Świat

Świat

"Trauma" po "największej katastrofie", a ponadto bardzo silne opady deszczu

Erupcja wulkanu La Soufriere to "najgorsza katastrofa", jaka nawiedziła karaibską wyspę St. Vincent - skomentowała Marcia Haywood, regionalna koordynator organizacji Caritas . - Ludzie przeżywają traumę, ponieważ nie mogą wrócić do swoich domów - podkreśliła. Wyspę pokrywają warstwy popiołu, zanieczyszczenia sprawiają trudności w oddychaniu.

W Delcie Nilu znaleziono 110 starożytnych grobowców

Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności poinformowało, że w Delcie Nilu znaleziono 110 starożytnych grobowców, z których część zawiera ludzkie szczątki. Niektóre z nich mogą pochodzić z okresu 6000-3150 lat przed naszą erą.

Niebo zabarwiło się na pomarańczowo, wiatr zrywał dachy

Potężna burza piaskowa przetoczyła się przez Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach. Niebo zabarwiło się na pomarańczowo, spadła widzialność. W niektórych miejscach wiatr wiał na tyle silnie, że zrywał dachy.

Bobry odcięły dostęp do internetu. "Dziwaczny rozwój wydarzeń"

Najpierw dokopały się do umieszczonej prawie metr pod ziemią osłony kabla i ją poprzegryzały, później to samo zrobiły z samym światłowodem. Tak bobry pozbawiły internetu około tysiąca mieszkańców kanadyjskiej miejscowości. Taśmę i kabel potraktowały jak patyki i rośliny do budowy swojego schronienia.

"Niemcy są w pułapce zimna"

Przedłużający się chłód daje się we znaki także mieszkańcom Niemiec. - Kwiecień jest chłodniejszy niż marzec i ma więcej dni z przymrozkami na nizinach niż grudzień i listopad razem wzięte – zauważył klimatolog Karsten Brandt. Zdaniem jednego z niemieckich synoptyków mijający miesiąc może się okazać najzimniejszym w historii pomiarów.

"To nie jest tabliczka chwały, to symbol wstydu"

Naukowcy umieścili symboliczną tabliczkę w miejscu lodowca Ayoloco, który trzy lata temu zniknął z powierzchni meksykańskiej góry. - W najbliższych dekadach przestaną istnieć kolejne lodowce. Nasza tabliczka ma być znakiem, że wiedzieliśmy, co nas czeka. Kolejne pokolenia ocenią, co zrobiliśmy, by temu zapobiec - skomentował glacjolog z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku.

"Życie na Ziemi na pewno przetrwa, tylko pytanie, czy z naszym gatunkiem"

Zdaniem ekologa profesora Piotra Skubały z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach tylko dzięki dbaniu o bioróżnorodność na świecie mamy szansę na przetrwanie. Jak dodał naukowiec, pandemia COVID-19 powinna być dla dla ludzkości zimnym prysznicem, byśmy otrząsnęli się i zdali sobie sprawę, do czego mogą prowadzić nasze działania.

Dwa tornada w odstępie 30 minut

Niektóre regiony Stanów Zjednoczonych zmagają się z trudnymi warunkami pogodowymi. W Teksasie w odstępie pół godziny doszło do dwóch silnych tornad. System burzowy, który przyczynił się do powstania niebezpiecznych zjawisk, może przynieść także ulewy, opady gradu i porywisty wiatr.