Isaac pokonał wały w Luizjanie. Zbliża się do Nowego Orleanu


Huragan Isaac szaleje u wybrzeży Luizjany. Przed południem morze przelało się przez wały na południu stanu. Isaakowi towarzyszą obfite opady oraz wiatr o prędkości 120 km/h. Oko cyklonu zmierza na Nowy Orlean, który siedem lat temu został niemal kompletnie zniszczony przez huragan Katrina. Isaac będzie wielkim testem systemu, który ma zapobiec powtórce tragedii.

Isaac niedługo przed wkroczeniem na ląd wzmocnił się i zyskał status huraganu. Według amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC) może jeszcze przybrać na sile w nadchodzących godzinach, po czym zacznie słabnąć.

O godzinie 15.30 czasu polskiego Isaac znajdował się 60 kilometrów od miasta - poinformowała stacja CNN. Inne dane przedstawił National Huricane Centre, według instytutu, Isaac znajduje się 80 kilometrów od miasta. Żywioł przemieszcza sie z prędkośćią w 9 km/h w kierunku północno-wschodnim.

Meteorolodzy są zgodni co do jednego - Isaac słabnie. Nie oznacza to jednak spokoju dla mieszkańców południowych stanów. Huragan wciąż jest bardzo niebezpieczny. Lokalne władze apelują o pozostanie w bezpiecznych miejscach.

Woda przelała się przez wały

Jak przed południem czasu polskiego poinformowały służby zarządzania kryzysowego, w miejscowości Plaquemines Parish, ok. 90 km od Nowego Orleanu, wezbrane z powodu Isaaca wody Zatoki Meksykańskiej przelały się przez wały powodziowe. W związku z tym spodziewają się poważnej powodzi w regionie.

- Drogi są całkowicie nieprzejezdne. Było kilka osób, które utknęły na drogach. Sytuacja jest poważna - stwierdził Billy Nungesser, przedstawiciel władz Plaquemines.

Wraz z nadejściem huraganu większość mieszkańców szukała schronienia w zabezpieczonych domach. W środę ponad pół miliona osób w czterech stanach, Arkansas, Alabamie, Luizjanie i Missisipi było bez prądu.

Isaac u wybrzeży Stanów Zjednoczonych (NASA)
Isaac u wybrzeży Stanów Zjednoczonych (NASA)
Huragan Isaac u wybrzeży USA ( Eumetsat)

Isaac cofnie wody

Fale w Zatoce Meksykańskiej sięgają 5-6 metrów wysokości. Meteorolodzy zwracają uwagę, że może dojść do poważniejszego zalania Nowego Orleanu ze względu na powstanie zjawiska tzw. cofki.

- Na skutek silnego wiatru od morza cofnie się woda w rzece Missisipi, a morze będzie wpychane w głąb lądu. Ponieważ delta Missisipi leży bardzo nisko nad poziomem morza, istnieje bardzo duże zagrożenie dla tego regionu - mówi Arleta Unton Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Nowy Orlean gotowy na powtórkę

Mitch Landrieu, burmistrz Nowego Orleanu zapewnił mieszkańców, że miasto jest bezpieczne. Dodał jednak, że służby kryzysowe są przygotowane do akcji poszukiwawczych i ratowniczych.

W mieście w pełnej gotowości jest około tysiąca żołnierzy Gwardii Narodowej uzbrojonych w broń automatyczną, którzy zajęli pozycje na opustoszałych ulicach miasta, aby chronić je przed rabunkiem.

We wtorek rano po raz pierwszy saperzy zamknęli śluzy przeciwpowodziowe na jeziorze Borgne, na wschód od Nowego Orleanu. To największe tego typu urządzenie w świecie, mające obronić miasto przed zalaniem.

Opady i wiatry przewiduje się także w sąsiadujących z Luizjaną stanach: Missisipi, Alabama i Floryda.

Niezwykłe, satelitarne zdjęcie huraganu sunącego nocą nad Nowy Orlean wykonała NASA. Widać na nim, jak masa wirujących chmur wkracza nad miejskie tereny oświetlone nocnymi światłami.

Isaac wkracza na amerykański ląd

Już huragan

We wtorek po południu czasu polskiego Isaac osiągnął status huraganu kategorii 1. O godz. 16.20 polskiego czasu znajdował się ok. 120 km na południowy zachód od ujścia rzeki Missisipi, z wiatrem osiągającym prędkość 120 km/h.

Żywioł przemieszczał się z prędkością ok. 16 km/h. To dość powolne tempo budzi obawy mieszkańców obszarów, na które zmierza, bo może oznaczać wysoką sumę opadów. Dotychczasowe prognozy przewidywały tam opady do 46 centymetrów, czyli aż 460 litrów na metr kwadratowy.

Huraganowi kategorii 1. w skali Saffira-Simpsona towarzyszą porywy wiatru osiągające prędkości 119-153 km/h. Isaac jest słabszy niż Katrina, która siedem lat temu - jutro rocznica jej wejścia na ląd - spustoszyła stany nad Zatoka Meksykańską. Tamten huragan należał do 3. kategorii, w której prędkość wiatru wynosi 178-208 km/h. Potem jeszcze przybrał na sile.

Wstrzymuje wydobycie ropy

Isaac już w poniedziałek minął południowe krańce Florydy i znalazł się nad wodami Zatoki Meksykańskiej. Zdążył przy tym nieźle namieszać - doprowadził m.in. do zamknięcia platform wiertniczych i rafinerii w regionie, który uchodzi za kluczowy dla wydobycia ropy i gazu. Wstrzymano ponad 93 proc. wydobycia ropy - a tym samym produkcję ponad miliona jej baryłek dziennie - w tym rejonie i i prawie 67 proc. wydobycia gazu.

Istnieje niebezpieczeństwo, że Isaac zniszczy położone nad Zatoką Meksykańską przetwórnie ropy. Strach przed tym sprawia, że w USA w górę wędrują ceny paliwa.

"Potencjalne zagrożenie dla życia"

Żywioł uderzył w Luizjanę, pamiętającą jeszcze znacznie silniejszy huragan - Katrina, który w sierpniu siedem lat temu dokonał spustoszeń w tym stanie. Zginęło wówczas 1800 ludzi.

Isaac ma ponad 595 km szerokości.

Ucieczka z Nowego Orleanu

Prezydent Barack Obama ogłosił w Luizjanie stan wyjątkowy. Ten fakt oznacza udostępnienie federalnych funduszy dla działań ratunkowych związanych z huraganem. Natomiast gubernator Luizjany Bobby Jindal wezwał mieszkańców, by "przygotowali się na najgorsze".

- Jeśli znajdujecie się na położonych nisko terenach i myślicie o ewakuacji, to dziś jest dobry dzień, by to zrobić - oświadczył w poniedziałkowym komunikacie. - W chwili, gdy przygotowujemy się na uderzenie Isaaca, chcę zachęcić wszystkich mieszkańców wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, by słuchali władz lokalnych i stosowali się do ich wskazówek, w tym nakazów ewakuacji. To nie pora, by kusić los; nie czas, by lekceważyć oficjalne ostrzeżenia. Musicie to potraktować poważnie - zaapelował Obama.

Część mieszkańców stanu posłuchało już ostrzeżenia. Z Nowego Orleanu wyruszył sznur samochodów zmierzających w kierunku stolicy stanu, Baton Rouge, w poszukiwaniu wyżej położonych miejsc.

Możliwe ogromne fale sztormowe

Przed nadejściem Isaaca ostrzegała w poniedziałek także Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA).

"Isaac może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia Amerykanów i powodować gigantyczne zniszczenia w stanach leżących wzdłuż Zatoki Meksykańskiej - ostrzegła FEMA. "Ta burza wzbudza nasz niepokój. Obok obfitych opadów mogą jej towarzyszyć ogromne fale sztormowe" - dodała.

Gromadzą żywność

W najbardziej narażonych na atak stanach, jak Luizjana czy Mississipi, trwają przygotowania na jego nadejście - ludzie m.in. zabijają deskami okna oraz gromadzą zapasy żywności i baterii do urządzeń elektrycznych na wypadek awarii prądu.

Nie jak Katrina

Isaac nie powinien być tak silny jak Katrina, jednak trzeba pamiętać, że będzie czerpał energię z wód Zatoki Meksykańskiej, które są bardzo gorące i na pewno go zasilą. Poza tym nadciągnie nad nisko położone obszary wybrzeża, przez co skutki mogą być dramatyczne. Między innymi dlatego, że nic nie powstrzyma wzburzonych fal przed wtargnięciem nad ląd.

Nastroje przed nadejściem huraganu - czytaj w Kontakcie 24

Autor: js,map,mm,adsz/rs,ŁUD,mj / Źródło: PAP, Reuters TV

Pozostałe wiadomości

Drogi w czwartek o poranku mogą być śliskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami na południowym wschodzie Polski.

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Drogi w czwartek o poranku mogą być śliskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami na południowym wschodzie Polski.

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dwa tygodnie po tragicznych powodziach Hiszpania znów jest paraliżowana przez ulewy. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w prowincji Malaga, gdzie ewakuowano ponad 4200 osób. Pod wodą znalazły się ulice, wstrzymany został ruch pociągów, szkoły odwołały lekcje.

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Czwartek 14.11 przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu. Lokalnie może spaść deszcz ze śniegiem. Termometry pokażą od 4 do 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 14.11. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Pogoda na dziś - czwartek 14.11. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży miasta Mijas w hiszpańskiej prowincji Malaga pojawiła się w środę trąba wodna. Wirujący lej widać na nagraniu.

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl