Świat

Świat

WHO: testować, testować, testować

Koronawirus nie ustępuje, a pracownicy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są zaniepokojeni nieustannie rosnącą liczbą zakażeń. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania koronawirusowi jest przerwanie łańcuchów jego przenoszenia. Dlatego konieczne jest zwiększenie badań.

Koronawirus a zwierzęta domowe. Co należy wiedzieć

Kryzys związany z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 to też dramat niektórych zwierząt domowych. W chińskim Wuhanie zwierzęta opuszczone - z konieczności - przez swoich właścicieli głodowały, nie miały dostępu do wody, a niektóre z nich nie przeżyły. Pojawiły się obawy, czy zwierzęta domowe mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma na to dowodów.

Takich burz nie było od prawie 40 lat

Prawie 20 osób zginęło w Egipcie w wyniku najbardziej gwałtownych burz, jakie nawiedziły ten kraj od dziesięcioleci. Niektóre budynki częściowo się zawaliły, dochodziło do wypadków, w tym jednego zderzenia dwóch pociągów.

Świat w dobie pandemii w obiektywie

Ponad 150 tysięcy zakażonych, 5,5 tysiąca ofiar, u których zdiagnozowano koronawirusa, niemal 140 krajów świata. Niebezpieczny patogen nieustannie poszerza swój zasięg. Zobacz, jak wygląda życie podczas pandemii.

Noworodek zakażony koronawirusem

Noworodek, który przyszedł na świat w Londynie, jest zakażony koronawirusem - informują brytyjskie media. Jego matka przed porodem została przyjęta do szpitala z podejrzeniem zapalenia płuc.

Mamy pandemię COVID-19. Czym jest pandemia

COVID-19 może być nazywany pandemią - powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Jesteśmy w tym razem. Musimy postępować właściwie i zachować spokój - powiedział szef WHO. Koronawirus od końca grudnia 2019 roku spowodował śmierć ponad czterech tysięcy osób.

Najwięcej zgonów od kilku tygodni. Co jeszcze mówią liczby?

Na całym świecie liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła niemal do 120 tysięcy. Włochy są drugim, po Chinach, krajem z największą liczbą zakażeń oraz liczbą śmiertelnych przypadków. 10 marca na świecie przez chorobę COVID-19 zmarło 271 osób - najwięcej od kilku tygodni.

Testy na koronawirusa. Wykres pokazuje, ile przeprowadza Polska i inne kraje

2024 - tyle testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 przeprowadziła dotychczas Polska. W krajach, gdzie stwierdzono znacznie większą liczbę przypadków zakażenia, liczba przeprowadzonych testów jest zazwyczaj większa. Portal Business Insider podał liczby w przeliczeniu na milion mieszkańców. Zestawienie zawiera osiem państw, dodaliśmy do niego Polskę.

Pandemia a epidemia - co to jest? Jakie są różnice?

Ostatnią pandemię Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w 2009 roku. Wtedy chodziło o grypę A/H1N1. Teraz, zdaniem WHO, świat ponownie stoi w obliczu jej ogłoszenia w związku z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Wyjaśniamy, czym pandemia różni się od epidemii.

WHO: ryzyko pandemii stało się bardzo realne

- Ryzyko pandemii stało się bardzo realne - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, komentując ciągłe rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w wielu krajach. Szef WHO uważa, że "dzięki zdecydowanym i wczesnym działaniom możemy spowolnić rozprzestrzenienie się wirusa".

228 osób koronawirus zabił jednego dnia

W wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło do tej pory ponad 3800 osób. Padł rekord w dziennej liczbie nowych przypadków śmiertelnych - 8 marca zmarło 228 osób. Ile jest zakażonych, a ile osób wyzdrowiało? Sprawdź statystyki.

Ponad połowa obecnie zainfekowanych poza Chinami. Sprawdź statystyki

Liczba aktualnie zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2 poza Chinami stanowi ponad połowę aktywnych przypadków na całym świecie. Wirus znajduje się już w ponad 100 krajach i terytoriach. Zmarło ponad 3,6 tysiąca osób. W Polsce z powodu koronawirusa choruje jedenaście osób. Sprawdź statystyki.