Najnowsze

Najnowsze

Dzisiaj mocno popracują wycieraczki

Polskę w sobotę opanuje front atmosferyczny, który przyniesie wiele utrudnień dla zmotoryzowanych. Na północy, zachodzie i w centrum kraju deszcz spowoduje śliskość jezdni i ograniczy widzialność. Dodatkowo powieje z prędkością 60 km/h. Lepiej ma być na południu i południowym-wschodzie. Tam dokuczy jedynie wiatr.

Niemcy stawili czoła wichurom

Przewrócone drzewa, pozrywane dachy w budynkach, utrudnienia w komunikacji - tak wyglądało piątkowe popołudnie w północnych Niemczech. Później wichura dotarła do Polski.

Panika na Maderze. Boją się dengi

Na portugalskiej Maderze rośnie liczba zachorowań na roznoszoną przez komary dengę. Do piątku tę ostrą chorobę zakaźną stwierdzono u 14 osób. Kolejnych kilkanaście z objawami zarażenia jest pod obserwacją lekarską - poinformował rzecznik prasowy lokalnego rządu.

Zbudują dom ze śmieci

W Wielkiej Brytanii ma powstać pierwszy dom zbudowany całkowicie z odpadów przemysłowych. Stanie w Brighton na wiosnę przyszłego roku. W jego budowę od listopada ma zaangażować się cała społeczność miasta.

Po deszczu z nadzieją spojrzeli w niebo

To, na co my kręcimy nosem, Amerykanie witają z otwartymi ramionami. Mowa o aktywnym froncie atmosferycznym i podążającym za nim układem niskiego ciśnienia. Taka sytuacja baryczna przyniosła w ostatnim tygodniu opady deszczu, które pomogły w walce z suszą 50-lecia w USA.

Znalazł mamuta w świetnym stanie. Zachował się nawet penis

Na mamuta sprzed niemal 30 tys. lat natknął się 11-latek z północnej Syberii. Szczątki zwierzęcia, któremu na cześć chłopca nadano imię Żenia, są w bardzo dobrym stanie. Zachowany został m.in. penis zwierzęcia - informują rosyjscy naukowcy.

Włączenie wielkiej sieci teleskopów na antypodach

Australijczycy uruchamiają gigantyczną sieć radioteleskopów. Ma działać w szerokim zakresie częstotliwości i być 100 razy bardziej czuła niż jakiekolwiek dotychczasowe urządzenie tego typu. Naukowcy wierzą, że dzięki niej odkryją niejedną tajemnicę Wszechświata.

Atak szerszeni na 25 dzieci

Stado szerszeni zaatakowało gromadę japońskich dzieci, które w czwartek rano szły do szkoły. W piątek władze miasta usunęły gniazdo owadów.

Wszechświat rozszerza się z zawrotną prędkością

74 kilometry w sekundę na megaparsek. Z taką prędkością rozszerza się Wszechświat. Jest to szybkość zawrotna, a udało się ją ustalić badaczom korzystającym z Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Po ponad dziewięciu latach od wystrzelenia urządzenia w przestrzeń kosmiczną, dysponujemy najdokładniejszym pomiarem ekspansji Kosmosu, jaki kiedykolwiek wykonano.

"Stos martwych nagich kobiet" i antyczny komputer na dnie morza

Nurkowie po ponad 100 latach ponownie odwiedzą wrak starożytnego statku handlowego, na którym znaleziono słynny mechanizm z Antykithiry, czyli "antyczny komputer" służący do obliczania pozycji ciał niebieskich. Mają nadzieję, że znajdą tam kolejne skarby i cuda starożytnej kultury. Przedsięwzięcie jest piekielnie trudne, bo szczątki statku leżą w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Morzu Śródziemnym.

Wszyscy uczniowie zginęli pod gruzami

Nie żyją wszyscy uczniowie chińskiej szkoły podstawowej, którą w czwartek pogrzebała ziemia. Za śmierć 18 dzieci odpowiada osunięcie ziemi, do którego doszło w wiosce Zhenhe w południowo-zachodniej prowincji Yunnan. Pod gruzami poza uczniami zginęła jeszcze jedna osoba.

Noblowska karuzela już się kręci. Teleportacja na miarę nagrody?

Pierwszych laureatów Nagrody Nobla poznamy już w poniedziałek przed południem. Będą to zwycięzcy w dziedzinie medycyny lub fizjologii. Już kolejnego dnia zaś Nobla może otrzymać zespół naukowców odpowiedzialnych za teleportację kwantową. Choć nie wiadomo jeszcze, kto zdobędzie najwyższe laury, jedno jest pewne - pieniądze będą mniejsze niż zazwyczaj. Winny oczywiście kryzys.

Nawałnice od Wrocławia po Częstochowę

Za strażakami z województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego noc pełna pracy. Nawałnice, które przeszły przez południe kraju powalały drzewa i zrywały linie energetyczne, co niejednokrotnie prowadziło do niebezpiecznych sytuacji. W Niemodlinie bez prądu został miejscowy szpital. Na skutek wichury ranna została jedna osoba.

Porywisty wiatr opanował Polskę

Piątek jest i będzie wietrzny. Na razie w województwach centralnych i wschodnich odnotowuje się wiatr o prędkości 50-60 km/h. Wieczorem i nocą porywy nie odpuszczą. Niektóre z nich mogą osiągnąć 80 km/h.

Prognoza potwierdza łagodny El Niño. Bez srogich zim w USA i suszy w Azji?

El Niño, fenomen pogodowy napawający strachem mieszkańców wielu regionów świata, w tym roku powinien być łagodny na półkuli północnej - podali badacze amerykańskiego Climate Prediction Center w swojej cyklicznej prognozie. Postawili oni pod znakiem zapytania wystąpienie srogich zim w USA i suszy w Azji, za którymi mógłby stać El Niño.

Weekendowe wyjazdy po mokrych drogach

Piątek - dzień, w którym wielu z nas wyruszy na weekendowe wycieczki - nie wszędzie będzie sprzyjał jeździe. Deszcz i wiatr utrudnią poruszanie się po drogach m.in. północnego zachodu.

Nasze pole magnetyczne słabnie. Nadchodzi chaos na biegunach?

Ziemskie pole magnetyczne wyraźnie słabnie i się przemieszcza, dlatego budzi coraz większe zainteresowanie naukowców. Zastanawiają się oni czy te zmiany mogą uczynić z Ziemi pustynię wystawioną na promieniowanie podobną do powierzchni Marsa. Na razie ustalili, że zbliża się zmiana biegunów naszej planety, ale nie nastąpi ona przez proste odwrócenie magnetycznych północy i południa, jak dotąd sądzono.

Niebieski miód we francuskich pasiekach

Pszczoły w północno-wschodniej Francji od sierpnia produkują miód w tajemniczych kolorach. Niebieski i zielony. Hodowcy zaniepokojeni zjawiskiem wszczęli śledztwo w tej sprawie. Jego wyniki są zaskakujące.

W RPA możesz dotknąć ludojada

Stanąć oko w oko z rekinem ludojadem i przeżyć? To możliwe, ale tylko pod specjalnym nadzorem. W Republice Południowej Afryki ruszył festiwal morskich zwierząt, podczas którego można zapoznać się z najbardziej niebezpiecznymi okazami.

Potęga internetowych społeczności zmierzy się z siłą huraganu

Pracę, jaka zespołowi badaczy zajęłaby 10 lat, chcą wykonać w dwa miesiące. Amerykańscy meteorolodzy mają nadzieję ujednolicić dane o cyklonach tropikalnych, które na świecie pojawiły się na przestrzeni trzech dekad. W tym tytanicznym wysiłku pomóc mają im zwykli ludzie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.