Świat

Świat

Pożar na Lazurowym Wybrzeżu. Macron: przesądzą najbliższe godziny

Przesądzą najbliższe godziny - powiedział we wtorek wieczorem o skutkach walki z pożarem na Lazurowym Wybrzeżu, na południu kraju, prezydent Francji Emmanuel Macron. Z żywiołem walczy około 700 strażaków. We wtorek wieczorem udało się ugasić duży pożar zagrażający popularnym kurortom turystycznym - Taviry i Vila Real de Santo Antonio - na południu Portugalii. Walka z żywiołem nie kończy się w kilku regionach Hiszpanii.

Pożary w Europie. W ogniu Grecja, Włochy, Hiszpania. Ostrzeżenia dla mieszkańców i turystów, ewakuacje

Pożary lasów na południu Europy nie wygasają. W Grecji strażacy walczą z ogniem kilkadziesiąt kilometrów od Aten, a służby ostrzegają przed ryzykiem dotarcia żywiołu do czterech regionów kraju. Ponad tysiąc osób musiało się ewakuować w niedzielę wieczorem z powodu pożaru w środkowej części Hiszpanii. Żywioł szaleje w wielu miejscach we Włoszech. Niebezpiecznie jest w regionie Jerozolimy w Izraelu.

Trzęsienie ziemi na Haiti. Kilkaset ofiar śmiertelnych, zniszczone domy, szkoły, kościoły

Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi w zachodniej części Haiti wzrosła w nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu do co najmniej 304. Jest wielu rannych i zaginionych. Zniszczone są domy, szkoły, kościoły. Trzęsienie było odczuwalne w całym kraju. Premier Ariel Henry ogłosił stan wyjątkowy. "Odwołuję się do ducha solidarności i zaangażowania wszystkich Haitańczyków i Haitanek, aby zjednoczyli się we wspólnym froncie i stawili czoło tej dramatycznej sytuacji" - zaapelował.

Ulewy i powodzie w Japonii. Ewakuacja pięciu milionów ludzi

Z powodu intensywnego deszczu w Japonii doszło do ogromnych powodzi. Zginęła co najmniej jedna osoba, a dwie uznaje się za zaginione w wyniku zejścia lawiny błotnej. Ewakuowano pięć milionów mieszkańców. Meteorolodzy ostrzegają, że najbliższe dni nie przyniosą poprawy pogody.

Lipiec 2021 był najcieplejszym miesiącem w historii świata

Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) podali, że lipiec 2021 był najcieplejszym miesiącem na świecie w historii pomiarów. - Ten nowy rekord przyczynia się do niepokojącej i niszczącej ścieżki, jaką zmiany klimatyczne wyznaczyły światu - ocenił Rick Spinrad, administrator w organizacji.

21 osób zginęło na skutek powodzi

21 osób zginęło, a cztery uznawane są za zaginione z powodu rekordowo silnych opadów deszczu w chińskiej prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. Pięć miast ogłosiło "czerwone alerty" powodziowe - podały w piątek chińskie media.

Jakucja w ogniu. Władze ogłaszają dzień wolny od pracy

Z powodu utrzymującego się dymu piątek będzie w Jakucji dniem wolnym od pracy - ogłosiły władze tego rosyjskiego regionu, gdzie trwają pożary. Obowiązuje zakaz wstępu do lasów, a ogień dotarł już do osiedli ludzkich i obiektów gospodarczych.

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Turcji. Zniszczone mosty, drogi i domy

Do 17 wzrosła liczba osób, które zginęły w czwartek wskutek powodzi na północy Turcji. Woda zniszczyła mosty i drogi, bez prądu pozostaje ponad 300 miejscowości. Gotowość do wykonywania lotów ratowniczych zadeklarowali polscy strażacy, wspomagający tureckie służby w walce z pożarami w południowo-zachodnich prowincjach kraju.

Ziemia runęła na autostradę. Zabici i ranni

W północnych Indiach na autostradę osunęła się ziemia. Co najmniej 10 osób zginęło, 14 jest rannych, a kilkadziesiąt osób jest uwięzionych pod zwałami błota i skał. Wszystko za sprawą monsunowych deszczy.

Wzrósł bilans ofiar pożarów w Algierii

W Algierii doszło do około 50 pożarów. Według informacji przekazanych przez tamtejsze władze, ich przyczynami są wyjątkowo wysoka temperatura i celowe podpalenia. W środę tragiczny bilans wzrósł do 65 ofiar śmiertelnych.

10-kilometrowy front ognia na greckim Peloponezie

Na greckim Peloponezie trwają próby opanowania pożarów lasów. W tamtejszej gminie Gortyna strażacy walczyli w nocy z 10-kilometrowym frontem ognia. Tymczasem w Turcji sytuacja pożarowa jest w większości opanowana.

Etna urosła o 37 metrów

Wulkan Etna, który jest najwyższy w Europie, urósł o 37 metrów. Stało się tak na skutek ponad 50 epizodów jego dużej aktywności, do których doszło od połowy grudnia 2020 roku. W ich wyniku na stożku sycylijskiego wulkanu skumulowała się warstwa materiału piroklastycznego.