Najnowsze

Najnowsze

Kosmiczna koparka z Polski najlepsza w Europie

Robot Husar nie imponuje rozmiarami. Ma półtora metra długości i siedemdziesiąt centymetrów szerokości. - Na razie jest to projekt, ale w ciągu kilku miesięcy ma powstać gotowe urządzenie - powiedział na antenie TVN24 koordynator projektu Mateusz Jakubiuk.

Chmury i deszcz nad wodą. Do tego chłodno

Sobotnia aura na pewno nie uprzyjemni odpoczynku nad polskim morzem i na Mazurach. Będzie chłodno, temperatura nie przekroczy 18 st. C. Przydadzą się również parasole, synoptycy prognozują przelotne opady deszczu.

Spektakularny koronalny wyrzut masy

Takich obrazów nie powstydziłby się najzdolniejszy grafik. To jednak nie jest wytwór wyobraźni i talentu człowieka, lecz zjawisko astronomiczne: koronalny wyrzut masy ze Słońcem w roli głównej.

580 tys. planetoid krąży blisko Ziemi

- Jest ich całe mnóstwo, przelatują blisko Ziemi i są niezwykle niebezpieczne - tak w w programie "Meteo News" opisał planetoidy dr Maciej Mroczkowski z Wojskowej Akademii Technicznej. Obecnie znanych jest ponad 580 tys. planetoid, z których większość porusza się po orbitach nieznacznie nachylonych do ekliptyki, pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza .

Z Maroka idzie do nas ciepłe tchnienie lata

W piątek rano na południu Polski odnotowana została bardzo niska temperatura. W Katowicach nad ranem były zaledwie 2 stopnie Celsjusza, w Kielcach 3 stopnie. Ale to się szybko zmieni.

Meduzy usłały hiszpańskie plaże

Na plażach na północy Hiszpanii od dwóch dni zalegają setki meduz. Niektóre z nich - jak np. żeglarz portugalski - są niebezpieczne dla człowieka. Pomimo zakazu kąpieli, ich amatorów nie brakowało.

Po weekendzie wróci upał - nawet 31 st. C. "To nie zdarza się często"

Dobra wiadomość dla zdegustowanych niezbyt wysokimi temperaturami i przelotnymi opadami: jesienna aura nie potrwa długo. Trzeba przetrzymać jeszcze tylko chłodną sobotę. Natomiast już w niedzielę zacznie się ocieplać, a poniedziałek przypomni nam, że wciąż mamy lato - nie tylko oficjalnie w kalendarzu, ale też na termometrach.

Przybyło 4,5 m wody. Rzeki nie przestają wzbierać

Mieszkańcy Indii zmagają się z monsunowymi ulewami. Woda zalała nisko położone tereny tereny na zachodzie kraju i podtopiły centrum Kalkuty. Intensywne opady nie zrównoważą skutków suszy z ostatnich miesięcy - od czerwca do sierpnia spadło tam aż o 90 proc. mniej deszczu niż zazwyczaj w tym okresie.

Niezwykła para przemierza Kosmos

Niezwykła para wędruje razem przez przestrzeń kosmiczną. Stanowią ją dwie zupełnie różne od siebie galaktyki, które nazwano Arp116.

Coraz więcej zagrożonych śmiertelnym wirusem

Wzrosło zagrożenie zakażenia śmiertelnie groźnym hantawirusem wykrytym w popularnym amerykańskim Parku Narodowym Yosemite w Górach Skalistych. Grupę ryzyka rozszerzono z 10 do 22 tys. osób. Wzrosła też liczba ofiar wirusa - potwierdzono trzeci przypadek śmierci spowodowanej wywołaną przez niego chorobą.

Polski Husar będzie kopał dla NASA

Sukces studentów Politechniki Warszawskiej - jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Zaprojektowany przez nich robot "Husar" pod koniec maja przyszłego roku będzie rywalizował o miano najlepszej "księżycowej koparki".

Jesienna północ, pogodne południe

Pogoda podzieli dziś Polskę na pół. Północne i centralne znajdą się pod wpływem frontu atmosferycznego, co oznacza jesienną aurę - chmury, przelotne opady, a także chłód, którego odczucie będą wzmacniać silniejsze porywy wiatru. Znacznie przyjemniej będzie w południowej części kraju - pogodnie i o kilka stopni cieplej.

Głębiej nie dotarło żadne wiertło

Głębiej pod powierzchnię dna oceanicznego jeszcze nikt nie sięgnął. Wwiercając się na głębokość 2111 m Japończycy ustanowili absolutny rekord, jednak na tym nie poprzestaną. Ich celem jest sięgnięcie 2220 m i pobranie stamtąd próbek z płaszcza ziemskiego.

Na alergików czyhają Alternaria i Cladosporium

O wiele bardziej uciążliwe niż pyłki będą w najbliższych dniach zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium. To właśnie za ich sprawą alergicy będą narzekać na katar sienny oraz nie najlepsze samopoczucie.

Nad wodą zapuka jesień

Piątkowa aura nad morzem oraz na Mazurach dość skutecznie zaanonsuje nieuchronnie zbliżająca się jesień. Słupki rtęci w obu regionach nie przekroczą 18 st. C. Przydadzą się parasole, synoptycy prognozują bowiem opady deszczu.

To będzie naprawdę mały El Niño

El Niño w najbliższych miesiącach okaże się łagodniejszy niż przypuszczano - prognozuje amerykańska National Weather Service. To dobra informacja dla rolników w Azji, ale już mniej dla firm petrochemicznych wydobywających ropę w Zatoce Meksykańskiej.

Słoneczne promienie jeszcze grzeją plaże

Lato wróciło do północnej Hiszpanii. Jako, że o tej porze gość to spotykany coraz rzadziej, skwapliwie skorzystali z jego obecności mieszkańcy nadmorskich miejscowości, którzy tłumnie zapełnili galicyjskie plaże.

Biało na Tasmanii i Syberii. Jednocześnie

Śnieg może zmienić oblicze Ziemi widzianej z Kosmosu. Obrazują to zdjęcia satelitarne wykonane przez urządzenia NASA. Ich wymowa jest tym większa, że dzięki białemu puchowi upodobniają się do siebie obszary skrajnie różne: położona u wybrzeży Australii Tasmania i rosyjska Syberia.

Mięczaki pierwszymi ofiarami zmian klimatu

Tuż przed wymarciem dinozaurów na Ziemi mogło dojść do jeszcze jednego wielkiego kataklizmu. Według amerykańskich naukowców, wzmożone erupcje wulkaniczne miały doprowadzić do ocieplenia klimatu i zniszczenia życia na dnie oceanów.

W 10 minut całe wybrzeże opustoszało

Władze Nikaragui mogą mówić o szczęściu oraz sukcesie. Po środowym trzęsieniu ziemi w Kostaryce wydano ostrzeżenie przed tsunami m.in. dla regionu basenu Morza Karaibskiego. Według władz w Managui, w ciągu dziesięciu minut ewakuowanych zostało 80 procent ludności z zagrożonych terenów. Alert później wycofano.

Michael osiągnął trzeci stopień

Huragan Michael przybiera na sile. W czwartek został już zaliczony do trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Jest to jak dotąd najsilniejszy huragan w tegorocznym sezonie na Atlantyku - informuje amerykańskie centrum ds. huraganów w Miami.

W weekend jesień da nam do wiwatu

Szykuje się wyjątkowo chłodny weekend. W sobotę słupki rtęci w najcieplejszym miejscu Polski pokażą tylko 18 st. C. Tak niskich wartości nie było od dawna. Do chłodu dojdzie deszcz. W sobotę popada na zachodzie i południu, w niedzielę na Warmii i Mazurach.