojść do poważniejszego zalania Nowego Orleanu ze względu na powstanie zjawiska tzw. cofki.

- Na skutek silnego wiatru od morza cofnie się woda w rzece Missisipi, a morze będzie wpychane w głąb lądu. Ponieważ delta Missisipi leży bardzo nisko nad poziomem morza, istnieje bardzo duże zagrożenie dla tego regionu - mówi Arleta Unton Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Nowy Orlean gotowy na powtórkę

Mitch Landrieu, burmistrz Nowego Orleanu zapewnił mieszkańców, że miasto jest bezpieczne. Dodał jednak, że służby kryzysowe są przygotowane do akcji poszukiwawczych i ratowniczych.

W mieście w pełnej gotowości jest około tysiąca żołnierzy Gwardii Narodowej uzbrojonych w broń automatyczną, którzy zajęli pozycje na opustoszałych ulicach miasta, aby chronić je przed rabunkiem.

We wtorek rano po raz pierwszy saperzy zamknęli śluzy przeciwpowodziowe na jeziorze Borgne, na wschód od Nowego Orleanu. To największe tego typu urządzenie w świecie, mające obronić miasto przed zalaniem.

Opady i wiatry przewiduje się także w sąsiadujących z Luizjaną stanach: Missisipi, Alabama i Floryda.

Niezwykłe, satelitarne zdjęcie huraganu sunącego nocą nad Nowy Orlean wykonała NASA. Widać na nim, jak masa wirujących chmur wkracza nad miejskie tereny oświetlone nocnymi światłami.

Isaac wkracza na amerykański ląd

Już huragan

We wtorek po południu czasu polskiego Isaac osiągnął status huraganu kategorii 1. O godz. 16.20 polskiego czasu znajdował się ok. 120 km na południowy zachód od ujścia rzeki Missisipi, z wiatrem osiągającym prędkość 120 km/h.

Żywioł przemieszczał się z prędkością ok. 16 km/h. To dość powolne tempo budzi obawy mieszkańców obszarów, na które zmierza, bo może oznaczać wysoką sumę opadów. Dotychczasowe prognozy przewidywały tam opady do 46 centymetrów, czyli aż 460 litrów na metr kwadratowy.

Huraganowi kategorii 1. w skali Saffira-Simpsona towarzyszą porywy wiatru osiągające prędkości 119-153 km/h. Isaac jest słabszy niż Katrina, która siedem lat temu - jutro rocznica jej wejścia na ląd - spustoszyła stany nad Zatoka Meksykańską. Tamten huragan należał do 3. kategorii, w której prędkość wiatru wynosi 178-208 km/h. Potem jeszcze przybrał na sile.

Wstrzymuje wydobycie ropy

Isaac już w poniedziałek minął południowe krańce Florydy i znalazł się nad wodami Zatoki Meksykańskiej. Zdążył przy tym nieźle namieszać - doprowadził m.in. do zamknięcia platform wiertniczych i rafinerii w regionie, który uchodzi za kluczowy dla wydobycia ropy i gazu. Wstrzymano ponad 93 proc. wydobycia ropy - a tym samym produkcję ponad miliona jej baryłek dziennie - w tym rejonie i i prawie 67 proc. wydobycia gazu.

Istnieje niebezpieczeństwo, że Isaac zniszczy położone nad Zatoką Meksykańską przetwórnie ropy. Strach przed tym sprawia, że w USA w górę wędrują ceny paliwa.

"Potencjalne zagrożenie dla życia"

Żywioł uderzył w Luizjanę, pamiętającą jeszcze znacznie silniejszy huragan - Katrina, który w sierpniu siedem lat temu dokonał spustoszeń w tym stanie. Zginęło wówczas 1800 ludzi.

Isaac ma ponad 595 km szerokości.

Ucieczka z Nowego Orleanu

Prezydent Barack Obama ogłosił w Luizjanie stan wyjątkowy. Ten fakt oznacza udostępnienie federalnych funduszy dla działań ratunkowych związanych z huraganem. Natomiast gubernator Luizjany Bobby Jindal wezwał mieszkańców, by "przygotowali się na najgorsze".

- Jeśli znajdujecie się na położonych nisko terenach i myślicie o ewakuacji, to dziś jest dobry dzień, by to zrobić - oświadczył w poniedziałkowym komunikacie. - W chwili, gdy przygotowujemy się na uderzenie Isaaca, chcę zachęcić wszystkich mieszkańców wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, by słuchali władz lokalnych i stosowali się do ich wskazówek, w tym nakazów ewakuacji. To nie pora, by kusić los; nie czas, by lekceważyć oficjalne ostrzeżenia. Musicie to potraktować poważnie - zaapelował Obama.

Część mieszkańców stanu posłuchało już ostrzeżenia. Z Nowego Orleanu wyruszył sznur samochodów zmierzających w kierunku stolicy stanu, Baton Rouge, w poszukiwaniu wyżej położonych miejsc.

Możliwe ogromne fale sztormowe

Przed nadejściem Isaaca ostrzegała w poniedziałek także Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA).

"Isaac może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia Amerykanów i powodować gigantyczne zniszczenia w stanach leżących wzdłuż Zatoki Meksykańskiej - ostrzegła FEMA. "Ta burza wzbudza nasz niepokój. Obok obfitych opadów mogą jej towarzyszyć ogromne fale sztormowe" - dodała.

Gromadzą żywność

W najbardziej narażonych na atak stanach, jak Luizjana czy Mississipi, trwają przygotowania na jego nadejście - ludzie m.in. zabijają deskami okna oraz gromadzą zapasy żywności i baterii do urządzeń elektrycznych na wypadek awarii prądu.

Nie jak Katrina

Isaac nie powinien być tak silny jak Katrina, jednak trzeba pamiętać, że będzie czerpał energię z wód Zatoki Meksykańskiej, które są bardzo gorące i na pewno go zasilą. Poza tym nadciągnie nad nisko położone obszary wybrzeża, przez co skutki mogą być dramatyczne. Między innymi dlatego, że nic nie powstrzyma wzburzonych fal przed wtargnięciem nad ląd.

Nastroje przed nadejściem huraganu - czytaj w Kontakcie 24

Autor: js,map,mm,adsz/rs,ŁUD,mj / Źródło: PAP, Reuters TV

Pozostałe wiadomości

Piątek przywitał niektórych mieszkańców Polski śniegiem. Biało zrobiło się między innymi na Mazowszu, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Śląsku i Dolnym Śląsku.

"Córka zobaczyła go dziś po raz pierwszy". Polska pod grubą warstwą śniegu

"Córka zobaczyła go dziś po raz pierwszy". Polska pod grubą warstwą śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W piątek od samego rana sypie śnieg. W wielu regionach Polski zrobiło się biało. Przed godziną 10 najintensywniej padało na południu kraju.

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu mogą zamarzać na drogach i chodnikach, tworząc niebezpieczną warstwę lodu. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Miejscami powieje też silny wiatr. Alarmy obowiązują w prawie całym kraju.

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7