Według najnowszych raportów zjawisko pogodowe El Nino - towarzyszące nam od wiosny - najbardziej aktywne będzie tej zimy. Biorąc pod uwagę szkody jakie wyrządziło do tej pory, trudno zachować optymizm.
Wyjątkowo silne El Nino trwa od marca. W czwartek specjaliści z centrum prognozowania klimatu z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) podali, że szczyt jego aktywności na półkuli północnej przypadnie na zimę 2015/2016. El Nino zakończy się natomiast latem 2016 roku.
To nie najlepsze wieści. Już teraz El Nino jest niebezpiecznie aktywne - zalicza się je do najpotężniejszych ze wszystkich notowanych. Jak to się przejawia?
Eksperci podają, że warunki pogodowe panujące obecnie w Ameryce Południowej i Australii przez El Nino znacznie odbiegają od normy. Suche rejony Ameryki Południowej zalewa woda, a obszary wschodniej Australii zmagają się z suszą. Skutki El Nino dotknęły także Afrykę. Etiopię nawiedziła największa od 30 lat susza. Z takim samym problemem boryka się południowa część kontynentu. W Kenii lawiny błotne, powodzie i choroby dotknęły 2,5 milionów dzieci.
Mroźna zima w Europie?
Jak El Nino wpłynie na warunki pogodowe w Europie, nadal nie jest jasne. Jednak badacze z holenderskiego Królewskiego Instytutu Meteorologicznego podkreślają, że El Nino zimą zaznacza się na południu i północy Europy w postaci niedostatku opadów, a w głębi kontynentu przynosi ich nadmiar. Ponadto podają, że im silniejsze jest El Nino, tym zimniejsza zima na naszym kontynencie.
A co z USA?
Naukowcy zaznaczają, że zjawisko w najbliższych miesiącach podzieli Stany Zjednoczone na dwa regiony: chłodne i mokre południe oraz ciepłą i suchą północ. Oznacza to, że południowe regiony będą zmagać się z mroźną zimą z temperaturą poniżej średniej, a zima na północy USA będzie cieplejsza niż zazwyczaj.
Będzie mocno wiało
Na świecie ma powstawać też więcej huraganów. El Nino odzwierciedla się głównie w temperaturze wody oceanów. Miejscami jest ona wyższa o nawet pięć stopni od normy. Jeśli woda jest cieplejsza, to warunki do powstawania huraganów są lepsze. W trwającym obecnie sezonie huraganów zanotowaliśmy już najwyższą ich liczbę. W drugiej połowie października na północnej półkuli stwierdzono 20 huraganów i tajfunów, które uzyskały co najmniej czwartą kategorię według skali Saffira-Simpsona.
Czym jest El Nino
El Nino to zjawisko pogodowe, które występuje, kiedy temperatura oceanu na wschodnim Pacyfiku, w pobliżu Ameryki Południowej rośnie, na skutek zmiany kierunku wiatru, tworząc efekt domina na całym świecie, ze względu na ilość ciepła uwalnianego do atmosfery. Prąd strumieniowy ma wówczas tendencję do przesuwania się na południe i przynosi bardziej wilgotną pogodę na Atlantyku, co skutkuje intensywniejszymi opadami deszczu w ciepłych miesiącach i obfitymi opadami śniegu zimą.
Autor: AD/map / Źródło: Reuters, TVN Meteo