Świat

Świat

Burza świętej Łucji szaleje we Włoszech

Gwałtowna pogoda zaatakowała Włochy. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed zjawiskami takimi jak silne porywy wiatru, intensywny deszcz czy śnieg. Z powodu burzy świętej Łucji, jak nazwano falę niepogody, w niektórych regionach zamknięto szkoły, parki i cmentarze.

"Unijny pociąg właśnie odjeżdża, a my zostajemy na peronie"

Na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku zgodzili się szefowie wszystkich państw. Poza Polską. Rada Europejska podjęła decyzję w sprawie długofalowej unijnej strategii klimatycznej. Zdaniem profesora Bogdana Chojnickiego to błędna decyzja Polski, bo "absolutnie jest to ostatni czas, aby reagować". Greenpeace w formie protestu na kominie elektrowni w Bełchatowie wyświetlił wizerunek premiera Mateusza Morawieckiego z napisem "Serio?!".

Śnieżyce i silny wiatr. Zimowy paraliż na Islandii

Islandia od wtorku zmaga się ze skutkami potężnych śnieżyc i wichur. Lokalne media piszą o jednej z największych awarii prądu w ciągu ostatnich dekad. W części kraju nie działają telefony komórkowe, telewizja i radio.

Władze Nowej Zelandii zamówiły 120 metrów kwadratowych ludzkiej skóry

W Nowej Zelandii służby medyczne walczą o życie osób poszkodowanych w poniedziałkowym wybuchu wyspy-wulkanu White. W tym celu władze kraju zamówiły ponad 120 metrów kwadratowych ludzkiej skóry. Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych - osiem osób zginęło, a 25 jest w stanie krytycznym.

Spędzali miesiąc miodowy pod wulkanem na wyspie White

Wśród rannych po wybuchu wulkanu na nowozelandzkiej wyspie White są Amerykanie Matthew i Lauren - młoda para ze stanu Wirginia, która spędzała miesiąc miodowy, podróżując po świecie. Ich rodzina przez kilka dni nie miała z nimi kontaktu telefonicznego.

Wulkan White był niespokojny od kilku tygodni. "Ta erupcja nie jest zaskoczeniem"

W poniedziałek doszło do erupcji wyspy-wulkanu White przy wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, jednej z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii. Naukowcy dokładnie analizują budowę geologiczną wulkanu i zastanawiają się, czy można było przewidzieć tragedię. W ostatnich tygodniach władze alarmowały, że wulkan jest niespokojny.

Coraz mniej tlenu w oceanach

Zwartość tlenu w wodach oceanicznych gwałtownie spada, a strefy martwych wód, gdzie zawartość tlenu jest zbyt niska, by mogły żyć w niej organizmy oddychające tlenem, powiększają się. To skutki kryzysy klimatycznego i intensywnego rolnictwa - twierdzi międzynarodowy zespół naukowców.