Władze stanów dotkniętych przez huragan Laura obawiają się, że nadchodzący żywioł, huragan Delta, zmieni swoją trajektorię i skieruje się na już zniszczone obszary kraju. Na terenie Luizjany ogłoszono stan katastrofy.
Pozostawiając po sobie zniszczenia, huragan Delta uderzył w środę w półwysep Jukatan w Meksyku. Teraz przesuwa się w kierunku południowego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Po zejściu na ląd w Meksyku osłabł, ale w drodze do USA może przybrać na sile.
Jest o nim głośno, choć na świat przyszedł po cichu i zupełnie nieoczekiwanie. Orangutanica w angielskim ogrodzie zoologicznym urodziła, mimo że wykonany przed kilkoma miesiącami test nie wskazywał, że jest w ciąży.
To nagranie pokazuje siłę żywiołu, który przeszedł w ostatnich dniach przez południową Francję. W miejscowości Saint-Martin-Vesubie, na skutek powodzi, zawaliła się część mostu, nastąpiła eksplozja, a chwilę później obok runęło ogromne drzewo.
Jest duże zagrożenie, że Unia Europejska nie osiągnie celów dotyczących recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych - ostrzegł Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO). Sytuację 27 krajów członkowskich komplikuje fakt, że od przyszłego roku nie będzie można eksportować większości odpadów z plastików.
"By skłonić społeczeństwa do większego zaangażowania w walce z koronawirusem, potrzebne jest regularne badanie nastrojów społecznych, wdrażanie 'kreatywnych rozwiązań', opracowywanych wspólnie z mieszkańcami oraz spełnianie potrzeb społecznych w 'nowy i bezpieczny sposób' - zauważa dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia w apelu do rządów.
Zaledwie dwa dni po tym, jak w półwysep Jukatan w Meksyku uderzyła burza tropikalna Gamma, regionowi temu zagraża kolejny żywioł - Delta. Bardzo szybko przybierający na sile obecnie klasyfikowany jest jako huragan czwartej kategorii. W środę może zejść na ląd w północnej części Jukatanu.
Tlenek azotu może zwalczać COVID-19, podobnie jak pomagał w przypadku SARS w 2003 roku - twierdzą szwedzcy naukowcy. Jak podają, substancja ma działanie przeciwwirusowe i w przypadku choroby wywołanej nowym koronawirusem osłabia groźne stany zapalne w płucach.
Ponad 1,6 miliona hektarów - tyle strawiły pożary w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych od początku 2020 roku. To ponad dwa razy więcej niż wynosił poprzedni rekord sprzed dwóch lat. A to nie koniec, ponieważ strażacy nieprzerwanie walczą nowo pojawiającymi się ogniskami.
Koronawirusem SARS-CoV-2 mogło zakazić się dotychczas już około 10 procent ludności świata - poinformował w poniedziałek Michael Ryan, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia do spraw sytuacji kryzysowych.
Dwie osoby zginęły w powodziach, które przeszły przez południe Francji. Nieznany jest los 20 osób. Niektóre miejscowości zostały zupełnie zrównane z ziemią.
Poprzewracane samoloty, połamane drzewa, podtopienia - przez Chorwację przetoczyła się potężna burza. Na Adriatyku porywy wiatru rozpędzały się do 122 kilometrów na godzinę.
W wyniku ulew i powodzi w północnych Włoszech życie straciło pięć osób. W niektórych regionach kraju w ciągu kilku godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle przez pół roku.
Trwają poszukiwania ośmiu zaginionych osób we Francji po przejściu burzy Aleks. Rekordowe opady zniszczyły domy, drogi i odcięły od świata niektóre miejscowości. Niebezpiecznie było też w Hiszpanii.
Wenecki system 78 zapór przeciwpowodziowych zdał test w warunkach trudnej pogody. Dzięki niemu mieszkańcy miasta regularnie zalewanego przez acqua alta (wysoką wodę) mogą odetchnąć z ulgą.
Burza Aleks uderzyła w piątek w Wielką Brytanię. W weekend może spaść ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy. Synoptycy ostrzegają przed powodziami i osunięciami ziemi.
Straty po pożarach w lasach deszczowych Amazonii mają coraz większy wpływ na dotkliwe susze w południowej Brazylii i Argentynie. Susza z kolei przyczynia się do coraz częstszych pożarów, także w innych regionach Ameryki Południowej - mówił brazylijski naukowiec Pierre Girard.
Już na 59. fermie norek w Holandii wykryto przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród zwierząt. Ostatnio rząd kraju poinformował o infekcjach na fermie w Egchel w południowej Holandii. Tysiące norek mają zostać zabite.
Zwierzę podobne do wilka spacerowało w sobotę w miejscowości Rohren w zachodnich Niemczech. Informacja szybko rozeszła się po okolicy i wywołała wśród mieszkańców zaniepokojenie.
Kalifornia wciąż zmaga się z niebezpiecznymi pożarami. Żywioł przynosi kolejne ofiary śmiertelne. Od niedzieli spłonął obszar o powierzchni około 40 tysięcy hektarów. Ewakuowano kilka tysięcy osób.
W tajemniczych okolicznościach w Zimbabwe od sierpnia zmarło ponad 30 słoni. Niektóre z nich mogły umrzeć nagle. Tamtejszym pracownicom parków narodowych udało się ustalić, co mogło być przyczyną tego zdarzenia.
Działania na rzecz ochrony oraz odtwarzania różnorodności biologicznej wymagają ścisłej współpracy na poziomie globalnym i w każdym z naszych krajów - powiedział prezydent Andrzej Duda na szczycie ONZ. - Działania, które podejmujemy dziś, będą miały fundamentalne znaczenie dla tego, co będzie jutro, a ich efekty ocenią przyszłe pokolenia - mówił.
Około 40 procent gatunków roślin na świecie jest zagrożonych wyginięciem - alarmują naukowcy z brytyjskich Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w najnowszym raporcie. Niektóre z nich znikają szybciej, niż zdąży się je nazwać.
Do jednego z brytyjskich parków dzikiej przyrody trafiło pięć wyjątkowo gadatliwych papug żako. Niestety ich słownik pełen był nieprzyzwoitych słów i obleg. Zwierzęta musiały zostać tymczasowo rozdzielone i usunięte z przestrzeni dla gości ośrodka.
Kalifornia wciąż walczy z niebezpiecznymi pożarami. Żywioł przynosi kolejne ofiary śmiertelne. We wtorek w hrabstwie Shasta w płomieniach zginęły trzy osoby. Dziesiątki tysięcy ludzi ewakuowano, a władze ogłosiły stan wyjątkowy.