Specjalny rodzaj bakterii może już niedługo posłużyć do produkcji mikroskopijnej wielkości dysków twardych i przewodów elektrycznych. Nowa technologia została opracowana przez naukowców z Leeds i Tokio.
Produkcję komputerowych części na bazie bakterii testują obecnie naukowcy z uniwersytetu w Leeds i Tokio.
Do swoich badań wykorzystują mikroby, które pożywiają się żelazem. W ich organizmach zachodzą reakcje chemiczne powodujące namagnesowanie spożywanego żelaza i w rezultacie powstanie maleńkich magnesów, podobnych do tych, jakie są wykorzystywane w dyskach twardych PC-ów.
Naukowcy twierdzą, że wraz z rozwojem nowej technologii, która prowadzi do miniaturyzacji komputerowych komponentów, niezbędne będzie opracowanie nowego sposobu produkcji, który pozwoli jeszcze bardziej zminiaturyzować dyski twarde.
To, co nieosiągalne dla człowieka, ma być osiągalne dla bakterii, właśnie ze względu na ich rozmiary i zdolność do przetwarzania żelaza.
Magnetyczna bakteria
W swoich ostatnich badaniach naukowcy wykorzystali bakterię Magnetospirilllum magneticum. To naturalnie magnetyczny organizm, żyjący głównie w środowisku wodnym, m.in. w stawach i jeziorach - wszędzie tam, gdzie nie ma wystarczającej ilosci tlenu. Przemieszcza się tylko w dół i w górę, po linii pola magnetycznego Ziemi. W poszukiwaniu korzystnego stężenia tlenu ustawia się w polu magnetycznym podobnie jak igła kompasu.
Kiedy Magnetospirilllum magneticum pochłania żelazo, białka wewnątrz jej ciała wchodzą z nim w reakcję, produkując małe kryształki magnetytu, najbardziej magnetycznego minerału na Ziemi. Naukowcy przebadali skład chemiczny białek bakterii i uzyskali zachęcające wyniki.
- Chyba znaleźliśmy sposób na poradzenie sobie z problemem miniaturyzacji - twierdzi dr Sarah Staniland z uniwersytetu w Leeds.
Żywe mikroprzewody
Poza użyciem mikroorganizmów do produkcji magnesów, badaczom udało się stworzyć mikroskopijnej średnicy przewody elektryczne pochodzące od organizmów żywych.
Stworzyli w nano-skali przewody wykonane z błony sztucznych komórek. Komórki te wyrastały w środowisku laboratoryjnym przy użyciu białka obecnego m.in w ludzkich cząsteczkach lipidowych. Taka błona to najprościej mówiąc "ściana", która oddziela komórki wewnętrzne od środowiska zewnętrznego.
- Takie przewody wykonane z błony mogą być w przyszłości wykorzystywane jako mikroskopijne łącza, zdolne do przesyłania informacji w komputerze w taki sposób, jak robią to komórki w naszym ciele - mówi dr Masayoshi Tanaka z Uniwersytetu w Tokio
Autor: mm/mj / Źródło: bbc.co.uk