Najnowsze

Najnowsze

"Niebieski Księżyc" pożegnał Armstronga

Niebo nad Cincinatti, gdzie odbyły się uroczystości żałobne Neila Armstronga, rozświetliła wczoraj wieczorem pełnia "niebieskiego Księżyca". Takie astronomiczne zjawisko ma miejsce mniej więcej raz na trzy lata. Jego zdjęcia napłynęły z całego świata.

Wrzesień rozpoczynamy deszczem

Pierwszy dzień września upłynie nam pod znakiem wędrówki frontu atmosferycznego z zachodu na wschód. Za jego sprawą pojawią się opady deszczu, a na południu także burze. Będzie ciepło - w granicy komfortu termicznego.

Wakacje będą trwać cztery miesiące?

Władze nadmorskich kurortów zamierzają doprowadzić do wydłużenia sezonu wakacyjnego na wzór ferii zimowych. Chcą przyciągnąć turystów już w czerwcu i zatrzymać ich aż do końca września.

Zabójcze trzęsienie ziemi na Filipinach

Jest co najmniej jedna śmiertelna ofiara trzęsienia ziemi u wybrzeży Filipin. Wstrząsy wygenerowały fale tsunami, ale te rozproszyły się na Pacyfiku i nie wywołały żadnych zniszczeń. Jednak na Filipinach doszło do poważnych strat.

WISE zlokalizował układ milionów czarnych dziur

Spektakularne znalezisko kosmicznego teleskopu WISE (pol. Mądrala). Po przedarciu się przez kosmiczny pył dotarł do niecodziennego układu milionów czarnych dziur położonych między ekstremalnie gorącymi i świetlistymi galaktykami.

Costa del Sol w ogniu. Tysiące turystów ewakuowanych

Jedna osoba zginęła, pięć odniosło obrażenia, a ponad cztery tysiące turystów i mieszkańców ewakuowano w piątek z zagrożonych pożarami miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu Morza Śródziemnego Costa del Sol w południowej Hiszpanii. Ogień dotarł do najpopularniejszego i najdroższego kurortu regionu - Marbelli.

Niże w Europie jak koraliki nanizane na sznureczek

Na europejskich mapach synoptycznych łańcuszek niżów. Centra poszczególnych układów nanizane są na nitkę potężnego frontu, ciągnącego się od Tunezji, przez Włochy, Wegry, Polskę, Szwecję po Spitsbergen, jak koraliki na sznureczek. Tworzą piękny naszyjnik na półkuli północnej.

20-kilometrowa rura uratuje nas przed globalnym ociepleniem?

Samoloty, sterowce, pociski albo 20-kilometrowa rura rozpylająca w atmosferze gazy przyćmiewające światło słoneczne - to pomysły na zahamowanie skutków globalnego ocieplenia. Specjaliści od klimatu głowią się, jak znaleźć alternatywę dla redukcji gazów cieplarnianych, która kosztowałaby nas setki miliardów dolarów rocznie. Problem w tym, że takie geoinżynieryjne rozwiązania pozwoliłyby ograniczyć koszty, ale jednocześnie grożą skutkami ubocznymi.

Niebieska pełnia dla wybranych

Przypominamy: tej nocy nastąpi niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć niebieski Księżyc. Kolejna taka sposobność zdarzy się dopiero w 2015 r. Warunki do obserwacji będą dzisiaj niestety kiepskie.

Jesienna sobota. W niedzielę się rozpogodzi

Weekendowa pogoda przypomni nam o końcu wakacji. W sobotę większość kraju znajdzie się pod wpływem jesiennej aury - pochmurnej, mokrej i niezbyt ciepłej. Jednak już podczas niedzielnych spacerów parasole nie będą nam potrzebne.

Superwulkan pod Hongkongiem

Superwulkan - czyli wulkan, który podczas wybuchu potrafi wypuścić z siebie co najmniej 1000 kilometrów sześciennych pyłu - odkryto na Lantau, największej wyspie Hongkongu. Jak uważają badacze z Hong Kong's Geotechnical Engineering Office, wybuch tego wulkanu pod koniec Jury mógł przyczynić się do zmiany klimatu i wyginięcia dinozaurów.

Sceny z "Ptaków" w Argentynie. Wieloryby w niebezpieczeństwie

Mewy z południa Argentyny mają pewność, że nigdy nie będą głodne. Kiedy z przybrzeżnych wód wynurzają się wieloryby, obsiadają je i dotkliwie ranią dziobami i szponami, wyrywając mięso i tłuszcz z ciał żywych waleni. Problem rozrósł się do tak wielkich rozmiarów, że lokalne władze zdecydowały się na strzelanie do krwiożerczych ptaków.

Isaac osłabł do depresji tropikalnej. Opady nadal grożą powodziami

Isaac osłabł i został zdegradowany do depresji tropikalnej, nadal jednak może sprawić sporo problemów. Towarzyszące mu deszcze grożą powodziami na nisko położonych obszarach Luizjany i Missisipi, wezbraniem wód, a nawet powstawaniem tornad. Pojawiły się doniesienia o śmiertelnych ofiarach żywiołu.

Teksańskie ssaki zabijają częściej niż samoloty

W Teksasie bardziej niebezpieczny jest spacer po farmie niż lot samolotem. W starciach ze zwierzętami ginie tam niemal 10 osób rocznie. Ostatnim takim wypadkiem była śmierć burmistrza miasteczka Hollywood Park, który najprawdopodobniej padł ofiarą rozwścieczonego osła.

Mokro na zachodzie. Uwaga na drogach!

W najlepszej sytuacji będą dziś kierowcy podróżujący na trasach wschodniej Polski. Tam pogoda nie powinna sprawiać problemów. Na pozostałych obszarach kraju jazdę utrudnią deszcz oraz lokalne burze z silnym wiatrem.

Dzień z frontem: mokry zachód, pogodny wschód

Front atmosferyczny podzieli dziś pogodową mapę Polski na pół. Mieszkańcy zachodu mogą spodziewać się chmur, opadów i lokalnych burz, natomiast na wschodzie będzie pogodnie. Ta część kraju będzie miała także przewagę pod względem temperatur - dzięki ciepłym masom powietrza sięgną tam one nawet 27 stopni.

Pochmurny początek weekendu

Początek weekendu zarówno nad morzem jak i na Mazurach okaże się w większości pochmurny. W niektórych miejscach na Wybrzeżu spodziewane są burze. Wyładowania nie będą mieć gwałtownego charakteru.

Zaczęła się właściwa faza marsjańskiej misji Curiosity

Łazik marsjański Curiosity wyruszył w podróż do miejsca, w którym prawdopodobnie zacznie używać swojego wiertła. Jego trzecia już przejażdżka była - jak podkreślają badacze NASA - początkiem właściwej podróży Curiosity po Marsie.

Saturn bez retuszu też jest kolorowy

Sonda Cassini wysłała na Ziemię olśniewające zdjęcia Saturna oraz Tytana - największego księżyca tej otoczonej przez pierścienie planety. Obrazów nie podkolorowano, dzięki czemu oba ciała niebieskie można zobaczyć takimi, jakie sa w rzeczywistości.

Krótka i burzliwa historia Isaaca

Isaac od kilku dni jest głównym bohaterem serwisów informacyjnych, zresztą nie tylko pogodowych. Żywioł budzi skojarzenia z huraganem Katrina, który siedem lat temu spustoszył południe Stanów Zjednoczonych.

Bliźniacze satelity podpatrzą, jak bombarduje nas Słońce

NASA dokonała kolejnego ważnego kroku w kierunku poznania otoczenia Ziemi. Wystrzeliła na orbitę ziemską bliźniacze satelity, dzięki którym dowiemy się, jak burze słoneczne oddziałują na naszą planetę. Urządzenia będą badały pasy radiacyjne Van Allena, czyli obszar intensywnego promieniowania wokół Ziemi.

Nowy Orlean przetrwał Isaaca. Straty mniejsze niż spodziewane

Burza tropikalna Isaac słabnie - poinformowały amerykańskie władze. Żywioł powoli przemieszcza się w głąb lądu w kierunku Arkansas. Pierwsze oceny po przejściu Isaaca są pozytywne - system przeciwpowodziowy zapobiegł tragedii. Mimo to, prezydent Barack Obama wprowadził stan klęski żywiołowej w dwóch stanach: Luizjanie i Missisipi.

Zobacz niewidzialne: "żywa" mapa wiatru

Niewidzialne stało się widoczne dzięki odrobinie fantazji i kreatywności pary naukowców. Fernanda Viégas i Martin Wattenberg stworzyli "żywą" mapę wiatrów nad terytorium USA. Widzicie na niej Isaaca?