Najnowsze

Najnowsze

Suchy czy mokry - z którego śniegu da się ulepić bałwana?

Jeden jest ciężki i nadaje się do robienia bałwana, drugi jest sypki i nie da się go zlepić. Mokry i suchy śnieg. W Polsce na razie białego puchu brakuje, niewielkie opady zapowiadane są w nadchodzącym tygodniu. Jakiego śniegu możemy się spodziewać?

Niby-osy jak ludzie. Klecanki widzą twarze

- Choć klecanki, podrodzina osowatych, mają mózgi milion razy mniejsze niż ludzie, wytworzyły sobie analogiczny do ludzkiego mechanizm rozpoznawania twarzy - twierdzą Michael Sheehan i Elizabeth Tibbets z Uniwesrsytetu Michigan.

Nie mogą dowieźć paliwa na Alaskę

Zima paraliżuje Alaskę. Z powodu bardzo niskich temperatur, które skuły grubym lodem wybrzeże, do leżącego nad Morzem Beringa miasteczka Nome nie może dotrzeć transport z paliwem.

Grudzień 2010, grudzień 2011

Gruba warstwa śniegu i piękne, wyżowe słońce. W tym roku tak jeszcze nie było. Aby przypomnieć, jak wygląda prawdziwy grudzień, Reporter 24 FLASHBYDGOSZCZ w Kontakcie Meteo zamieścił zdjęcia ubiegłorocznego. A po nim, kolejni użytkownicy. Zapraszamy do obejrzenia ich galerii!

"Im więcej zobaczysz, tym więcej będziesz miał do zobaczenia"

Czterech Amerykanów poświęciło sześć miesięcy na obserwowanie, jak o różnych porach roku zmienia się Oregon, stan, w którym mieszkają. Ze zdjęć, które udało im się zrobić, stworzyli poklatkowy film ukazujący jego piękno. Obejrzyjcie go koniecznie.

Ludzie na Wolinie byli już 11 tys. lat temu

Wyspę Wolin, położoną w Zatoce Pomorskiej, ludzie zamieszkiwali już 11 tys. lat temu. Archeologom z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego udało się znaleźć na to dowody - najstarsze ślady działalności człowieka odkryte dotąd w rejonie wyspy.

"Susza śnieżna" ogarnęła Chicago

W Chicago nadal nie ma śniegu i - podobnie jak w Polsce - jest to stan niezwykły. Według synoptyków może się to jednak zmienić w przyszłym tygodniu. Jeśli mimo wszystko śnieg się nie pojawi, to pobity może zostać rekord z 1965 roku, kiedy to spadł dopiero 16 grudnia.

Niemcy: największa ewakuacja od czasów II Wojny Światowej

Trwa ostatni etap ewakuacji niemal połowy Koblencji. 45 tysięcy mieszkańców tego niemieckiego miasta musi do godz. 9.00 opuścić strefę zagrożenia, w środku której leży niemal 2-tonowa aliancka bomba z czasów II Wojny Światowej, znaleziona w sobotę. Rozbrajanie ładunku ma potrwać do popołudnia.

Śnieg przykrył Góry Skaliste

Późnojesienny śnieg pokrył Góry Skaliste białą czapą. Zobaczcie zdjęcie zrobione przez znajdujący się na pokładzie należącego do NASA satelity Aqua spektroradiometr MODIS .

Ubierała choinkę, aż ta odleciała

Przedświąteczna gorączka w Kanadzie trwa, mieszkańcy przygotowują oryginalne bożonarodzeniowe dekoracje domów. Czasami ich starania mają zaskakujący finał. W mieście Kelowna w Kolumbii Brytyjskiej pewna choinka wzbiła się w powietrze i odleciała w nieznane.

Porywisty wiatr wraca. 90 km/h na Wybrzeżu

Polska dostała się pod wpływ głębokiego i "wietrznego" niżu Bob znad Morza Norweskiego. W związku z tym w niedzielę prędkość wiatru stopniowo wzrasta. Od poniedziałku przyjdzie ponadto ochłodzenie. Możemy liczyć na opady śniegu.

Na drogach ślisko, bo deszczowo

W poniedziałek od rana padać będzie w całej Polsce z wyjątkiem Suwalszczyzny. Po południu natomiast niebo nad całym krajem zacznie rozpogadzać się. Mimo to, warunki drogowe będą dobre tylko na zachodzie.

Dwa tygodnie w lodowatej wodzie

W sobotę w Szczecinie zakończyła się ponad dwutygodniowa wyprawa siedmiorga pływaków z klubu morsów, którzy przepłynęli 741 km Odrą. Wyruszyli z Kędzierzyna-Koźla. Ich wyprawa miała na celu promocję żeglugi na Odrze i zwrócenie uwagi na turystyczne walory rzeki.

Zalana Australia na zdjęciach satelitarnych

Od listopada, za sprawą powodzi, mieszkańcy australijskiej Nowej Południowej Walii są odcięci od świata. Niebezpieczeństwo, że rzeki Namoi i Barwon wyleją, wciąż istnieje. Na zdjęciach satelitarnych NASA widać jak zmieniła się sytuacja w Australii na przestrzeni zaledwie pięciu dni.

"Niże się wykluwają". Spadnie śnieg

Dostaliśmy się pod wpływ niżów znad Północnego Atlantyku, które wykluwają się jeden po drugim. Na mapach prognostycznych ciśnienia atmosferycznego, które właśnie przeglądam, roi się od nich nad Atlantykiem, aż strach.

Arktyka coraz bardziej zielona

Globalne ocieplenie wpływa także na krainę wiecznego lodu. Zdaniem naukowców, Arktyka wkracza w nową fazę: bardziej zieloną i cieplejszą.

Sonda zamiast badać Marsa, runie na Ziemię

Sonda marsjańska Fobos-Grunt nie zbada powierzchni Marsa. Europejska Agencja Kosmiczna zaprzestała dalszych prób nawiązania z nią kontaktu po tym, jak zamilkła i nie reaguje na sygnały z Ziemi.

Co łączy ziemniaka z mózgiem?

Pewne białka w komórkach ziemniaka są identyczne z białkami obecnymi w neuronach mózgu ssaków, w tym człowieka - wykazali polscy naukowcy. Ich zdaniem, w przyszłości odkrycie może pomóc w opracowaniu leków łagodzących skutki zawału serca i udaru mózgu, a także kosmetyków odmładzających skórę

Pochmurna sobota z deszczem i wiatrem

Sobota na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurna i deszczowa. Rano i po południu nad Polską znajdą się fronty atmosferyczne przynoszące opady deszczu i niekorzystny biomet. Dodatkowo cały dzień będzie wiać silnie i porywiście.

"Przed nami okres naprawdę złej kosmicznej pogody"

Nadchodzący cykl aktywności Słońca może być katastrofalny w skutkach. Naukowcy przewidują, że magnetyczne burze będą najsilniejsze od lat. Według niektórych specjalistów mogą one spowodować bilionowe straty i zniszczyć infrastrukturę energetyczną.