Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym częściej pada pytanie o to, czy będzie śnieg i krajobraz zacznie wyglądać, jak z zimowej bajki. Tymczasem okazuje się, że pogoda w grudniu jest na tyle dynamiczna, że nawet niecałe dwa tygodnie wcześniej nie da się jej w stu procentach przewidzieć.
W sobotę wieczorem nadarzyła się prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Na niebie można było obserwować zaćmienie Księżyca. W Polsce to niezwykłe zjawisko rozpoczęło się późnym popołudniem. Mamy już pierwsze zdjęcia Srebrnego Globu.
Od soboty śnieg sypie w Alpach niosąc nadzieję dla ośrodków narciarskich. Pod koniec tego tygodnia w górach spaść może nawet 40 centymetrów białego puchu.
Prezenterka pogody Agnieszka Cegielska, podczas programu "Wstajesz i Wiesz", do prowadzącego Marcina Żebrowskiego zwróciła się "malutki". Wszystko przez to, że prezenterka górowała nad nim wzrostem. W ich następnym wejściu dziennikarz nie dał za wygraną i próbował przerosnąć Agnieszkę, wywołując tym samym śmiech wszystkich pracujących w studio.
Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech chce się ogłosić księstwem. 15 grudnia rozpocznie się tam referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat projektu oderwania od reszty kraju w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu w Rzymie.
W Bieszczadach leży średnio 30 cm, w miejscach nawianych pokrywa śnieżna może dochodzić do jednego metra - poinformował w niedzielę rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz.
Meksykanie, jak co roku, goszczą u siebie niezwykłe motyle Monarchy. Przyleciały na zimę do jodłowego "kurortu" w Oyamel położonego na granicy stanu Meksyk oraz Michoacan.
21.12.2012. Brzmi groźnie? Bo właśnie ta data to dla wielu koniec świata. Jak się skończy? Teorii jest dużo, a każda coraz bardziej przerażająca. Naukowcy NASA wzięli pod lupę mniemany "dzień zagłady" i oficjalnie stwierdzili: tego dnia żadnych wybuchów i spadających meteorów nie będzie. Oprócz tego, że będzie to dzień przesilenia zimowego, nic interesującego się nie wydarzy.
Według lokalnych władz, co najmniej 3 osoby poniosły śmierć w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w sobotę wieczorem Meksyk (godz. 2.47 czasu polskiego). Wstrząsy o sile 6,5 stopni w skali Richtera wystąpiły w stanie Guerrero położonym na zachodzie kraju.
Rano w wielu rejonach Polski warunki drogowe wciąż mogą być znacznie utrudnione przez śliską nawierzchnię jezdni. W ciągu dnia w Polsce centralnej oraz południowej będzie pogodnie. Jedynie na północy kraju synoptycy spodziewają się opadów deszczu ze śniegiem.
Niedziela zapowiada się słonecznie na południu i w centrum kraju. Na północy natomiast ma padać deszcz i deszcz ze śniegiem. Będzie ciepło, do 5 st. C we Wrocławiu.
Zburzenie miasta liczącego 1,5 miliona mieszkańców, zatrzymanie biegu rzeki, podtopienie Kotliny Kaszmirskiej i błotne lawiny na spornym terenie Indii i Pakistanu – to wszystko może mieć miejsce, jeśli Kaszmir nawiedzi trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Ten czarny scenariusz nakreślił Roger Bilham z Uniwersytetu w Kolorado w Boulder na postawie prowadzonych przez 8 lat obserwacji.
Amerykańskiej Agencji Badań Kosmicznych brakuje ponad pół tysiąca kosmicznych próbek, m.in. księżycowego gruntu, które na Ziemię przywieźli astronauci misji Apollo.
Władze Alaski planują budowę gigantycznej zapory wodnej, która może stanąć na jednej z ostatnich dzikich rzek w tym stanie. Inwestycja negatywnie wpłynie na środowisko. Okazuje się jednak, że na drodze budowy mogą stanąć małe ryjówki.
Kto był w stanie Montana w USA? Jak tam jest? Proszę o relacje, wrażenia, zdjęcia! Obejrzałam, któryś już raz z rzędu, film "Zaklinacz koni" Roberta Redforda. Historia "dzieje się" w Montanie. W tle góry, preria, wartkie rzeki...
Po raz pierwszy żubry z Puszczy Knyszyńskiej będą dokarmianie. A to dlatego, by nie niszczyły pól uprawnych. Tylko w 2011 roku rolnicy z Podlasia stracili przez te zwierzęta ponad pół miliona złotych.
Ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca zaczęło się w sobotę, 10 grudnia o 15:06. NASA wykorzystało je do przeprowadzenia ważnych badań. Dla amatorów astronomii była to okazja do obejrzenia pięknego spektaklu na nocnym niebie. Zjawisko było widoczne również w Polsce.
Informatycy z UC San Diego, w tym słynny grafik Henrik Wann Jensen, postanowili stworzyć komputerowe symulacje wszystkich tęczy odkrytych w naturze. Dzięki temu wiele pytań o fizykę tego zjawiska atmosferycznego znalazło odpowiedź. W badaniach odtworzono różnorodne tęcze: te normalne, wtórne, powstające o zachodzie słońce i tworzące się w mgliste dni.
Czekacie na mroźny, śnieżny grudzień? Na razie nic z tego. Pogodę nad Europą kształtują liczne niże i nie zanosi się na to, żeby któryś z nich przyniósł prawdziwą zimę.
Rekordowo wysokie temperatury cieszą, ale nie amatorów białego szaleństwa. Na szczęście w Tatrach termometry pokazały ujemne wartości, a na stokach uruchomiono armatki śnieżne. Efekt? Śnieg kompaktowy - zdatny do szusowania.
Coraz więcej portugalskich gmin rozdaje grunty rolne i domy za darmo. Oferta służy utrzymaniu drastycznie malejącej na prowincji liczby mieszkańców oraz kurczeniu się obszarów uprawnych.
Wyspy Brytyjskie nawiedziły w czwartek silne burze. Wiatr wiał z prędkością nawet do 240 km/h. W internecie jest coraz więcej klipów, na których zarejestrowano przebieg wichury. Wiatr uszkodził turbinę elektrowni wiatrowej, porywał też naprwdę duże przedmioty, m.in. trampolinę.
- We Wrocławiu występują obecnie przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem, przechodzące w deszcz. Opady są o natężeniu słabym i umiarkowanym - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo. Zdjęcia pierwszych białych płatków spadających z nieba dostaliśmy od Reportera 24.
- Deszcze nadciągają nad Teksas, gdzie susza trwa od roku. Opady te mogą przyczynić się do jej zakończenia na południu stanu - prognozują amerykańscy synoptycy. Jednak zaznaczają, że do poprawy sytuacji w całym regionie potrzeba o wiele więcej wody.
Buga i Bogota zalane, a Patio Bonito całkowicie pod wodą - to tylko niektóre ze szkód, które wyrządziła trwająca w Kolumbii powódź. Ewakuowano już dwa tysiące osób. Trwa akcja ratunkowa.
Na Węgrzech, z powodu niebezpiecznych wichur, ogłoszono pomarańczowy alarm. Jak dotąd przez gwałtowną pogodę kilka osób zostało rannych, zniszczonych jest 180 budynków, a straż pożarna interweniowała ponad 300 razy.
Silny wiatr i deszcz powodują paraliż na drogach szwedzkich miast. - Ulice Göteborga są kompletnie zalane, przez co doszło tam do kilku wypadków - informuje szwedzka Agencja Transportowa.