Najnowsze

Najnowsze

"Obawę budzi tempo, w jakim znikają zapasy jedzenia"

Po epidemii cholery władze Nigerii obawiają się głodu. Wszystkie te plagi to skutek najgorszej od pół wieku powodzi w tym afrykańskim kraju. Rośnie też bilans ofiar śmiertelnych żywiołu, który zbliża się do 150 osób.

Susza zabiła 300 mln drzew w jednym stanie

Ponad 300 milionów drzew uschło w zeszłym roku w samym Teksasie z powodu suszy. Mimo ogromnych strat leśnicy nie tracą humoru. - Śmierć drzew jest naturalnym procesem - mówią.

Poranne mgły, a potem deszcze na drogach

W środę utrudnione warunki będą panować na drogach południowej i wschodniej Polski. Tam możemy spodziewać się opadów deszczu, nawet do 30 l/mkw. W godzinach porannych widoczność mogą ograniczyć gęste mgły.

Szkielet mamuta poszedł za prawie milion złotych

Za ponad 240 tys. euro wylicytowano we wtorek szkielet mamuta włochatego. "Pozostałości" po największym ssaku wszech czasów, a także inne osobliwości, np. nogę dinozaura, można było nabyć na aukcji pt. "Historia Naturalna" w paryskim Sotheby's.

Roboty na Marsie? Ludzie byliby lepsi

- Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut - stwierdziła była amerykańska kosmonautka Marsha Ivins, która we wtorek gościła w Warszawie. Była członkini NASA mówiła też o swoim życiu w Kosmosie i związanych z nim problemach - np. z jedzeniem tortilli.

Inwazja owadów-gigantów w Stobiernej

Olbrzymie owady opanowały jeden z parków w podkarpackiej Stobiernej. 11 gigantycznych figur mierzących od jednego do kilku metrów postawiono tam, by wabiły turystów.

Kometa jasna jak Księżyc rozbłyśnie nad nami

Prawdopodobnie najjaśniejszą od kilkudziesięciu lat kometę będziemy mieli okazję podziwiać na polskim niebie. Nowo odkryty obiekt może być dla nas widoczny nawet przez kilka miesięcy już za rok - oceniają naukowcy.

Jesień łagodnie wkracza do gry

Do końca tygodnia przydadzą się parasole. Synoptycy prognozują bowiem przelotne opady deszczu. Nie rozczaruje natomiast temperatura. Dopiero od niedzieli czeka nas ochłodzenie.

Co robić w weekend? Spędzić go z czajką

W najbliższy weekend przypadają Europejskie Dni Ptaków. To doskonały pretekst by spędzić wolny czas na łonie natury obcując z przyrodą. Wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) organizują bowiem ponad 60 wycieczek ornitologicznych, połączonych z obserwowaniem i liczeniem ptaków.

Wielka Rafa znika coraz szybciej. "To sytuacja bez precedensu"

Jeśli nic się nie zmieni, za 10 lat największa na świecie rafa koralowa będzie miała tylko 5 proc. swojej pierwotnej powierzchni - alarmują australijscy naukowcy. Oprócz naturalnych zagrożeń, jak sztormy czy drapieżne rozgwiazdy, coraz bardziej przyczyniają się do tego zmiany klimatyczne i rozwój przemysłowej żeglugi.

Energia zmrożona w ciekłym powietrzu

Skraplanie powietrza i przechowywanie go w ogromnych zbiornikach próżniowych - to opracowana przez brytyjskich inżynierów technologia magazynowania energii do wykorzystania jej w stosownym momencie. Ma to pozwolić zagospodarować nadwyżki pochodzące np. z turbin wiatrowych, co pozwoli uniknąć przeciążeń sieci. Według specjalistów, proponowana technologia jest prosta, elegancka i może przetrwać lata.

Ryby zmaleją o jedną czwartą jeszcze za naszego życia

Już w najbliższych dziesięcioleciach globalne ocieplenie może spowodować, że ryby zmaleją nawet o jedną czwartą - alarmują naukowcy. Od jakiegoś czasu nie mogą one osiągać swoich pełnych rozmiarów, bo zostają odłowione, zanim w pełni się rozwiną. Ten proces jednak mocno przyspiesza przez zmiany klimatu powodujące ocieplanie oceanów.

Latem na Marsie może być nawet 20 st. C!

Zaskoczenie w NASA: na Marsie zima, a temperatury są dodatnie. Aparatura pomiarowa łazika Curiosity zarejestrowała w porze dziennej 6 st. Celsjusza. Naukowcy Agencji prognozują, że latem będzie można się spodziewać nawet 20 st. C.

Zielone widma nad północnym horyzontem

Noc z niedzieli na poniedziałek Polakom rozjaśniał tylko Księżyc w pełni. Mieszkańcy dalej wysuniętych na północ krajów mogli się natomiast cieszyć także zorzami polarnymi, które zafundował im niedzielny rozbłysk na Słońcu.

Mglista wilgoć odejdzie w zapomnienie

Po dość mokrej nocy we wtorek około południa zacznie ustępować zamglenie i nastąpią przejaśnienia. Tylko na południowym wschodzie będzie się mocno chmurzyć i padać. Zadowolić powinny nas temperatury - termometry pokażą od 16 do 22 st. C.

Hiszpania: zagłada bydła w powodzi

W Hiszpanii trwa liczenie strat i sprzątanie po powodzi, jaka nawiedziła Andaluzję. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 10 osób. Bezpośrednio skutki kataklizmu dotknęły 8 tys. osób. Masowo ginęło także bydło. Lokalnym władzom zależy teraz na jak najszybszym uprzątnięciu szczątków zwierząt.

Lato minęło, a plaża pęka w szwach

Wydawać by się mogło, że tłok na plażach panuje jedynie latem. Zdjęcia z holenderskiego Scheveningen pokazują, że również jesienią z uroków spacerów nad brzegiem morza korzysta wiele osób. Wybrzeża pęka w szwach.

Enceladus - czy tam znajdziemy życie?

Łazik Curiosity właśnie szuka śladów życia na Marsie, jednak zdaniem wielu naukowców to Enceladus może być miejscem, gdzie znajdziemy dowody na istnienie organizmów żywych. Ten księżyc Saturna od dawna wzbudza zainteresowanie, m.in. dzięki zjawiskowym zdjęciom nadsyłanym przez sondę Cassini.

Zjawiskowe jesienne góry. "UFO nad Tatrami"

O zjawiskowości Tatr nie trzeba nikogo przekonywać. Góry emanują majestatem bez względu na porę roku czy dnia. Wyjątkowo urokliwe ich oblicze prezentuje Reporterka 24 Jaga_, która miała okazję podziwiać jesienne oblicze Tatr.

Odkryli dziurę ozonową, teraz idą w odstawkę

Wielka Brytania zamierza scentralizować strukturę instytutów zajmujących się badaniem Antarktydy. Rozczarowania nie kryją brytyjscy naukowcy, którzy uważają, że w praktyce oznacza to likwidację Brytyjskiej Misji Antarktycznej - niezwykle zasłużonego instytutu, który odkrył m.in. dziurę ozonową.

Surferzy na grzbiecie Srebrnego Smoka

Słynna, płynąca pod prąd rzeki Qiantang fala, która przychodzi w okolicach chińskiego Święta Środka Jesieni, kusi surferów z całego świata. W tym roku tzw. Srebrnego Smoka ujarzmiali miłośnicy tego sportu m.in. z USA i Brazylii.