Najnowsze

Najnowsze

Czeka nas słoneczny dzień. Nawet do 7 st. C

W niedzielę będziemy mogli liczyć na dużo słońca i korzystne warunki biometeo. Dzień zdominuje ładna, wyżowa pogoda. Najwięcej słońca będzie na Warmii i Mazurach, w centrum i na Śląsku. W pozostałych rejonach okresowo możliwe lekkie zachmurzenie.

Internauci: "Idzie wiosna". Dowody na zdjęciach

Chociaż do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny zostało jeszcze trochę czasu, wiele osób nie może się jej doczekać. Nawet chłodniejsze dni, które przyszły po odwilży, nie zniechęcają do szukania jej oznak. Na Kontakt Meteo przychodzi wiele zdjęć kwiatów przebijających się przez śnieg, pąków na drzewach i pierwszych wracających po zimie ptaków.

Mars w opozycji na czystym niebie. Oglądacie?

W sobotę wieczorem Mars znalazł się w opozycji względem słońca i zbliżył się do Ziemi. Takie położenie to świetna okazja do obserwacji Czerwonej Planety. Miłośnikom astronomii sprzyja także pogodne niebo. Zdjęcia z "podglądania" Marsa możecie przysyłać na Kontakt Meteo i Kontakt24.

Dużo słońca na polskich stokach

W niedzielę zadowoleni będą ci, którzy wybrali się na narciarski weekend w polskie góry. Od Sudetów po Bieszczady dopisze pogoda, a warunki na stokach będą korzystne.

Deszczowy dzień w Alpach

W niedzielę pogoda nie będzie łaskawa dla narciarzy w Alpach. W większości ośrodków będzie dominować deszcz, w niektórych miejscach spadnie deszcz ze śniegiem. Będzie też dość ciepło, w szwajcarskich kurortach termometry pokażą nawet 15 stopni.

Będą szukać polskiego kitesurfera nawet w nocy

Służby Arabii Saudyjskiej oświadczyły, że poszukiwania Jana Lisewskiego, który chciał samotnie pokonać Morze Czerwone na desce kitesurfingowej nie zostaną przerwane i będą prowadzone także nocą - poinformował PAP konsul RP w Rijadzie Igor Kaczmarczyk. Lisewski najpierw dwukrotnie nadał sygnał "CHECK IN/OK", ale potem znów wysłał wezwanie o pomoc. Przed godz. 19 nadszedł kolejny sygnał SOS.

10 kandydatów do tytułu idola nauki

10 uczonych znalazło się w finale polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcę jury wyłoni 19 maja.

Znaleźli tlen w atmosferze jednego z księżyców Saturna

W atmosferze Dione, jednego z satelitów Saturna, znajdują się cząsteczkowe jony tlenu - ogłosili naukowcy. Choć ich liczba na tym księżycu nie wystarcza do podtrzymania życia, odkrycie to zachęca do szukania podobnych, ale bardziej sprzyjających warunków na innych obiektach. Według badaczy, taki potencjał może mieć księżyc Jowisza - Europa.

Do czwartku pogodnie, ale chłodno. Mroźno na wschodzie

Niedzielę i pierwszą część tygodnia zdominuje wpływ wyżu "Falk" znad Skandynawii. Oznacza to słoneczne, ale dość chłodne dni. Temperatury będą się z dnia na dzień sukcesywnie obniżać, a we wschodniej części kraju wystąpi lekki mróz. W czwartek pogoda się zmieni - pojawią się opady i silniejszy wiatr.

Poruszenie wśród ptaków. Wiosna idzie

Ornitolodzy wśród tych, co przekonują, że wiosna nadchodzi. - Żyjące na Podkarpaciu orły przednie zaczynają tokować i odbudowywać gniazda. Lęgi rozpoczęły już kruki, a z zimowania wróciły skowronki i szpaki - opisuje poruszenie w ptasim świecie Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Jest ciemna materia. A gdzie galaktyki?

Nagromadzenie ciemnej materii w centralnej części gromady galaktyk Abell 520 zaobserwowali astronomowie przy użyciu teleskopu Hubble'a. Zagadka polega na tym, że według dotychczasowej wiedzy, ciemna materia powinna być otoczona galaktykami. Tymczasem od nich "uciekła".

Zobacz, jak zapada się czoło lodowca

Przy aplauzie 2,5 tys. turystów rozpada się lodowiec Perito Moreno w Argentynie. To jedna z największych atrakcji turystycznych Patagonii. Gdy podmywa go woda, ogromne jego fragmenty blokują przepływającą pod nim rzekę.

Mars najlepiej widoczny od 26 miesięcy

Już w sobotę około godz. 20.00 Mars znajdzie się w opozycji względem Słońca i zbliży się do Ziemi na "niewielką"odległość. Będzie to doskonała, zdarzająca się raz na 26 miesięcy, okazja do podejrzenia Czerwonej Planety.

Kra odpuściła. Zagrożenie na Popradzie minęło

Nie ma już zagrożenia na rzece Poprad pomiędzy Starym a Nowym Sączem. W piątek topniejąca kra utworzyła na rzecze znacznych rozmiarów zator lodowy. Dziś Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformował, że rano poziom wody się podniósł i kra spłynęła. O sytuacji na rzece informował Reporter 24 lobozmarcin, który w serwisie Kontakt 24 zamieścił film obrazujący skalę problemu. Zdjęcia nadesłali internauci @Marcin oraz @majkab.

Zniszczone domy, cudem uratowany żeglarz

Potężne wichury i intensywnie padający deszcz spustoszyły w sobotę nowozelandzką Wyspę Północną. O tym, jak silnie wiało, przekonali się nie tylko ci, których domy zostały zniszczone, lecz także pewien pływający po Morzu Tasmańskim żeglarz.

Bajeczna mgła nad miastem, w którym słońce wstaje najpóźniej

W Szczecinie, który w sobotę będzie najcieplejszym miejscem kraju, poranek rozpoczął się mroźno. Termometry wskazywały tam jedynie -5 st. Celsjusza. Niskie temperatury przyczyniły się do powstania bajecznej, zapierającej dech w piersiach mgły, która przez kilkadziesiąt minut unosiła się nad miastem. Zobaczcie, jak była piękna!

BP wypłaci 7,8 mld dolarów odszkodowań amerykańskim rybakom

Koncern energetyczny BP zawarł ugodę z komitetem reprezentującym największą z grup osób, które domagają się odszkodowań za skutki katastrofalnego wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej w 2010 roku. Ale pozostają jeszcze roszczenia władz federalnych i stanowych.

Słońce zaświeci w oczy zmotoryzowanym

Przed kierowcami poruszającymi się po drogach przeważającej części kraju wyjątkowo pogodny, pełen słońca dzień. Synoptycy przewidują opady tylko na krańcach wschodnich. Tamtejsze drogi mogą być śliskie.

Nadciąga wyż. Pogoda się poprawi

Sobota, dzień na który większość z nas czeka z wytęsknieniem, nie zawiedzie nas pod względem pogody. Za sprawą nadciągającego nad Polskę wyżu aura znacznie się poprawi i miejsc, gdzie zdarzą się przelotne opady będzie jak na lekarstwo.

Oceany kwaśnieją w zastraszającym tempie. Mogą zagrozić morskiej faunie

Oceany ulegają zakwaszaniu prawdopodobnie w najszybszym tempie w ciągu ostatnich 300 mln lat - alarmują naukowcy. Zmiany są bardziej gwałtowne, niż te, do których doszło podczas trwającego 5 tys. lat Paleoceńsko-Eoceńskiego Maksimum Termicznego 56 mln lat temu. Zbyt kwaśne wody to zagrożenie dla wielu morskich organizmów.

W Alpach jeszcze dużo śniegu

Warunki narciarskie w Alpach wciąż są dobre. Mimo że temperatura mocno podskoczyła, to pokrywa śnieżna nadal miejscami sięga 4 metrów.

Rzeki jaskrawą zielenią płynące

Jaskrawozielony kolor strumyka zszokował w piątek przed południem strażaków i mieszkańców niemieckiej Getyngi. Ta niespotykana w przyrodzie barwa to skutek pożaru, który wybuchł w nocy w hali z chemikaliami. Jak twierdzą władze - barwnik jest niegroźny.

Tysiące zwierząt i tony chemikaliów uwięzione na Dunaju

Dramatyczna sytuacja na Dunaju. W pobliżu miejscowości Braila w Rumunii kra lodowa zablokowała dwie barki. Na jednej znajdowało się 3 tys. ton pestycydów, na drugiej, płynącej pod flagą Tanzanii, jest zamkniętych 5 tys. zwierząt. Istnieje duże ryzyko, że lód zacznie się poruszać i je wywróci. W pośpiechu trwa rozładowywanie statku z chemikaliami.

Walczą z lodem na Wiśle

W piątek rano przy tamie we Włocławku rozpoczęła się akcja kruszenia i spławiania zalegającego na Wiśle lodu. Lodołamacze przepłyną do wysokość powiatu płockiego, gdzie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.