Najnowsze

Najnowsze

Syberia się trzęsie, pękają ściany

Na Syberii bardzo silnie zatrzęsła się ziemia. Epicentrum wstrząsów było ekstremalnie płytkie. W mieście Kyzył popękały ściany budynków, już osłabionych przez trzęsienie z końca grudnia ubiegłego roku.

Reporterzy 24 i koniunkcja Księżyca z Wenus

Reporterzy 24 hiszpan i jarecki3116 w sobotni wieczór wybrali się na nietypowy seans. Oglądali nie film w kinie, nie spektakl w teatrze, a lutowe niebo, na którym spotkała się Wenus z Księżycem.

Wiatr wciąż niebezpieczny

Prognozowane na niedzielę wartości wiatru są nieco mniejsze niż te sobotnie, jednak wciąż mogą być groźne. Szczególnie dla turystów, którzy postanowili wybrać się w góry. Na przykład w Bieszczady.

Zawieje. Przyjdzie też ochłodzenie

W niedzielę wiatr nieco zelżeje, jednak nadal będzie silny - jego porywy mogą gdzieniegdzie sięgać 70 km/h. Poza tym w ciągu dnia spodziewamy się także ochłodzenia, dużego zachmurzenia oraz opadów deszczu ze śniegiem.

Po rekordowej zimie rekordowa wiosna

Wszyscy pamiętamy, jak dramatyczną zimę mają za sobą Włosi. "Rzym zamknięty z powodu śniegu", "najgorsza zima od półwiecza" to hasła, których jeszcze dwa tygodnie temu pełno było w mediach. Teraz we Włoszech przyszedł czas na rekordowo wysokie wiosenne temperatury.

Powodzi będzie 10 razy więcej. Złe wieści m.in. dla Nowego Jorku

Powodzie powodowane przez huragany i sztormy tropikalne będą w niedalekiej przyszłości znacznie większe i mogą występować nawet dziesięciokrotnie częściej niż teraz - donoszą amerykańscy naukowcy. Nadmorskie, nisko położone miasta będą znacznie bardziej narażone na zniszczenia.

Strach jest słodki. Przynajmniej dla ryb

Kiedy jedna ryba zostanie ranna, reszta ławicy gwałtownie ucieka ostrzeżona przez tajemniczą substancję odpowiedzialną za uczucie strachu. Naukowcy postanowili zbadać jej właściwości i okazało się, że rybi strach jest... słodki.

Wenus i Księżyc tuż obok. Zaświecą bardzo jasno

Wieczorem czeka nas wspaniałe widowisko. - Będziemy mogli obserwować spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych (zaraz po Słońcu) ciał na naszym niebie - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jezioro Aralskie znika. Zdjęcia z lat 60. i dziś

To było jedno z czterech największych jezior na świecie. Przez miejscowych zwane także morzem. Dziś Jezioro Aralskie zajmuje zaledwie 10 proc. swojej pierwotnej powierzchni. Katastrofalny wpływ na losy zbiornika miał rosyjski pomysł użyźnienia okolicznych pól.

Czy to najmniejsze jajko świata?

W czwartek w jednym z miast na wschodzie Chin odnaleziono jajko, które będzie aspirować do miana najmniejszego kurzego jajka na świecie - mierzy sobie ono tylko 1,3 cm.

Zagrożenie powodziowe maleje. Alarm w dwóch województwach

W dwóch z piątkowych czterech województw utrzymano najwyższy, trzeci stopień zagrożenia powodziowego. W wielu innych obowiązuje jednak wciąż wysoki, drugi stopień. Na znacznym obszarze kraju rzeki mogą wzbierać nawet o 100 cm w ciągu 6 godzin - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alarm powodziowy na Dolnym Śląsku

Wody w dolnośląskich rzekach wciąż przybywa. Stany alarmowe zostały właśnie przekroczone na siedmiu wodowskazach w regionie, natomiast ostrzegawcze - na ponad 20. W mieście Nowogrodziec i gminie Mysłakowice wprowadzono alarmy powodziowe. Po ostatnich opadach i roztopach przybyło wody także w rzekach regionu łódzkiego.

Tak wygląda zaćmienie Słońca w kosmosie

We wtorek 21 lutego Księżyc znalazł się pomiędzy należącym do NASA satelitą SDO (Solar Dynamics Observatory) i Słońcem, dzięki czemu doszło do częściowego zaćmienia Słońca. Zobaczcie, jak to zjawisko wspaniale wygląda w przestrzeni kosmicznej.

Zapadną w zimowy sen przy Misiu Uszatku

Młodzi mieszkańcy podkarpackiego Jarosławia mają już dość zimy. W sobotnie popołudnie symbolicznie (i publicznie) położą jej kres - "zapadną w zimowy sen", a po chwili obudzi ich z niego budzik.

Na Śnieżce 105 km/h. Wybrzeże: 90 km/h

Sobota upłynie pod znakiem wiatru. Na Śnieżce jego prędkość przekroczy 100 km/h, jednak większość Polaków będzie się zmagać z porywami rzędu 60-90 km/h. Zachowajcie czujność - tak silne porywy mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Przywrócili go do życia po 30 tys. lat

Choć wygląda niepozornie, jest najcenniejszym - bo najstarszym - kwiatem świata. Lepnica wąskolistna swego czasu, około 30 tysięcy lat temu, była bardzo powszechna na półkuli zachodniej. Jej prehistoryczną postać przywrócili do życia rosyjscy naukowcy, którzy już planują szukanie do badań jeszcze starszych roślin.

Ochronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi?

Wszystko wskazuje na to, że naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego ochronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi i nowotworami. W jaki sposób? Otóż udało się im stworzyć katalizator, który pomoże zmniejszyć ilość szkodliwych poprzemysłowych substancji w powietrzu.

Marciszów bez prądu, bo topi się śnieg

Zatory lodowe i odwilż sprawiają, że zagrożenie powodziowe na południowym zachodzie i południu wzrasta. W sobotę rano kilkadziesiąt domów w dolnośląskim Marciszowie (a także sztab kryzysowy) było pozbawionych prądu właśnie za sprawą podtopień.