Najnowsze

Najnowsze

Co robić w weekend? Spędzić go z czajką

W najbliższy weekend przypadają Europejskie Dni Ptaków. To doskonały pretekst by spędzić wolny czas na łonie natury obcując z przyrodą. Wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) organizują bowiem ponad 60 wycieczek ornitologicznych, połączonych z obserwowaniem i liczeniem ptaków.

Wielka Rafa znika coraz szybciej. "To sytuacja bez precedensu"

Jeśli nic się nie zmieni, za 10 lat największa na świecie rafa koralowa będzie miała tylko 5 proc. swojej pierwotnej powierzchni - alarmują australijscy naukowcy. Oprócz naturalnych zagrożeń, jak sztormy czy drapieżne rozgwiazdy, coraz bardziej przyczyniają się do tego zmiany klimatyczne i rozwój przemysłowej żeglugi.

Energia zmrożona w ciekłym powietrzu

Skraplanie powietrza i przechowywanie go w ogromnych zbiornikach próżniowych - to opracowana przez brytyjskich inżynierów technologia magazynowania energii do wykorzystania jej w stosownym momencie. Ma to pozwolić zagospodarować nadwyżki pochodzące np. z turbin wiatrowych, co pozwoli uniknąć przeciążeń sieci. Według specjalistów, proponowana technologia jest prosta, elegancka i może przetrwać lata.

Ryby zmaleją o jedną czwartą jeszcze za naszego życia

Już w najbliższych dziesięcioleciach globalne ocieplenie może spowodować, że ryby zmaleją nawet o jedną czwartą - alarmują naukowcy. Od jakiegoś czasu nie mogą one osiągać swoich pełnych rozmiarów, bo zostają odłowione, zanim w pełni się rozwiną. Ten proces jednak mocno przyspiesza przez zmiany klimatu powodujące ocieplanie oceanów.

Latem na Marsie może być nawet 20 st. C!

Zaskoczenie w NASA: na Marsie zima, a temperatury są dodatnie. Aparatura pomiarowa łazika Curiosity zarejestrowała w porze dziennej 6 st. Celsjusza. Naukowcy Agencji prognozują, że latem będzie można się spodziewać nawet 20 st. C.

Zielone widma nad północnym horyzontem

Noc z niedzieli na poniedziałek Polakom rozjaśniał tylko Księżyc w pełni. Mieszkańcy dalej wysuniętych na północ krajów mogli się natomiast cieszyć także zorzami polarnymi, które zafundował im niedzielny rozbłysk na Słońcu.

Mglista wilgoć odejdzie w zapomnienie

Po dość mokrej nocy we wtorek około południa zacznie ustępować zamglenie i nastąpią przejaśnienia. Tylko na południowym wschodzie będzie się mocno chmurzyć i padać. Zadowolić powinny nas temperatury - termometry pokażą od 16 do 22 st. C.

Hiszpania: zagłada bydła w powodzi

W Hiszpanii trwa liczenie strat i sprzątanie po powodzi, jaka nawiedziła Andaluzję. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 10 osób. Bezpośrednio skutki kataklizmu dotknęły 8 tys. osób. Masowo ginęło także bydło. Lokalnym władzom zależy teraz na jak najszybszym uprzątnięciu szczątków zwierząt.

Lato minęło, a plaża pęka w szwach

Wydawać by się mogło, że tłok na plażach panuje jedynie latem. Zdjęcia z holenderskiego Scheveningen pokazują, że również jesienią z uroków spacerów nad brzegiem morza korzysta wiele osób. Wybrzeża pęka w szwach.

Enceladus - czy tam znajdziemy życie?

Łazik Curiosity właśnie szuka śladów życia na Marsie, jednak zdaniem wielu naukowców to Enceladus może być miejscem, gdzie znajdziemy dowody na istnienie organizmów żywych. Ten księżyc Saturna od dawna wzbudza zainteresowanie, m.in. dzięki zjawiskowym zdjęciom nadsyłanym przez sondę Cassini.

Zjawiskowe jesienne góry. "UFO nad Tatrami"

O zjawiskowości Tatr nie trzeba nikogo przekonywać. Góry emanują majestatem bez względu na porę roku czy dnia. Wyjątkowo urokliwe ich oblicze prezentuje Reporterka 24 Jaga_, która miała okazję podziwiać jesienne oblicze Tatr.

Odkryli dziurę ozonową, teraz idą w odstawkę

Wielka Brytania zamierza scentralizować strukturę instytutów zajmujących się badaniem Antarktydy. Rozczarowania nie kryją brytyjscy naukowcy, którzy uważają, że w praktyce oznacza to likwidację Brytyjskiej Misji Antarktycznej - niezwykle zasłużonego instytutu, który odkrył m.in. dziurę ozonową.

Surferzy na grzbiecie Srebrnego Smoka

Słynna, płynąca pod prąd rzeki Qiantang fala, która przychodzi w okolicach chińskiego Święta Środka Jesieni, kusi surferów z całego świata. W tym roku tzw. Srebrnego Smoka ujarzmiali miłośnicy tego sportu m.in. z USA i Brazylii.

Wyłączone turbiny przynoszą miliony. Energetyczny absurd w Wielkiej Brytanii

Ponad 34 miliony funtów za wyłączanie wiatraków na czas wichury otrzymali brytyjscy właściciele farm wiatrowych. Ponad połowa tej kwoty była im przyznana jeszcze zanim pogoda się pogorszyła - ujawnił dziennik "Daily Mail". Dystrybutor energii tłumaczy, że poprzez dopłaty chce walczyć z nadprodukcją energii. Eksperci szacują zaś, że efekt będzie odwrotny - powstanie więcej wiatraków, niż potrzeba.

Tajfun przeszedł przez Tokio

Tajfun Jelawat osłabł i przesunął się nad Hokkaido. W poniedziałek rano polskiego czasu przeszedł nad największą japońską wyspą Honsiu, powodując chaos komunikacyjny w Tokio. Powiało z prędkością przekraczającą 120 km/h i mocno popadało - lokalnie nawet 82,5 l/mkw.

Kubańczycy robią lek z jadu skorpiona. Pomagać ma chorym na raka

Jad skorpiona lekiem na raka? Taki chcą wyprodukować Kubańczycy. Na razie wypuścili na rynek środek, który ma poprawiać jakość życia chorych na nowotwór. Specyfik cieszy się wielką popularnością. Na Kubę przybywają po niego dziesiątki tysięcy chętnych m.in. z Włoch.

Wielkie sprzątanie Andaluzji

Rozpoczęło się sprzątanie po powodzi, która w nocy z czwartku na piątek nawiedziła południowo-wschodnią Hiszpanię. W jej wyniku zginęło co najmniej dziesięć osób, a jedna jest zaginiona. Do domów wracają ewakuowani mieszkańcy najbardziej poszkodowanych rejonów Malagi i Almerii oraz Murcji.

Najnowsza atrakcja Walencji: dwa statki na plaży

Dwa statki - za sprawą silnego sztormu, który pojawił się u brzegów Hiszpanii w piątkową noc - utknęły około 40 m od plaży nieopodal Walencji. Wyrzucone na brzeg jednostki budzą wielkie zainteresowanie turystów.

Na drogach łatwo nie będzie

Kierowcom może dziś dać się we znaki jesienna aura. W większości kraju będzie się chmurzyć i padać, a niekorzystny biomet utrudni koncentrację za kółkiem. Na dobrą widzialność i suche nawierzchnie prowadzący mogą liczyć tylko na zachodzie i północnym zachodzie kraju.

Ciepły deszcz w pierwszy dzień października

Pomimo porannego rozpogodzenia pierwszy dzień października na przeważającym obszarze kraju będzie mokry. O zmianie zdecyduje deszczowy front z południa. Wraz z nim napłyną jednak masy ciepłego powietrza, dzięki którym na termometrach zobaczymy od 17 do 20 st. C.

Nad morzem lepiej niż nad jeziorami

Poniedziałek lepiej będzie spędzić nad Bałtykiem niż w Warmii i na Mazurach. W kurortach Pomorza i Wybrzeża dzień zapowiada się pogodnie. Ponadto dopiszą tam warunki żeglarskie.

Silne trzęsienie w Kolumbii. "Kołysały się budynki"

Silnie zatrzęsła się ziemia w górskich częściach Kolumbii. Wstrząsy i kołysanie budynków były odczuwalne też w stolicy sąsiedniego Ekwadoru. - Na szczęście trzęsienie było głębokie - poinformowali kolumbijscy sejsmolodzy.

Korzystny układ wyżów rządzi pogodą

Sporo słońca, mało deszczu i nadal niskie stany wody w rzekach - podsumowuje prognozę pogody na pierwszą połowę października synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. W swoim komentarzu wyjaśnia, jaka cyrkulacja będzie odpowiadać za łagodny przebieg jesieni w najbliższym czasie.