Najnowsze

Najnowsze

Pierwszy śnieg na Wyspach

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak ciepły i słoneczny jest październik w Wielkiej Brytani. Jednak wszystko co dobre, kiedyś musi się skończyć. Według lokalnych mediów śnieg we wtorek spadł na północy Wielkiej Brytanii. Synoptycy portalu accuweather.com zapowiadają, że opady w najbliższym czasie zintensyfikują się, a temperatura może spać nawet do -4 st. C.

Foka zamieszkała w rzece. Pokochały ją tłumy

Mieszkańcy przedmieść japońskiej miejscowości Shiki, oddalonej o około 30 km od Tokio, nie są przyzwyczajeni do takiej atencji mediów. Za obecny najazd ekip telewizyjnych odpowiada foka, która zadomowiła się w przepływającej przez miasto rzece.

Z tego wiru wyłoni się wyspa kanaryjska?

Mieszkańcy El Hierro zauważyli na wodzie ogromne bańki gazów wulkanicznych, które wydobywają się na powierzchnię oceanu. Według specjalistów jest to pierwszy etap tworzenia się nowej wyspy w archipelagu kanaryjskim. Zobacz zdjęcia wiru utworzonego wskutek erupcji.

Triumf Einsteina? Naukowcy: neutrina nie mogą być szybsze od światła

We wrześniu tego roku naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) podzielili się ze światem odkryciem, które mogło podważyć szczególną teorię względności Alberta Einsteina. Z przeprowadzonych przez nich badań wynikało, że neutrina osiągnęły prędkość przekraczającą prędkość światła. Wydaje się, że holenderscy badacze z Uniwersytetu Groningen, znaleźli wytłumaczenie dla tego zjawiska.

"Gwiezdny żłobek" na zdjęciu NASA

Miecz Oriona, będący fragmentem Gwiazdozbioru Oriona - jednej z najłatwiejszych do odnalezienia konstelacji nieba zimowego - uchodzi za prawdziwy "gwiezdny żłobek". Wypełniają go tysiące młodych gwiazd i protogwiazd, z których część osiąga rozmiary naszego Słońca lub większe.

Spaceport America otwarty. Pierwsze loty w 2012 roku

Pierwszy w historii kosmiczny port lotniczy został oficjalnie otwarty. Spaceport America zbudowała korporacja Virgin Galactic, założona przez ekscentrycznego miliardera Richarda Bransona. Z kosmodromu na pustyni w Nowym Meksyku do końca 2012 roku ma wystartować pierwszy pojazd, którzy zabierze pasażerów w krótki lot w kosmos.

"Smażą mu wątróbkę, z rarytasów nie będzie rezygnował"

Cała ptasia rodzina już wygrzewa się w ciepłych krajach, podczas gdy ostatni z jej członków zadomowił się w zachodniopomorskiej wiosce i ani myśli o wylocie. Jest pokaźnych rozmiarów i nie da się dotknąć nikomu poza dwójką gospodarzy... którzy karmią go smażoną wątróbką. Mowa o bocianie z Chomina, którego los podzielił mieszkańców tej zachodniopomorskiej wioski. Większość obawia się, że ptak nie przetrwa zimy, ale gospodarze, którzy go udomowili nie chcą ptaka oddać. O problemie poinformowała redakcję Kontaktu 24 mieszkanka Chomina.

Bułgaria sparaliżowana. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

- Jedna ofiara, dziesiątki zablokowanych pociągów i pojazdów, zalane ulice, zamknięte drogi i porty - taka jest sytuacja we wschodniej i środkowej Bułgarii - poinformowało we wtorek bułgarskie radio publiczne. W wielu gminach, z powodu opadów deszczu i śniegu, ogłoszony został stan klęski żywiołowej.

Czeka nas prawdziwa angielska pogoda. Od niedzieli już tylko słońce

Jeszcze dzisiaj cieszymy się słońcem. Jednak od jutra pogoda się popsuje. Przyjdą dni pełne chłodu, deszczu i silnego wiatru. – Do Polski wchodzi niż, przyniesie nam prawdziwą angielską pogodę – zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Na szczęście brzydka pogoda zostanie z nami tylko do niedzieli. Potem możemy liczyć na to, że do końca października pogoda będzie ładna i słoneczna.

Gigantyczna burza piaskowa w Teksasie

Ogromna burza piaskowa przeszła w poniedziałek wieczorem przez Lubbock w amerykańskim stanie Teksas. Towarzyszył jej wiatr wiejący z prędkością prawie 100 km/h, który pozrywał linie energetyczne. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia ani o rannych, ani o zniszczeniach.

Ewakuowali ponad 100 słoni

Z powodu panującej w Tajlandii powodzi, ponad 100 słoni zostało wyprowadzonych w bezpieczne miejsce poza kompletnie zalaną, największą na świecie Wioskę Słoni w mieście Ayutthaya. Krajowe władze zapewniły zwierzętom schronienie i jedzenie. Niestety, nie wszystkie z nich znalazły się w nowym miejscu. Te stare i schorowane wciąż przebywają w wiosce.

Asyż się zapada

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odkryli, że Asyż, miasto znane jako miejsce narodzin św. Franciszka, zapada się. Według nich historyczne miasto we włoskim regionie Umbria w ciągu ostatnich 20 lat obniżyło się o aż 15 centymetrów.

Puyehue znowu zatrzymał samoloty

Coraz więcej lotnisk w Argentynie i Urugwaju zmuszonych jest odwoływać loty. Przyczyną jest rozprzestrzeniający się nad tymi krajami pył powstały w wyniku wybuchu chilijskiego wulkanu Puyehue - to już druga erupcja w tym roku. Od poniedziałku wieczorem loty powoli są wznawiane.

Nie żyje Pacho, krokodyl opłakiwany przez ludzi

W niedzielę w miasteczku Siquirres w Kostaryce odbył się pogrzeb gigantycznego krokodyla Pocho. Gada żegnały tłumy. O Pocho stało się głośno kilka lat temu, kiedy w internecie pojawiły się zdjęcia 4,5-metrowego krokodyla bawiącego się z człowiekiem.

Polscy rolnicy coraz bardziej ekologiczni

Pod koniec 2010 r. w Polsce było prawie 21 tys. gospodarstw ekologicznych, w stosunku do poprzedniego roku ich liczba wzrosła o ponad 20 proc. - wynika z najnowszego raportu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Przez noc zasypało całe miasto

Pierwszy śnieg w tym sezonie spadł zeszłej nocy w północno-wschodnich Chinach. Najwyższa temperatura w tym regionie wyniosła wówczas 4 st. C.

Kontrowersyjny Koreańczyk sklonował kojoty

Zespół naukowców z Korei Południowej, pod kierownictwem Hwang Woo-Suk, sklonował kojoty. Badacz znany jest na całym świecie z oszustwa i prowadzenia nieetycznych eksperymentów. Podczas prezentacji kojotów, przeprosił za dawne winy.

Po 170 dniach w jajku ujrzały Chiny

Po 170 dniach spędzonych w inkubatorze w północno-wschodnich Chinach, z jaj wykluły się małe kameleony jemeńskie. Jest to o tyle niezwykłe wydarzenie, że ich rodzice do tej pory żyli na wolności w tropikalnych lasach na Madagaskarze.

Polski satelita pokazany. Start za 3 miesiące

PW-Sat, czyli pierwszy polski satelita studencki, został zaprezentowany 17 października w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Zostanie wysłany do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie nastąpią finalne prace i instalacja satelity na rakiecie nośnej Vega, której start zaplanowany jest na styczeń 2012.

Dziesiątki tysięcy żurawi nad Węgrami

W poniedziałek dziesiątki tysięcy żurawi, całymi stadami, opuszczały swoje największe europejskie skupisko, węgierski step Hortobagy. Ptaki lecą, przez Sycylię, do Afryki. Obejrzyjcie przepiękne zdjęcia, na których udokumentowany jest początek ich podróży.

Pierwsze koleje startują za dwa tygodnie

Rozpoczyna się sezon jesiennych przeglądów kolei linowych w Beskidach. Już 24 października konserwatorzy rozpoczną remonty na Czantorii w Ustroniu, Stożku w Wiśle oraz Żarze w Międzybrodziu Żywieckim.

Zobacz, jak słoniątko uczy się chodzić

W życiu każdej żywej istoty, nie tylko dziecka, jednym z najważniejszych momentów w życiu jest postawienie pierwszego, samodzielnego kroku. Zobacz, jak słoniątko uczy się chodzić.

"Siedem przykazań" na chłód

Późna jesień potrafi być wyjątkowo niewdzięczna. Choć za oknem świeci słońce, dając złudzenie ciepła, rzeczywiste temperatury są dużo niższe niż nam się wydaje. W takich warunkach nietrudno o przeziębienie, które pogorszy samopoczucie nawet najweselszych z nas.

Zdobyli Księżyc, wrócili, wypełnili deklarację celną

- To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości - rzekł Neil Armstrong i jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Po powrocie do domu on i cała załoga Apollo 11 byli witani jako bohaterowie. Jednak jak się okazało po ponad 40 latach, na Ziemi przywitała ich też biurokracja. Kosmonauci musieli wypełnić bowiem deklarację celną. Urzędnik na Hawajach w rubryce "miejsce odlotu" wpisał: Księżyc.

Tatry: 26 cm śniegu, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego został ogłoszony przez ratowników górskich w poniedziałek w Tatrach. - Po opadach śniegu, mimo słonecznej pogody, warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne - ostrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Deszcz zabił 82 osoby

Śmierć 82 osób mają na koncie ulewne deszcze i gwałtowne burze, które od tygodnia nękają Amerykę Centralną. W niedzielę donoszono o śmierci 45 osób, ale w ciągu kilkunastu ostatnich godzin zmarło kolejnych 37. Zginęli obywatele Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru i Nikaragui, ucierpieli również mieszkańcy Kostaryki.

W górach można już lepić bałwana

Mieszkańców miast i miasteczek przywitał dziś mróz i szron na szybach. W górach widok śniegu nie powinien już dziwić, bo w ostatnich dniach było go tyle, że uradowani turyści lepili bałwana. O puchu, który białą pierzynką zasłał Dolinę Chochołowską donosi Reporter 24 Tomasz Krzyściak.