Najnowsze

Najnowsze

Od dzisiaj zamienisz monitor w akwarium

Od dziś każdy z nas może przeżywać podwodne przygody niczym Jacques Cousteau. Nie trzeba nawet ruszać się sprzed ekranu monitora, by dokładnie eksplorować bogactwo kolorów Wielkiej Rafy Koralowej. Wszystko dzięki projektowi Catlin Seaview Survey.

Masowe narodziny diabłów

Na australijskiej farmie urodziło się 40 zdrowych diabląt tasmańskich. Zwierzęta są tam hodowane na wypadek całkowitego wyginięcia gatunku na Tasmanii. Od kilku lat populacja diabłów błyskawicznie się pomniejsza za sprawą raka pyska.

Brutalna jesień w San Sebastian

Jesienna aura brutalnie dała o sobie znać w hiszpańskim San Sebastian. Na miasto spadły wysokie morskie fale, porywy silnego wiatru oraz opady deszczu.

El Niño może się rozwinąć w ciągu miesiąca

We wrześniu i w październiku na Pacyfiku może się rozwijać El Niño - poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna. Według najnowszych prognoz, prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest "umiarkowanie wysokie". Pojawienie się El Nino oznacza zmiany w światowych modelach klimatycznych, m. in. dotyczących opadów.

Szkockie miasto pod pierzynką piany

Pogoda zafundowała Szkotom przymusową kąpiel w pianie. Silny wiatr, który od kilku dni daje się we znaki nie tylko w Szkocji, ale na całych Wyspach Brytyjskich, spowodował powstanie przy brzegu gigantycznych zwałów morskiej piany.

Cztery Australijki ucierpiały w osuwisku ziemi w Ligurii

Poszkodowanymi w zejściu lawiny skalnej w poniedziałek okazały się cztery turystki z Australii. Do zdarzenia doszło niedaleko popularnego wypoczynkowego regionu Cinque Terre we włoskiej Ligurii. Dwie kobiety przebywają w szpitalu w stanie ciężkim.

Nad wodą raz słońce, raz chmury

Środa zapowiada się całkiem przyjemnie dla tych, którzy wybrali się nad Bałtyk albo Mazury. W obu regionach można będzie liczyć na słońce, choć okresami zasłonią je chmury. Padać jednak nie będzie, a temperatury przekroczą 20 stopni.

Jelawat został supertajfunem. Porywy sięgają 300 km/h

Znajdujący się na zachodnim Pacyfiku cyklon Jelawat został supertajfunem. Żywioł przemieszcza się na północ w odległości kilkuset kilometrów na wschód od Wysp Filipińskich i Tajwanu. Według prognoz nie uderzy w ląd, ale jego zewnętrzne burze już wywołały powodzie we wschodnich prowincjach Filipin, które wymusiły ewakuację 8,4 tys. osób.

W dobę tyle deszczu, co w miesiąc. Powódź w Wielkiej Brytanii

Deszcz wciąż zalewa Wielką Brytanię. Najgorsza sytuacja jest w północnej Anglii i Walii. W ciągu 24 godzin spadło tam więcej deszczu niż średnio spada w ciągu miesiąca. Kilkadziesiąt osób zostało ewakuowanych ze swoich domów. Łącznie ponad 200 nieruchomości stoi w wodzie - poinformowała brytyjska Agencja Środowiska.

Czarny scenariusz na weekend. Ładnie będzie tylko do piątku

Kolejny chłodny i deszczowy weekend? Według najnowszych danych z modeli pogodowych przyjemna aura zacznie się psuć w piątek za sprawą chłodnego powietrza znad Atlantyku. - Zmiana cyrkulacji południowej na zachodnią nastąpi szybciej, niż zapowiadało się to kilka dni temu - wyjaśnia synoptyk Wojciech Raczyński. Ta właśnie zmiana ma przynieść niepogodę w sobotę i niedzielę.

Kluczowy amerykański satelita zamilkł

Jeden z najważniejszych satelitów pogodowych Ameryki, GOES-13, przestał działać. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) poinformowała, że od kilku dni otrzymywała od niego zniekształcone dane.

Ewakuacja pod specjalnym nadzorem. Woda zalała więzienie w Asamie

Powodzie wywołane przez monsunowe deszcze nękają indyjski Asam. Zginęły już co najmniej 33 osoby, a około miliona mieszkańców tego stanu zostało bez dachu nad głową. Oprócz standardowych ewakuacji trzeba było zorganizować jeden transport specjalny - dla 41 więźniów z podtopionego zakładu karnego Garmur.

Do Genui po naukę i doświadczenie

Wystartował rejs Szkoły pod Żaglami. Trasa żaglowca Pogoria pod dowództwem kapitana Krzysztofa Baranowskiego wiedzie ze Świnoujścia przez Bałtyk, Morze Północne, Atlantyk i Morze Śródziemne do Genui.

Piramidy z orbity jak origami

Od wieków swym kształtem intrygowały badaczy. Piramidy, egipskie grobowce, pokazują zupełnie inne oblicze, kiedy ogląda się je z Kosmosu. Niezwykłe zdjęcia kompleksu budowli usytuowanych w rejonie Delty Nilu wykonała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wyschnięte rzeki to efekt poprzedniej zimy

- Główna przyczyna niskiego stanu wody w Wiśle to bezśnieżna zima - wyjaśnił na antenie TVN24 hydrolog Jan Żelaziński. W poniedziałek w okolicach Włocławka średnia głębokość wyniosła ok. 50 cm.

Miriam, nowa królowa Pacyfiku

Miriam to nowe "dziecko" Pacyfiku. Cyklon uformował się z burzy tropikalnej we wschodniej części oceanu w niedzielę rano. Szybko przybiera na sile i do końca tygodnia będzie kształtował pogodę na Półwyspie Kalifornijskim.

Energia Słońca wyniesie Phoenixa w stratosferę

Monitorowanie stanu upraw, zagrożenia pożarowego, a nawet ludzi i pojazdów, to zadania, które będzie wykonywał zasilany energią słoneczną samolot Phoenix. Nad zbudowaniem maszyny pracują uczeni z warszawskiego Instytutu Lotnictwa. Za kilka tygodni jego model odbędzie próbne loty, a pierwszy egzemplarz pojawi się w 2013 roku.

Człowiek przyspieszył sezon cyklonów

Tropikalne cyklony na Morzu Arabskim od co najmniej dwóch dekad pojawiają się coraz wcześniej. Początkowo naukowcy uważali, że dzieje się tak za sprawą zjawiska tzw. globalnego zaćmienia, ale teraz są skłonni podejrzewać, że winna jest zwiększona emisja gazów cieplarnianych. Za oba zjawiska i tak jednak odpowiada człowiek.

Mokro na wschodzie. Do tego burze

Wtorkowa aura podzieli Polskę. Kierowcy przemierzający drogi na wschodzie kraju napotkają utrudnione warunki pogodowe. Na południu możliwe lokalne burze. Pogoda nie powinna wpłynąć na komfort jazdy na wschodzie Polski.