Najnowsze

Najnowsze

Świeży śnieg na polskich stokach

W sobotę w polskich górach popada śnieg, ale od czasu do czasu niebo będzie się przejaśniać. Mimo ładnej pogody warunki jazdy będą utrudnione. Stoki pokrywa mokry śnieg, a opady mogą ograniczać widoczność.

W Alpach różnie: słońce, śnieg i deszcz

Narciarzy na alpejskich trasach czeka zróżnicowana pogoda, w zależności od kraju, w którym się zatrzymają. We Francji będzie słonecznie, w Szwajcarii i Austrii poprószy śnieg, ale słońce też się pokaże. Najgorsza, deszczowa pogoda czeka większość ośrodków niemieckich i niektórych włoskich.

Francuzi już plażują

Wyż znad Atlantyku przyniósł piękną wiosenną pogodę krajom zachodniej i południowej Europy. Z ciepła korzystają mieszkańcy i turyści we francuskich kurortach śródziemnomorskich. W Nicei rozpoczęli sezon plażowicze, nie zabrakło też amatorów morskich kąpieli.

Prezydent w miniaturze. Obiecał Żywcowi parę danieli

Dzień wypełniony reprezentacyjnymi obowiązkami w Żywcu miała dziś prezydencka para. Po spotkaniu z podopiecznymi jednej z fundacji, wizycie w przedszkolu im. rodziny Komorowskich oraz w miejskiej stajni, Anna i Bronisław Komorowscy zwiedzili otwarty niedawno w mieście park miniatur.

Warszawskie Włochy podtopione

Odwilż sięgnęła i Warszawy. Najlepiej widać to w mniej zurbanizowanych dzielnicach stolicy, takich jak na przykład Włochy. Im mniej asfaltu, a więcej "gołej ziemi", tym łatwiej zobaczyć, jak drastyczny był prowadzący do roztopów skok temperatur w ostatnim czasie.

Zimowi czarodzieje i magiczne kręgi

Pamiętacie tajemnicze kręgi w zbożu albo geoglify prekolumbijskiej kultury na peruwiańskim płaskowyżu Nazca? Zainspirował się nimi pewien Amerykanin, który w zaśnieżonym stanie Kolorado stworzył podobne rysunki, tyle że na śniegu.

Wystarczyła niewielka susza, by upadło imperium Majów?

Meksykańscy i brytyjscy naukowcy wspólnie ustalili, że do załamania się cywilizacji Majów doprowadziło przedłużające się zmniejszenie opadów deszczu - wystarczyło zaledwie 25-40%. Do tej pory historycy uważali, że jeśli przyczyną upadku Majów była susza, to musiała ona być bardzo poważna.

Wielka powódź na zachodzie Brazylii

W zachodnim stanie kraju, Acre w Amazonii, powódź pozbawiła dachu nad głową prawie 17 tys. osób. Na zdjęciach wykonanych z helikoptera widać zalane przez rzekę place i ulice, przygotowane do karnawałowej zabawy. Trwa walka z powodzią.

Boni uspokaja: Na razie nie ma zagrożenia powodzią

- Nie należy się obawiać wczesnowiosennej powodzi - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jego zdaniem pogoda sprzyja spokojnemu rozmarzaniu rzek. Jednocześnie przyznał, że możliwe są lokalne podtopienia spowodowane przez wodę z topniejącego śniegu.

NIK: Urzędnicy opóźniali wypłaty dla powodzian

Urzędnicy zbyt wolno wypłacali zapomogi dla powodzian z 2010 roku, a w 30 proc. skontrolowanych przypadków przekroczyli ustawowo wyznaczony termin - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Jednocześnie kontrolerzy podkreślają, że wypłacone pieniądze były "co do zasady wykorzystane w sposób legalny, rzetelny i gospodarny".

Bez kaloszy ani rusz! Roztopy w całej Polsce

W nocy na plusie, w ciągu dnia do 12 st. C, do tego deszcz i wiatr. Pogoda sprzyja topnieniu śniegu i lodu, w wyniku czego często powstają gigantyczne kałuże, przypominające małe osiedlowe stawy. Tak jest m.in. w Warszawie. A jak odwilż wygląda w całej Polsce? Obejrzyjcie zdjęcia Reporterów 24.

Wypatrzyli niezwykłe fulereny w kosmosie

Kosmiczny Teleskop NASA wypatrzył w przestrzeni kosmicznej, po raz pierwszy w historii ludzkości, fulereny w stałej postaci - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna. Wcześniej odnotowano ich istnienie tylko w postaci gazowej. Z tych znalezionych w kosmosie można by robić m.in. leki i broń.

Londyńczycy czują wiosnę

W Wielkiej Brytanii wpływ ciepłego morskiego powietrza robi swoje. Temperatury w Londynie skoczyły do 17 stopni. Niespodziewanie wiosenna pogoda zachęca Londyńczyków do korzystania z uroków miejskich parków.

Deszcz zmoczy drogi. Będzie ślisko!

Warunki drogowe będą kiepskie ze względu na opady deszczu. Dodatkowo jazdę utrudni silny wiatr, do 80 km/h. Przejaśnienia i rozpogodzenia zdarzą się tylko w zachodniej części Wybrzeża.

Mokro i wietrznie, na Bałtyku sztorm

Dzień będzie deszczowy i wietrzny za sprawą układów niżowych znad północnej Europy. Zdominują go chmury, tylko na północy w drugiej części dnia możliwe rozpogodzenia.

Dużo słońca na alpejskich stokach

W piątek na alpejskich trasach narciarskich będzie bardzo słonecznie. Narciarzy czeka ciepły dzień, bo mróz utrzymuje się już tylko w austriackiej części gór. We włoskich kurortach termometry pokażą nawet 15 stopni.

"Wody z pól i podwórek nie pompujemy. Czasu by nam zabrakło"

W woj. warmińsko-mazurskim roztapiający się śnieg zalewa niżej położone pola, łąki, a także piwnice i garaże. Straż pożarna pompowała w czwartek wodę już w ponad 100 miejscach. IMGW wydało ostrzeżenia o gwałtownym wezbraniu wód w 12 województwach, z czego w sześciu poziom przekroczył stany ostrzegawcze.

Skoczogonek - żyje bez oczu, 2 km pod ziemią

Żyje w całkowitych ciemnościach, prawie 2 km pod ziemią i nie ma oczu. Plutomurus ortobalaganensis to nieznany dotąd gatunek z rzędu skoczogonków - prymitywnych, beskrzydłych stawonogów. Odnaleziono go w abchaskiej jaskini - informuje "Terrestrial Arthropod Reviews".

Lodowe góry na promenadzie w Kuźnicy. Starczyła godzina

Silny wiatr wiał w czwartek w całym kraju, ale największą prędkość osiągał na Wybrzeżu. W miejscowości Kuźnica w województwie pomorskim podmuchy były tak mocne, że zepchnęły na promenadę przy porcie duże ilości masy lodowej. Zaledwie w godzinę powstały z niej kilkumetrowe góry.

Z Krakowa do Wenecji jednym samolotem

Bezpośrednie połączenie lotnicze pomiędzy Krakowem i Wenecją uruchomi od 24 kwietnia nowa hiszpańska tania linia lotnicza. Rejsy będą się odbywać dwa razy w tygodniu. To siódme włoskie miasto, do którego będzie można bez przesiadek dolecieć z Krakowa.

"Smutne jest zapotrzebowanie, by pokazać, że nieucy mają rację"

Magazyn "Science" ogłosił: Einstein wciąż górą. Okazuje się, że elementarne cząstki zwane neutrinami nie mogą pędzić szybciej niż światło, jak wydawało się naukowcom z ośrodka CERN. Przypuszczenia te pismo opiera na podobnym doświadczeniu i twierdzi, że epokowe odkrycie szwajcarskich naukowców to efekt zbyt luźnego kabla. Sprawę komentują polscy naukowcy.

13-latek zmarł z wychłodzenia?

13-letniego chłopca, leżącego przy ogrodzeniu posesji własnego domu w Bodzentynie znalazł w czwartek rano jego ojciec - poinformowała świętokrzyska policja. Śmigłowiec przewiózł nastolatka do szpitala, ale tam zmarł. W jego krwi wykryto alkohol.

"My tu jesteśmy cały czas zagrożeni"

Gwałtowna odwilż i gruby na pół metra lód na Wiśle stwarzają poważne zagrożenie powodziowe dla mieszkańców Płocka i okolic. Wielkie połacie kry mogą zniszczyć m.in. nowy wał w Świniarach, gdzie w 2010 r. doszło do dramatycznej powodzi. Na miejscu jest reporter TVN24.

W Tatrach wiatr do 130 km/h. Kolejka na Kasprowym nie działa

Wichury w polskich górach. Najmocniej wieje w Tatrach, gdzie w górnych partiach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Z powodu wiatru unieruchomiono kolej linową na Kasprowy. Z kolei w Karkonoszach i na Podkarpaciu zagrożenie lawinowe sięgnęło stopnia drugiego.