Najnowsze

Najnowsze

Teleskop Hubble'a pomaga rozwiązać tajemnicę supernowych

Za pomocą Teleskopu Kosmicznego Hubble’a astronomom udało się rozwiązać zagadkę dotyczącą przodka supernowej, dzięki któremu dochodziło do widowiskowej eksplozji gwiazdy. Odkrycie daje badaczom nowe możliwości w tworzeniu scenariuszy wybuchów.

Płynie do nas powietrze znad Atlantyku

Europę południową i południowo-zachodnią zalega rozległy wyż z centrami nad Zatoką Biskajską i Alpami. Pozostałe obszary kontynentu obejmuje niż znad Morza Norweskiego.

Sok pomarańczowy rekordowo drogi

Sok pomarańczowy na światowych rynkach jest rekordowo drogi. Od początku roku jego cena wzrosła o 25 proc. i wynosi 2,12 dol. za funt soku. Główne powody zmian ceny to niskie temperatury na Florydzie oraz wykrycie środka grzybobójczego w brazylijskim soku.

Silne i płytkie trzęsienie ziemi w Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 5,8 stopnia w skali Richtera nawiedziło w nocy północno-wschodnią Japonię. Epicentrum znajdowało się na wysokości prowincji Fukushima. Na razie nie ma doniesień o ewentualnych ofiarach lub zniszczeniach.

Czwartek ciepły i deszczowy. Nawet 9 st. C

Za sprawą wilgotnych niżów znad Skandynawii czwartek będzie pochmurny i z opadami, ale też ciepły. Słupki rtęci podskoczą nawet do 9 st. Celsjusza. Oprócz tego, dziś będzie silnie wiać.

Pilsko idzie pod młotek

Gliwicka Agencja Turystyczna wystawiła na sprzedaż Pilsko, popularny ośrodek w Beskidzie Żywieckim i jeden z trzech największych kompleksów narciarskich w polskich górach. Cena wywoławcza wynosi 16,456 miliona złotych, jednak w modernizację Pilska trzeba będzie zainwestować niewiele mniej.

Obca ingerencja w marsjańską sondę?

- Rosyjski marsjański próbnik Fobos-Grunt, nad którym utracono kontrolę po jego wejściu na orbitę wokółziemską, spadnie na Ziemię między 14 a 16 stycznia - poinformowała w środę rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna (Roskosmos). Dyrektor Roskosmosu sugeruje, że próbnik padł ofiarą obcej ingerencji.

Alpy śnieżne i słoneczne. Idealne warunki na narty

Przed narciarzami, którzy spędzają czas w Alpach, wyjątkowo słoneczny i przeważnie ciepły dzień. Najwięcej białego puchu, bo aż 390 cm leży w szwajcarskim Santis i na niemieckim Zugspitze. Najlepiej jednak będzie wybrać Austrię, gdzie każdy kurort będzie mocno zaśnieżony.

Mokry śnieg uprzykrzy jazdę na nartach

Pomimo pokrywy śnieżnej o grubości kilkudziesięciu lub nawet ponad stu centymetrów, warunki narciarskie w Polsce będą utrudnione. Wszystko przez mokry śnieg i słabą widoczność.

Wakacyjne wspomnienia z 604-metrowego klifu

Jeden z Reporterów 24 spędził lato w Norwegii. Na Kontakt Meteo przesłał ponad 100 zdjęć, które są wspomnieniem jego wyprawy na klif Preikestolen. Zobaczcie niezwykłą galerię, która przybliży wam to miejsce.

Od piątku coraz więcej śniegu

Od czwartku 12 stycznia do poniedziałku 16 stycznia spodziewamy się, i to na terenie całego kraju, dużego zachmurzenia oraz porywistego wiatru. Z chmur spadnie też śnieg, który dotąd najczęściej pojawiał się głównie w górach.

Ruszył wyciąg na Goryczkowej. Pierwszy raz w tym sezonie

W środę po raz pierwszy w tym sezonie narciarskim ruszył wyciąg z Hali Goryczkowej na Kasprowy Wierch. Na stoku leży ponad metr śniegu, warunki są dobre, więc komisja składająca się z przyrodników, ratowników górskich i przedstawicieli Polskich Kolei Linowych zadecydowała we wtorek, że w Kotle Goryczkowym można jeździć.

Do Australii zbliża się Heidi. Jest silna i ulewna

Australijskie służby meteorologiczne ostrzegają mieszkańców północno-zachodniej części kontynentu przed zbliżającym się do wybrzeża tropikalnym cyklonem Heidi. Siła wiatru została określona jako "niszczycielska".

Austria wraca do normy po ataku zimy

Władze zachodniej Austrii opanowują sytuację po tym, jak silne opady śniegu w nocy z niedzieli na poniedziałek odcięły region Vorarlberg od reszty kraju. Wraca do normy komunikacja, a turyści ruszają na trasy narciarskie.

Czarna dziura wystrzeliła "pociski" materii

Międzynarodowy zespół astronomów i astrofizyków zbadał niezwykły kosmiczny proces. Superszybkie wiązki gazów, zamiast być pochłonięte przez czarną dziurę, zostały z niej wyrzucone w przestrzeń kosmiczną niczym pociski.

Wilczy Szaniec do wynajęcia. Za pół miliona rocznie

Przetarg na dzierżawę dawnej kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży koło Kętrzyna (woj. warmińsko-mazurskie) ogłosiły Lasy Państwowe. Może wynająć ją każdy, kto zna się na turystyce, wyremontuje obiekt i zapłaci prawie pół miliona złotych rocznie.

Alaska w trzymetrowym śniegu

Gwardia Narodowa pomaga mieszkańcom miasta Cordova uporać z ponad trzema metrami śniegu, jaki spadł na Alasce. To wyjątkowo śnieżna zima. W ciągu pięciu tygodni spadło tyle śniegu, co zwyczajowo w całym sezonie.

Stan wyjątkowy w Serbii. Zaatakowała zima

Stan wyjątkowy w Serbii. Powodem niespotykany od 20 lat atak zimy. Padający śnieg odciął od reszty kraju jeden z regionów. Zerwane są linie energetyczne i telefoniczne.

Epoka lodowcowa? Nie wcześniej niż za 1500 lat

W ciągu najbliższych 1500 lat nie grozi nam epoka lodowcowa - ustalili naukowcy z renomowanych światowych uniwersytetów. Według ich wyliczeń zlodowacenie nie przyjdzie, dopóki nie zmniejszymy ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Na razie powinniśmy obawiać się czegoś zupełnie odwrotnego, czyli wzrostu globalnej temperatury - ostrzegają.

Dobre warunki jedynie na południu

Warunki drogowe w przeważającej części kraju będą niesprzyjające. Jazdę utrudniać będzie głównie padający deszcz. Lokalnie, na Pomorzu Gdańskim, przeszkadzać będzie też silny wiatr.

Mokro, ale cieplej. W dzień nawet 8 st. C

W środę na pogodę będzie wpływać niż z centrum nad Morzem Norweskim. Z zachodu na wschód Polski przemieszczać się będzie front atmosferyczny. Dodatkowo napłynie ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie.

Alarm przed tsunami odwołany

Rząd Indonezji odwołał ostrzeżenie o możliwym tsunami po trzęsieniu ziemi, które odnotowano na Oceanie Indyjskim, około 400 km na zachód od indonezyjskiej Sumatry. Mieszkańcy obawiali się nadejścia fali podobnej do tej, która zniszczyła region 26 grudnia 2004 roku. Zginęło wówczas ponad 200 tys. osób.