Najnowsze

Najnowsze

Dziś Światowy Dzień Zdrowia

Na sobotę przypada Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku organizatorzy chcą skupić się na starszej części naszej populacji i jej problemach zdrowotnych. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia zwracają przede wszystkim uwagę na Indie, gdzie osób starszych będzie wkrótce więcej niż dzieci poniżej piątego roku życia.

Opalać się czy lepić bałwana?

Na termometrze 22 st. Celsjusza, a za oknem śnieg - tak wyglądało w Wielki Piątek Giżycko. Pomimo że w kwietniu w pogodzie wszystko jest możliwe, nawet nam trudno było uwierzyć w to, co zobaczyliśmy na zdjęciach Reportera 24.

Wielka Sobota: chmury, deszcz i 4 st. C

W Wielką Sobotę, zgodnie z zapowiedziami synoptyków, pogoda nam nie dopisze. Wszystko wskazuje na to, że spadną deszcz i deszcz ze śniegiem oraz, że będzie naprawdę chłodno.

U nas śnieg, w Alpach deszcz

Pogoda w Polsce i Alpach w sobotę niewiele będzie się różnić. W tych drugich ma jednak jeszcze więcej padać i miejscami być jeszcze zimniej. I jeszcze jedno - to u nas w Wielką Sobotę spadnie śnieg, nie w Alpach.

Pogoda pomaga alergikom. Olsza najgorsza

Deszcze alergikom przynoszą ulgę - uczuleni na pyłki nie wdychają ich dzięki opadom tak wiele. Jednak jeśli stężenie alergenu jest bardzo wysokie, niewiele to zmienia. Tak jest w przypadku olszy, która pyli obecnie najmocniej ze wszystkich drzew.

Brzydkie święta widać już na zdjęciu. Wielkanoc zepsuje właśnie ten niż

Nie ma Polska szczęścia do pogody na Wielkanoc. Zwykle zmęczeni zimą, chłodem, brakiem światła, mamy nadzieję, że Święta Wielkanocne, dla chrześcijan czas odrodzenia i nadziei, tchnąć będą pełnią wiosny, czyli odrodzeniem się natury, budzeniem jej do życia. Ale, jak sięgam pamięcią, chłodne masy powietrza, porywisty wiatr, a także opady śniegu z deszczem, przed lub w czasie Wielkanocy, nie należą do rzadkości w naszym kraju.

"Powoli zbliża się dzień polarny". Relacja zza koła podbiegunowego

Jeśli martwicie się kiepską pogodą w święta, sprawdźcie, w jakich warunkach spędzą je polscy naukowcy w stacji Hornsund. Na południu Spitsbergenu średnia dobowa temperatura to ok. -13 st. C, ale badacze nie narzekają, bo jeszcze do niedawna byli w objęciach nocy polarnej. Sytuację w ich bazie na bieżąco sprawdzisz w Kontakcie Meteo!

Trzy lata po trzęsieniu L'Aquila wciąż leży w gruzach

Marsz z pochodniami upamiętnił trzecią rocznicę trzęsienia ziemi w L'Aquili w środkowych Włoszech. W uroczystościach, które odbyły się przed świtem, wzięło udział dziesięć tysięcy osób. Uczestnicy marszu z pochodniami zatrzymali się w ciszy o godz. 3.32, kiedy doszło do wstrząsu.

Amerykanie zatopili ogniem z dział statek widmo

Amerykańska Straż Przybrzeżna posłała na dno porwany przez tsunami japoński kuter rybacki, który po roku dryfowania po Pacyfiku znalazł się u wybrzeża Ameryki Północnej. "Rykoun Maru" stał się zagrożeniem dla żeglugi i w nocy naszego czasu został ostrzelany z dział.

Chcą zamienić wielkanocnego królika na wielkoucha

W australijskich zwyczajach świątecznych szykuje się rewolucja. Popularny w wielu krajach króliczek może tam stracić swoją pozycję symbolu wielkanocnego. Konserwatyści chcą go zamienić na wielkoucha, królikopodobnego torbacza zagrożonego wyginięciem, zwanego w Australii "bilby". Na świątecznych wystawach pojawiły się już pierwsze czekoladowe "bilbies".

Nawałnica wyrywała drzewa i burzyła domy

W nawałnicy, która w nocy ze środy na czwartek przeszła nad Buenos Aires, zginęło co najmniej 13 osób, kilkadziesiąt jest rannych - poinformowały władze miasta. Wichura, której prędkość sięgała 100 km/h, przewracała drzewa i spowodowała znaczne szkody. W wielu miejscach są problemy z dostawami prądu.

Tablet pomoże uniknąć zderzenia z waleniem

Marynarze i żeglarze pływający wzdłuż wschodniego wybrzeża USA będą mogli ściągnąć nową aplikację na iPada i iPhone’a. Po co? Usługa ostrzeże ich przed ewentualną kolizją z waleniami. Dokładnie z walami szarymi, które migrując przemieszczają się wzdłuż amerykańskich brzegów i często giną w zderzeniach z łodziami.

Piknik w płatkach wiśni. Już wolno się śmiać i świętować

Mieszkańcy Tokio koniec tygodnia spędzają pod kwitnącymi wiśniami. W parkach rozkładają koce i urządzają huczne pikniki. To ich pierwsze beztroskie dni od czasu ubiegłorocznego trzęsienia ziemi i tsunami oraz zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.

Wystrzegajcie się olszy. Będzie mocno pylić

Alergicy, bez leków ani rusz, szczególnie na północy i wschodzie Polski, gdzie synoptycy nie zapowiadają w piątek opadów deszczu. Mniejsze stężenie pyłków będzie na wschodzie, gdzie za sprawą wilgotnego frontu będzie mokro.

Półtora miliona ton śmieci dryfuje po oceanie. Ale gdzie one są?

Tragiczne skutkach tsunami, które nawiedziło w marcu 2011 roku Japonię, nie tylko zabrało tysiące ludzkich istnień i zniszczyło dużą część Kraju Kwitnącej Wiśni. Woda wymyła bowiem do oceanu 5 milionów ton śmieci. Większa część zatonęła, ale półtora miliona ton do dziś dryfuje po Pacyfiku. Do tej pory nikt dokładnie nie potrafił określić, gdzie dokładnie się one znajdują. Naukowcy z NASA jako pierwsi podjęli się tego zadania.

Pół miliona dolarów kary za zalanie kurortu mazutem

Prawie pół miliona dolarów kary wymierzyły władze Nowej Zelandii armatorowi kontenerowca "Rena", który pół roku temu wszedł na rafę. Wyciekający ze zbiorników mazut spowodował największą katastrofę ekologiczną w historii tego kraju.

W Moskwie mróz, śnieg, gołoledź i wichura

Choć kalendarzowa wiosna w pełni, Rosję nawiedzają śnieżyce. Na ulicach Moskwy oprócz śniegu pojawiła się także gołoledź. Burze śnieżne na Kamczatce i Sachalinie wstrzymują komunikację drogową i lotniczą, a w niektórych rejonach odcięły dostawy prądu.

"To nie są zdjęcia archiwalne"

"Zima?! W wiosnę... i na dodatek na Mazurach!", "zima nie daje za wygraną", "to nie są zdjęcia archiwalne" - dziwili się nasi internauci z północno-wschodniej Polski. Tam w środę popołudniu i wieczorem zima zdecydowanie o sobie przypomniała, śnieg leżał jeszcze dzisiaj rano. My na Kontakt Meteo i Kontakt24 otrzymaliśmy sporo zdjęć z pobielonych Mazur i Suwalszczyzny.

Wielkanocne procesje odwołane. Przerwał je deszcz

Ulewne deszcze z gradem w niektórych regionach Hiszpanii zmusiły do odwołania części tradycyjnych procesji związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia. Sięgająca średniowiecza tradycja uroczystych pochodów budzi spore emocje wśród hiszpańskich katolików. Odwołanie procesji potrafi nawet doprowadzić ich do łez.