Świat

Świat

Z powodu ulew, jakie pojawiły się w Himalajach, niżej położone regiony stanu Himachal Pradesh w Indiach zostały zalane. Doszło także do osunięć ziemi. Zginęły co najmniej dwie osoby, są także zaginieni.

Co najmniej 38 osób zginęło w ostatnich dniach w wyniku rażenia piorunami w dwóch indyjskich stanach: Radżastanie i Uttar Pradeś - poinformowały lokalne władze. Część z nich to turyści, którzy nie zważając na pogodę, robili sobie zdjęcia w historycznych budowlach. Indyjscy meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi nawałnicami.

Zachodnie wybrzeże USA zmaga się z falą upałów. Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne, władze skierowały do obywateli apele o oszczędzanie wody i zmniejszenie zużycia prądu. W sobotę w kalifornijskiej Dolinie Śmierci termometry po raz piąty w historii zarejestrowały 54,4 stopnia Celsjusza. Ekstremalnie gorąco jest też w innych regionach Kalifornii.

To będzie najgorętszy weekend w Hiszpanii w tym roku - poinformowała agencja meteorologicznej AEMET. W niedzielę temperatura może sięgnąć nawet 47 stopni Celsjusza.

Na terenie Kalifornii zainstalowano specjalne kamery, dzięki którym prognozowanie i monitorowanie niebezpiecznych pożarów oraz ich gaszenie mają być ułatwione. Urządzenia przechodzą chrzest bojowy w związku z wybuchem pożaru, który otrzymał nazwę Lava Fire. Ogień wybuchł kilkanaście dni temu od uderzenia pioruna.