Świat

Świat

Europejskie torfowiska wysychają w zatrważającym tempie

Torfowiska w Europie wysychają. To kolejny szkodliwy efekt działań człowieka. - Poziom wód w glebach spada, mamy do czynienia z suszami, a w niektórych rejonach ludziom brakuje wody w kranach. Tymczasem mokradła, które retencjonują wodę, są naszymi sprzymierzeńcami w walce z suszą - mówi profesor Mariusz Lamentowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Bangladesz czeka na cyklon Bulbul

Ponad 50 tysięcy wolontariuszy postawiły w stan gotowości władze Bangladeszu w związku ze spodziewanym nadejściem cyklonu. Nakaz ewakuacji dostało 100 tysięcy mieszkańców przybrzeżnych regionów kraju. Zagrożony uderzeniem jest obszar największego lasu namorzynowego na świecie.

"Ekstremalne warunki pogodowe" w Anglii, nie żyje jedna osoba

Północne regiony Anglii nawiedziły w czwartek gwałtowne opady deszczu. Sparaliżowały ruch drogowy i kolejowy oraz spowodowały ewakuację dziesiątek mieszkańców. W związku z zalaniami dróg klienci jednego z centrów handlowych musieli spędzić w nim całą noc. Zginęła jedna osoba.

Pożary buszu w Australii. Zginęło kilkaset koali

Wschodnia część Australii zmaga się z ogniem trawiącym busz. Kilkadziesiąt pożarów szaleje w Nowej Południowej Walii i Queensland. Walczy z nimi ponad tysiąc strażaków i około 70 samolotów gaśniczych. Ofiarami pożarów są koale. Prawdopodobnie zginęło ich aż 350. Część z tych, które przeżyły, mają poparzone nosy i łapy.

Wojna o czystą Arktykę. "Pozwaliśmy norweski rząd"

Aktywiści wciąż walczą z norweskim rządem. Chcą, by na Morzu Barentsa nie wydobywano ropy. Powołują się na konstytucję i paryskie porozumienie klimatyczne - biorą sprawy w swoje ręce, bo na polityków - jak mówią - liczyć nie mogą. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Zmiany klimatu "zagrażają losom ludzkości"

Raport o katastrofalnych skutkach zmian klimatu opublikowano na łamach czasopisma "BioScience". Jego autorzy ostrzegają, że zmiany klimatyczne nasilają się szybciej niż wcześniej przewidywano. Pod artykułem podpisało się już ponad 11 tysięcy naukowców ze 150 krajów.

W Australii euforia, bo z nieba spadł deszcz

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii cieszą się, bo w niektórych częściach regionu pojawiły się największe od kilku lat opady deszczu. Taka pogoda nie jest jednak w stanie zapobiec wieloletniej suszy, która spowodowała ogromne straty w rolnictwie.

Kłęby dymu nad "płonącą górą"

"Płonąca góra" znów się obudziła. W nocy z niedzieli na poniedziałek w Meksyku wybuchł wulkan Popocatépetl. Wystrzelił chmurą dymu i popiołu na wysokość półtora kilometra.