Najnowsze

Najnowsze

Sosna: nadzieja Japończyków. Ostatnia ocalała w tsunami

Po zeszłorocznym tsunami Japończycy wciąż mają problem z powrotem do normalnego. Wielu straciło chęć do życia i wiarę w lepsze jutro. By podnieść morale wśród obywateli rząd szuka nowych symboli wytrwałości i nadziei. Ostatnio prym wiedzie sosna, która jako jedyna spośród całego lasu, ocalała po przejściu tsunami.

Mars zatrząsł się jak Ziemia. Sejsmika sprzyja powstaniu życia?

Na Marsie dochodzi do trzęsień gruntu analogicznych do trzęsień ziemi na naszej planecie - stwierdzili badacze z NASA. Ostatnie wstrząsy wydarzyły się niedawno i miały znaczną siłę. Aktywność sejsmiczna i wulkaniczna w przyszłości może doprowadzić do pojawienia się na Czerwonej Planecie płynnej wody, a wraz z nią warunków przyjaznych dla życia - dodają naukowcy.

Pozostał ostatni na świecie. Reszta wyginęła

Został tylko jeden taki osobnik na świecie. Mieszka w zoo w Atlancie, należy do gatunku Ecnomiohyla rabborum i jest ostatnią taką żabą, jaką zobaczymy. Cały jego gatunek wybił grzyb i naukowcy nic nie mogli na to poradzić.

Rano deszcz, potem rozpogodzenia. Uwaga na silny wiatr!

Z zachodu na wschód przez kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny. który przyniesie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W drugiej części dnia zacznie się przejaśniać i rozpogadzać. Będzie jednak silnie wiać, nawet do 100 km/h na Wybrzeżu.

W czwartek drogi skąpane w deszczu

W czwartek warunki drogowe będą utrudnione przez przelotne opady deszczu, a na wschodzie deszczu ze śniegiem. Dodatkowym utrudnieniem będzie silny i porywisty wiatr do 80 km/h, a chwilami nawet 90.

Świeży śnieg na alpejskich trasach

W Alpach zapowiada się dobry dzień dla narciarzy. Wiele tras pokryje świeżą warstwa śniegu, ale padać będzie na zmianę z rozpogodzeniami. Ci, którzy lubią jazdę w słońcu, powinni wybrać włoskie ośrodki - tam w czwartek będzie bardzo pogodnie.

W polskich górach dosypie śniegu

Dodatnie temperatury i mokry śnieg na trasach - takich warunków mogą się spodziewać w czwartek narciarze w polskich górach. W większości ośrodków będzie przelotnie padać śnieg, który miejscowo może przechodzić w deszcz.

Chmury co roku tworzą się niżej. Od 2000 roku o 40 metrów

- Wysokość formowania się chmur nad ziemią co dekadę spada średnio o jeden procent - podało NASA, które ufundowało uniwersyteckie badania na ten temat. Posłużono się danymi z satelity agencji. Okazało się, że w ciągu ostatnich 10 lat ten jeden procent równa się średnio 40 metrów.

Samoloty uziemione, autostrady zablokowane

Obfite opady śniegu i odwilż sparaliżowały komunikację w północno-zachodnich Chinach. W autonomicznym regionie zamieszkanym przez Ujgórów zima unieruchomiła wiele samolotów na jednym z lotnisk.

Jelenie zrzucają poroże. Szykują się na gody

W lasach Podkarpacia, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, jelenie rozpoczęły zrzucanie poroży. Można je zbierać wszędzie oprócz parków narodowych i krajobrazowych. W podążaniu za trofeum trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek.

Zima na Białorusi bije rekordy. Już 42 ofiary

29 osób poniosło śmierć z wychłodzenia w obwodzie mohylewskim na wschodzie Białorusi - poinformowała w środę na swojej stronie internetowej opozycyjna gazeta "Narodnaja Wola". Tym samym liczba ofiar śmiertelnych tegorocznych mrozów wzrosła na Białorusi do 42.

Stopnieje to, co napadało

Wszystko wskazuje na to, że ze śniegiem możemy zacząć żegnać się na dobre. Czeka nas odwilż. Jak prognozuje synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, w nadchodzących trzech dniach śnieg będzie topniał bardzo szybko ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne.

Nad Saharą też się chmurzy

Sahara, największa pustynia świata, zwykle kojarzy się z upałem, morzem piasku i palącym słońcem, tymczasem zbierają się nad nią też chmury, niekiedy bardzo widowiskowe. Przynoszą one wodę w miejsca, gdzie jest jej naprawdę mało.

Cztery zachody słońca i "błękitna wstęga" Johna Glenna

Pięćdziesiąt lat temu John Glenn został pierwszym Amerykaninem, który okrążył Ziemię. Był również jednym z pierwszych ludzi, którzy oglądali naszą planetę z kosmosu. Swoje wrażenia opisywał podczas lotu i w późniejszym raporcie. "To był całkiem niezły dzień" - skomentował po wylądowaniu.

Boliwia może stracić połączenie z Brazylią

Boliwia ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak w poniedziałek setki rodzin zostało pozbawionych dachu nad głową, gdy wylała rzeka Acre na wschodzie kraju. Zagrożony jest też most łączący tę część Boliwii z Brazylią. Zdaniem władz to najgorsza powódź w regionie od 30 lat.

"Super Ziemia" pełna wody. "Nie przypomina żadnej znanej nam planety"

Odkryta przed przed trzema laty "Super Ziemia" to prawdziwy "wodny świat" - informują astronomowie z Harvardzkiego Centrum Astrofizyki. - Nie przypomina żadnej znanej nam planety - mówi kierujący projektem badawczym Zachory Berta. GJ 1214b, bo tak nazwano planetę, jest zdaniem naukowców, nowym rodzajem planet - obfitujących w wodę i z gęstą, pełną pary atmosferą.

"Myślałem, żeby dobrze żyło się mojej mamie"

Był trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Lawina zajęła cały Świński Kocioł, część Hali Goryczkowej w Tatrach. Konrad Błaszyński, który przeżył jej zejście mówi, że w pewnym momencie był już pogodzony z tym, że może umrzeć.

Rosjanie wieszczą kolejną epokę lodowcową

- Jesteśmy w trakcie małej epoki lodowcowej - twierdzi jeden z rosyjskich naukowców. Jego zdaniem, mimo iż wszyscy straszą globalnym ociepleniem, klimat Ziemi będzie się ochładzał.

Zima uderzyła w Berlin. Niemcy zaskoczeni

Wtorek zaskoczył berlińczyków gwałtownymi opadami śniegu. Zamiast spodziewanego 1 cm, spadło pięć, przez co punktualna zazwyczaj komunikacja zanotowała spore opóźnienia. Miasto rzuciło do odśnieżania wszystkie swoje służby. Synoptycy uspokajają, że w najbliższych dniach, podobnie jak u nas, spodziewany jest znaczący wzrost temperatur.