Świat

Świat

Wstępne prognozy: szykuje się kolejny ponadprzeciętny sezon huraganów

Według pierwszej prognozy ekspertów z Colorado State University, nadchodzący sezon huraganowy może być powyżej średniej, choć nie zanosi się na tak gwałtowny, jak ubiegłoroczny. Naukowcy oszacowali, że wystąpi 17 nazwanych burz, z których powstać może osiem huraganów. Cztery zjawiska mogą mieć niszczycielską siłę.

Cyklon Seroja zagraża Australii. "Sytuacja jest bardzo poważna"

Władze Australii Zachodniej wezwały mieszkańców środkowo-zachodniego wybrzeża do znalezienia bezpiecznego schronienia z powodu zbliżającego się cyklonu Seroja. Zdaniem władz, prognozowane porywy wiatru towarzyszące żywiołowi mogą być takimi, jakie nie były widziane na tym terenie od dekad.

Błotne baseny mogą być wskazówką aktywności Etny

Wydobywające się z wnętrza krateru fontanny lawy regularnie rozświetlają sycylijskie niebo. Zdaniem włoskiego naukowca, znajdujące się kilka kilometrów od najwyższego aktywnego wulkanu Europy błotne baseny, są kluczem do przewidywania kolejnych erupcji.

La Niña powoli słabnie. "Zmiana oscylacji jest nieuchronna"

Według synoptyków z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu zjawisko La Niña słabnie. Istnieje też 80-procentowa szansa, że od maja do lipca 2021 roku występować będzie faza neutralna oscylacji południowej (ENSO) – poinformowali w czwartek amerykańscy synoptycy.

Niedźwiedzie polarne zmieniają swoją dietę. Z powodu zmian klimatu

Zmiany klimatu odciskają swoje piętno na życiu niedźwiedzi polarnych (Ursus maritimus). Z powodu kurczącego się lodu, zwierzęta mają problem, by dotrzeć do swoich podstawowych źródeł pokarmu. Chociaż próbują znaleźć zamiennik w postaci jaj ptactwa wodnego, istnieje ryzyko, że nie będą mogły przystosować się do zmiany w diecie.

Bociany wracają do Francji w rekordowych liczbach. "To było magiczne"

Przelot ponad 700 bocianów białych zaobserwowano w jedno popołudnie pod koniec marca nad przełęczą Escrinet we Francji - podała tamtejsza Liga Ochrony Ptaków. Według ornitologów, większość z ptaków leciała do Alzacji - jeszcze niedawno wydawało się, że nie będzie można ich tam już widywać. Trend odwrócił się jednak po latach starań na rzecz ochrony tych zwierząt.