Prezydent USA Barack Obama ogłosił stan klęski żywiołowej w Kolorado, gdzie od tygodnia szaleją gigantyczne pożary. Osobiście obejrzał straty w Colorado Springs i nazwał je "wielkim nieszczęściem". Żywioł zniszczyły już 347 budynków i zmusił 35 tysięcy ludzi do opuszczenia domów.
W Chinach, przy granicy z Kazachstanem, ziemia zatrzęsła się z siłą 6,3 st. w skali Richtera. W wyniku wstrząsów, które trwały zaledwie 10 sekund, obrażenia odniosło 17 osób, głównie turystów. Na miejsce wysłano ekipy ratunkowe.
- Pod powierzchnią Tytana, największego księżyca Saturna, może znajdować się ocean wody - wynika z badań uczonych, którzy przeanalizowali dane przesyłane na Ziemię przez sondę Cassini krążącą po orbicie Saturna. Nie oznacza to jednak, że na Tytanie istnieje życie.
Od rana na sporo słońca mogą liczyć przede wszystkim kierowcy podróżujący po drogach Polski południowej, wschodniej i centralnej. Tam też temperatura będzie szybko rosnąć i po południu przekroczy 30 st. C. Na pozostałym obszarze kraju też będzie ciepło, ale synoptycy przewidują wystąpienie tam gwałtownych burz.
Dziś - w pierwszy dzień wakacji - w całym kraju będzie bardzo ciepło, wręcz upalnie. Na przeważającym obszarze kraju słupki rtęci wskażą około 33 st. Celsjusza. Za tak wysokie wartości temperatury zapłacimy jednak burzami.
Nad Niemcami od ponad doby szaleją burze. Ulewnym deszczom towarzyszy porywisty wiatr. Nie obyło się bez ofiar. W wyniku porażenia piorunem na polu golfowym w Hesji życie straciły trzy kobiety.
Pierwszy prawdziwy dzień wakacji - sobotę - lepiej spędzić nad jeziorami niż nad morzem. W kurortach północnego zachodu będzie przeważnie pogodnie, a nad Bałtykiem pojawia się burze i deszcz.
Zaczął się długi weekend. Nie popadajmy jednak w hurraoptymizm - wiele osób może to przeoczyć. Będziemy mieli zaledwie sekundę więcej na wypoczynek. Wszystko za sprawą sekundy przestępnej.
Sytuacja pogodowa ma wpływ na liczbę popełnianych w danym czasie przestępstw - twierdzą naukowcy z Ameryki Północnej. Z przeprowadzonych badań wynika, że bezpieczniej możemy się czuć zimą niż latem. Musimy mieć się na baczności, fala upałów, która właśnie dotarła do Polski, może "zachęcić" potencjalnych przestępców.
"Zmutowana" trąba powietrzna zachwyciła mieszkańców okolic francuskiego Rouen. Cumulonimbus z wiszącymi u spodu połączonymi lejami to tylko jedna z pamiątek po wichurach i burzach, jakie po południu i w nocy z czwartku na piątek przeszły nad północną częścią Francji.
Pożary lasów, które zmusiły prezydenta USA do ogłoszenia klęski żywiołowej w stanie Kolorado oraz prawie kompletnie zalane irlandzkie miasto Cork to "pogodowe katastrofy", o których będzie mowa w piątkowym odcinku "Meteo News". Poza tym w programie dowiemy się więcej o modelarstwie lotniczym - hobby, w uprawianiu którego często przeszkadza pogoda.
Tak gorąco jak dziś, a nawet goręcej, będzie jeszcze pięć dni - zapowiada synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński,. Bardzo wysokim temperaturom towarzyszyć mogą, jak podkreśla znawca, intensywne opady deszczu, gradobicia, a nawet... trąby powietrzne.
Groźba wyginięcia zawisła nad pingwinami cesarskimi i maskowymi. Badacze z Woods Hole Oceanographic Institution ogłosili, że odpowiedzialność za to ponosić będzie człowiek: zagrożenie dla pingwinów tworzą bowiem gazy cieplarniane, które przyczyniają się do wzrostu temperatur.
Zawieszone połączenia kolejowe, zerwane linie energetyczne, zalane drogi i mieszkania - taki jest bilans ciężkich burz i ulew, jakie przez ostatnie dwie doby przetaczały się przez północną część Wielkiej Brytanii.
Austrię i Węgry ogarnęła w piątek fala tropikalnych upałów. Temperatura rośnie z godziny na godzinę. Na północy Austrii już o godz. 10.00 było 35 st. C, a w ciągu dnia temperatura ma przekroczyć 39 stopni. Nawet w Alpach na wysokości 2000 metrów słupek rtęci nie spada poniżej 20 stopni, co jest absolutnym rekordem nienotowanym od ponad stu lat.
Ulewne deszcze monsunowe nawiedziły słynący z upraw herbaty stan Assam. Prawie milion Hindusów musiało uciekać przed falą powodziową. Na niżej położonych terenach zalane zostały plantacje herbaty.
Sześć osób zginęło w wyniku przejścia przez Filipiny tajfunu Doksuri. Kilku nadal szukają ratownicy. Tropikalny cyklon doprowadził do lokalnych podtopień, a bardzo silny wiatr łamał drzewa i zrywał sieci energetyczne.
Niższe temperatury i osłabienie wiatru pomogły w czwartek oddziałom walczącym z pożarem w rejonie Waldo Canyon w Colorado. Ogień zniszczył już setki domów i wymusił ewakuację ponad 35 tys. osób. Walczy z nim ponad 1200 strażaków wspieranych przez helikoptery. Przez prawie dobę słup ognia i dym fotografował jeden z mieszkańców Colorado Springs, który ze swoich zdjęć zmontował niezwykłe nagranie.
300 mln lat temu prastare, niepozorne organizmy - grzyby - wytworzyły mechanizm, który zatrzymał proces powstawania pokładów węgla i zakończył trwający 60 mln lat okres karbonu. Ta koncepcja opublikowana na łamach "Science" zdaniem wielu naukowców wpłynie na treść podręczników do biologii i geologii. Na dodatek odkryte podczas badań grzybów enzymy może czekać teraz "kariera" w nowoczesnym przemyśle.
W piątek dobre warunki na polskich drogach. Jedynie na zachodzie oraz południowym zachodzie kraju możliwe są opady deszczu oraz burze, które mogą pogorszyć widoczność i przyczepność kół.
Dziś wyraźnie odczujemy napływ ciepłego, podzwrotnikowego powietrza znad Afryki. Potwierdzą to wskazania termometrów, które odnotują od 22 do 29 st. C. Najwięcej będzie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Tam może także popadać.
Ponad 40-stopniowe temperatury od początku tygodnia dręczą Portugalię. Upały nasilają trwającą od tygodni susze w kraju. Wody brakuje już w 200 miejscowościach - ich mieszkańcy muszą liczyć na pomoc beczkowozów. Meteorolodzy rozwiewają nadzieje - w najbliższym czasie nie można się spodziewać poprawy.
Piątek będzie idealnym dniem na wypoczynek w kurortach nadmorskich oraz mazurskich. Pogoda dopisze, będzie słonecznie i ciepło. Tylko w kilku nadmorskich miejscowościach prognozowane są przelotne opady deszczu.
Wiele polskich miast nie może się pochwalić czystym powietrzem. To skutek nie tylko rozwoju przemysłu, ale także coraz większej liczby pojazdów i intensywnego ruchu drogowego. Czy możemy jakoś wpłynąć na to, żeby rozwój miast nie szedł w parze z pogarszaniem jakości powietrza? O tym dowiecie się z dzisiejszego "Meteo News".
Do końca tego wieku sawanny mogą zmienić się w lasy. Wszystko przez rosnący poziom dwutlenku węgla w atmosferze, który według naukowców sprzyja szybszemu rozwojowi drzew i traw. Drzewa wygrywają dzięki swojej ścieżce fotosyntezy, mniej skomplikowanej niż u wielu gatunków traw.
Zbliża się największe w historii sprzątanie Tatr. W sobotę na szczyty najwyższych polskich gór ma się wspiąć około tysiąc wolontariuszy, którzy schodząc zabiorą ze sobą śmieci zalegające na szlakach. Do akcji można się jeszcze dołączyć i posprzątać Tatry m.in. z krakowskimi spadochroniarzami.
Zbliżający weekend na pewno zadowoli fanów wysokich temperatur. W najbliższych dniach nie zabraknie słońca, a słupki rtęci w termometrach poszybują wysoko i pokażą wartości powyżej 30 st. C. Dla równowagi nie zabraknie deszczu oraz burz.
Misja Shenzhou 9 powoli dobiega końca. Chińscy astronauci opuścili moduł Tiangong 1 powrócili na statek i zmierzają w kierunku Ziemi. Lądowanie planowane jest na jutro na godzinę 6 rano.