Najnowsze

Najnowsze

Dwa tygodnie łagodnej jesieni

W pierwszej połowie października jesień pokaże swoje łagodne oblicze. W tym czasie nie musimy obawiać się pluchy: będzie sporo słońca i niewiele deszczu. Taką atrakcyjną pogodę dopełnią przyjemne temperatury - w najcieplejszych regionach niejeden raz przekroczą 20 stopni.

Malowniczy początek jesieni w Tatrach

Na początku jesieni w Tatrach aura była bardzo zróżnicowana, ale dzięki temu góry tylko zyskiwały na malowniczości. Reporterka 24 sfotografowała je w tym czasie, uchwycając i leżący na Kasprowym Wierchu śnieg, i gęste chmury spowijające szczyty, a nawet kozice skubiące trawę na zboczach.

Jelawat w Japonii. 219 km/h, ofiara śmiertelna

Jelawat, 17 w tym roku tajfun w okolicach Japonii, przyniósł do Kraju Kwitnącej Wiśni rekordowo silny wiatr. Żywioł ma na swoim koncie już m.in. jedną ofiarę śmiertelną, stu rannych oraz tysiące ewakuowanych i pozbawionych prądu.

Posłuchaj kompozycji mikrobów z Kanału La Manche

Zasiedlające Kanał La Manche mikroorganizmy - w tym sinice, które słyną z tego, że mogą być toksyczne dla ludzi - potrafią... komponować. Udowodnił to amerykański biolog, który szeregowi dotyczących ich danych przypisał dźwięki i pozwolił samym się układać w muzykę.

Pory roku zmieniają atmosferę Tytana

Na Tytanie rok dzieli się na cztery różne pory, podobnie jak na Ziemi. Analizując dane z 30 lat obserwacji tego księżyca Saturna naukowcy odkryli, że ten cykl sezonów wpływa na cyrkulację atmosfery. - Nie spodziewaliśmy się znaleźć żadnych tak szybko zachodzących zmian - przyznają.

W trzydzieści minut na orbicie

Rakieta Ariane 5 wystartowała w piątek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jej zadaniem było umieszczenie na geostacjonarnej orbicie transferowej dwóch satelitów telekomunikacyjnych.

Wyż poprawi nam samopoczucie

Zatoka niżowa z frontem atmosferycznym opuszcza wschodnie regiony Polski, a w ślad za nią od zachodu rozbudowuje się klin wysokiego ciśnienia.

Okruchy asteroidy przesłonią Słońce?

Szansy na powstrzymanie globalnego ocieplenia szkoccy badacze upatrują w zastosowaniu niekonwencjonalnego rozwiązania. Ich pomysł polega na zbudowaniu gigantycznego filtra przeciwsłonecznego w przestrzeni kosmicznej. Miałby on składać się z wielkiej chmury okruchów asteroidy.

Pogodnie, ale upały już za nami

W niedzielę przez większość dnia w całym kraju będzie pogodnie i sucho. Temperatury nie będą tak przyjemne jak w sobotę - w najcieplejszych południowych regionach wyniosą 18-19 st. C. Za to nie powinniśmy dziś odczuć pogorszenia samopoczucia związanego z aurą - w kraju przeważy korzystny biomet.

Tej nocy Uran obok Księżyca w pełni

W nocy z soboty na niedzielę warto spojrzeć w niebo. Obok będącego w opozycji Urana przejdzie bowiem Księżyc w pełni - poinformował Polską Agencję Prasową Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Nadine: huragan zombie

Nadine stała się cyklonem zombie. Po tym, jak w piątek 21 września utraciła status cyklonu tropikalnego i stała pospolitym niżem, w piątek 28 września dostała potężnego wiatru w żagle i odrodziła jako huragan.

Afrykańskie myszy regenerują skórę jak gady

Żyjące w Afryce myszy kolczaste potrafią regenerować skórę bez pozostawiania blizn. To zaskoczenie dla naukowców, którzy dotychczas sądzili, że taka zdolność - częsta u gadów i płazów - nie zdarza się u ssaków.

Panda na parapecie przyjmuje gości

"Pandzi dom" otwarto dla zwiedzających w sobotę w mieście Dalian na północnym wschodzie Chin. Zamieszkują go trzy urocze zwierzaki, z których jedna wdrapała się na parapet, żeby sprawdzić, kto je odwiedził.

Hiszpania: tornado powaliło diabelski młyn

Tornado przeszło przez miasto Gandia w południowej Hiszpanii. Prędkość wiatru przekraczała 170 km/h. Jego siła była tak wielka, że powaliła diabelski młyn w wesołym miasteczku. Rannych zostało 35 osób.

Zabijają nosorożce uwięzione przez powódź

Park Narodowy Kaziranga w indyjskim Asamie, dom dla bardzo rzadkiego gatunku nosorożca, został zalany, a mieszkające w nim zwierzęta odcięte od świata. Powódź wykorzystują kłusownicy, którzy polują na bezbronne rzadkie nosorożce. Dopadli cztery zwierzęta.

Pogodowa bomba nieopodal Alaski

"Pogodowa bomba cyklonowa" - takie zjawisko pojawiło się w środę nieopodal Alaski. Występuje ono tylko w wyjątkowych okolicznościach, kiedy ciśnienie w niżu spada gwałtownie.

Gwałtowna zmiana klimatu wokół Wenecji

Temperatura morza w regionach przybrzeżnych Wenecji rośnie 10 razy szybciej, niż wody oceanów - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Southampton.

Woda w Hiszpanii niesie śmierć

Co najmniej siedem osób zginęło w Hiszpanii w następstwie powodzi, które w nocy z czwartku na piątek nawiedziły Andaluzję na południu Hiszpanii - poinformowała BBC. Ewakuowano 600 osób.

Woda na Marsie? Są ważniejsze pytania

- To, że na Marsie jest woda, było wiadomo już wcześniej. Ważniejsza wydaje się odpowiedź na pytanie, czy były tam kiedyś oceany i rzeki, w których tętniło życie- powiedział na antenie TVN24 fizyk Tomasz Rożek. W tym tygodniu NASA opublikowała zdjęcia, z których wynika, że łazik Curiosity natknął się na ślady dawnej rzeki na Marsie.

Gigantyczne ubytki lodu: 150 tys. km kw. dziennie

Rekordowo małą ilość lodu, jaki pokrywa Ocean Arktyczny, najlepiej widać na dwóch zdjęciach, jakie ostatnio opublikowała NASA. Pierwsze przedstawia minimum osiągnięte w 2012 roku (3,42 mln km kw.), drugie - w 1984 roku, prawie równe wieloletniej średniej takich minimów (6,7 mln km kw.).

Jesień nieśmiała w wejherowskim lesie

Jesień jest jeszcze dość nieśmiała w zaznaczaniu faktu, że nadeszła. Doskonale widać to na zdjęciach Reporterki 24, która w piątek wybrała się na przejażdżkę wejherowskim lasem.

Próbki z Marsa polecą na Ziemię

Zebranie z powierzchni Marsa próbek skał i gruntu, a potem wysłanie ich na Ziemię - to kolejny cel, jak postawili sobie badacze NASA w eksploracji Czerwonej Planety.

Strefa opadów idzie od zachodu

W sobotę dobre warunki jazdy będą panować na drogach wschodniej i południowej Polski. W tych rejonach nawierzchnie będą suche, a widoczność nie będzie ograniczona przez padający deszcz.

Pogodne początki deszczowego weekendu

Sobotni poranek będzie pogodny w całej Polsce. Potem jednak za sprawą nadciągającego zza zachodniej granicy frontu atmosferycznego aura miejscami przestanie dopisywać.

4,5 miliona osób poszkodowanych. Pakistan pod wodą

Co najmniej 371 osób zginęło w powodziach, które w ostatnich tygodniach dotknęły Pakistan, a w szczególności południe kraju. Na skutek żywiołu poszkodowanych zostało prawie 4,5 mln ludzi - poinformowały w piątek krajowe służby zarządzania kryzysowego.

Norman zmierza do Meksyku

U wybrzeży Meksyku uformowała się burza tropikalna - Norman. Zjawisko znajduje się ok. 230 km od miasta Mazatlan - poinformował w piątek amerykański National Hurricane Center. Tymczasem w innych częściach świata szaleją trzy inne żywioły tropikalne.