Najnowsze

Najnowsze

Efekt Pinokia to prawda? Ustalono związek kłamstwa z nosem

Badania nad fizjologią częściowo potwierdzają bajkę o Pinokiu: kłamczucha rzeczywiście można poznać po nosie. Hiszpańscy naukowcy ustalili, że kiedy kłamiemy, nasze nosy co prawda nie wydłużają się, ale za to robią się cieplejsze.

Wyspa Świętej Heleny rozdarła pasat na pół

Te same wiatry, które pozwoliły odkryć Wyspę Świętej Heleny w XVI wieku, zwróciły teraz na nią uwagę satelity NASA. Pasaty i lokalne wzniesienia terenu sprawiły, że w zalegających nad wyspą chmurach pojawiły się bardzo widowiskowe wiry.

To nie jest niedziela dla niedzielnych kierowców

Poranną jazdę, zwłaszcza na południu, w centrum i na wschodzie, utrudnią mgły. Potem rozpogodzi się i warunki drogowe powinny się poprawić. Z kolei na zachodzie i północy kraju niedzielna jazda będzie utrudniona przez deszcz i wiatr, dochodzący do 60 km/h.

Mglisto, pochmurno i bardzo mokro

W niedzielny poranek mgły dadzą się we znaki w Polsce centralnej, wschodniej i południowej. Z kolei do województw zachodnich i północnych wkroczy front atmosferyczny, przynosząc opady deszczu. Będzie ciepło, termometry wskażą od 4 do 11 st. C.

Samonapełniająca się butelka: wodę pobierze z powietrza

Samonapełniającą się butelkę, która ma wybawić świat od niedoboru wody, chcą stworzyć młodzi Amerykanie. Inspirację dla nich stanowi pewien afrykański chrząszcz, który potrafi pozyskiwać wodę w ekstremalnie suchych warunkach.

Na Marsa za pół miliona dolarów?

Amerykańska spółka SpaceX, która skonstruowała orbitalny statek transportowy, będzie pracować nad zbudowaniem pojazdu załogowego będącego w stanie kursować pomiędzy Ziemią i Marsem. Właściciel firmy, miliarder Elon Musk przedstawił swoją wizję skolonizowania Czerwonej Planety. Bilet miałby kosztować pół miliona dolarów.

Ocieplenie kosztowniejsze od kryzysu finansowego

Europa zaczyna dotkliwie odczuwać efekty zmiany klimatu. Rośnie liczna katastrof naturalnych, które coraz więcej kosztują. Jeśli globalna temperatura Ziemi wciąż będzie rosnąć, czeka nas niewyobrażalny kryzys, czytamy w raportach Europejskiej Agencji Środowiska i Organizacji Narodów Zjednoczonych, opublikowanych na tydzień przed konferencją klimatyczną w Katarze.

NASA prosi internautów o pomoc

Nowinki z Kosmosu, najnowsze badania dotyczące Ziemi i Wszechświata, odkrycia technologiczne - to wszystko razem ze zdjęciami i innymi mediami znajdziemy na internetowej stronie amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Zespół NASA chce jednak, żeby ten ogromny zbiór treści działał lepiej i sprawniej, dlatego o opinie i pomysły poprosił internautów.

Ratownicy wolą być górscy niż narciarscy

Nie ma chętnych do zawodu ratownika narciarskiego - w całej Polsce takie uprawnienia ma tylko 18 osób. O zdrowie na stokach narciarskich nadal będą dbać ratownicy górscy.

W Sudetach jak w Alpach. Mają skipass

20 km tras, 17 wyciągów i 2 snowparki czekają na narciarzy w trzech sudeckich ośrodkach: Czarnej Górze, Karpaczu i Zieleńcu, które połączyły siły i będą sprzedawać wspólny karnet o nazwie "SudetySKI". Na Podhalu, w Bieszczadach i Beskidach na tego rodzaju rozwiązanie narciarze będą musieli jeszcze poczekać.

Zebrali 8 ton śmieci z Mt. Everestu. Powstały z nich rzeźby

Posąg hinduskiego bóstwa ze szczątków rozbitego śmigłowca, medale z denek puszek po piwie - to tylko niektóre z 75 dzieł z nietypowej wystawy rzeźb powstałych z 8 ton śmieci zebranych ze zboczy najwyższej góry świata. Nepalczycy chcą dzięki niej zwrócić uwagę na stan Mount Everestu, na którym przybywa "pamiątek" po coraz liczniejszych zdobywcach.

Pogodowy szturm na Wyspach

Pierwszą ofiarę zebrała sztormowa pogoda na Wyspach. Wartki nurt wody wdarł się na ulicę i porwał auto z kierowcą. A to dopiero początek trudnej weekendowej pogody w Wielkiej Brytanii, przed jaką ostrzegają tamtejsi synoptycy.

Pojedziemy we mgle albo w deszczu

Poranna podróż drogami wschodu, centrum i południa kraju odbędzie się we mgłach. Po południu wypogodzi się i warunki do jazdy w tych regionach powinny być dobre. Z kolei na północy i zachodzie wystąpią opady deszczu.

W powietrzu wilgotno, ale ciepło

W sobotni ranek mgły zdominują centralną i południową część kraju. Przez cały dzień będzie padać w miastach Polski zachodniej i północnej. Wciąż jak na listopad będzie ciepło, od 5 do 9 st. C.

Wysterylizowane planety krążą wokół stygnących gwiazd

Niewielkie są szanse na przetrwanie życia na egzoplanetach krążących wokół stygnących gwiazd - uznali naukowcy. Do takich wniosków skłoniły ich badania nad planetami towarzyszącymi białym i brązowym karłom. Według badaczy zostały one wyjałowione z warunków sprzyjających życiu przez przesunięcia, jakim podlegają strefy zamieszkiwalne tych specyficznych obiektów gwiezdnych.

Niewielka sola zadusiła wędkarza

Niecodzienna śmierć spotkała brazylijskiego wędkarza. Mężczyzna założył się z kolegami, że przez minutę utrzyma w ustach złowioną chwilę wcześniej niewielką solę. Tymczasem ryba wśliznęła mu się do tchawicy...

Fazy Księżyca w pigułce. Niezwykły obraz dzięki hollywoodzkim technikom

Specjaliści z NASA nie żałują wysiłku, żeby przybliżyć nam astronomiczne zjawiska. W pracy nad nową animacją pokazującą przyszłoroczne cykle Księżyca oprócz superdokładnych map wykorzystali techniki używane do tworzenia efektów specjalnych w Hollywood. Dzięki temu w 5 min i 15 sek. możemy obejrzeć wyjątkowo dokładnie odtworzony wygląd ziemskiego satelity w każdej z 8760 godzin nadchodzącego roku.

Samotny George powróci? Chcą wskrzesić wymarłe żółwie

Pojawiła się nadzieja na powrót żółwi słoniowych z rodziny Samotnego George'a do świata żywych. Biolodzy odkryli, że inne żółwie zamieszkujące Galapagos noszą te same geny, co ich zdechły przed kilkoma miesiącami kuzyn - symbol archipelagu.

Walka niżu i wyżu nad Polską. Weekend mokry, pochmurny i mglisty

W najbliższych dniach Polska pozostanie na skraju układów niskiego i wysokiego ciśnienia. W związku z tym nasze samopoczucie nie będzie najlepsze. Poranki spowije gęsta mgła, zabierająca chęć szybkiego wstania z łóżka, a popołudnia skropi deszcz, skutecznie zatrzymujący nas w domach.

Prehistoryczne pingwiny miały wzrost koszykarzy

Kilkadziesiąt milionów lat temu Ziemię przemierzały gigantyczne zwierzęta. Nawet żyjące wtedy pingwiny przewyższyłyby wzrostem większość współczesnych mężczyzn. Skamienielinę takiego olbrzyma odkryli na Antarktydzie argentyńscy naukowcy.

W Tatrach ładnie i romantycznie

Piątek w Tatrach zaczyna się obiecująco. W powietrzu czuć co prawda powiew zimy, ale nie na tyle ostry, by zatrzymać ceprów w domach. Rano szczyty górskie pokrywa gęsta mgła, ale mimo wszystko warto przejechać kilkaset kilometrów na południe po ostatnie jesienne widoki w tym roku. Już za tydzień mają przyjść prawdziwe mrozy i prawdopodobnie spadnie śnieg.

Mgły paraliżują zachodnie lotniska

Silna mgła od wczorajszego wieczora ogranicza widoczność w Poznaniu do 300 metrów. Niemożliwe są starty i lądowania na poznańskiej Ławicy. Mgła pokrzyżowała też plany w Bydgoszczy i Szczecinie.

Rano mgły, a na południu deszcz

Nad ranem kierowcy w Polsce północnej i wschodniej napotkają na swojej drodze gęste mgły, ograniczające widzialność do 100-200 metrów. Potem wypogodzi się i warunki drogowe będą na ogół dobre. Jedynie na południu kraju może spaść słaby deszcz.