Najnowsze

Najnowsze

Zima zamyka szlaki w Tatrach Słowackich

Kończy się letni sezon turystyczny w Tatrach Słowackich. Do połowy czerwca zamknięta będzie większość tamtejszych szlaków znajdujących się powyżej otwartych zimą schronisk, a za złamanie zakazu grozi 66 euro mandatu.

Pokazali "kosmicznego olbrzyma". Waży 300 kg

W środę naukowcy z Poznania zaprezentowali najnowsze i największe w Polsce kosmiczne znalezisko. Na początku października na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko poszukiwacze z Opola znaleźli 300-kilogramowy kosmiczny kamień.

Wybrzeże w ciemności, chmury od Atlantyku po Chicago

Ciemności, w jakich uderzenie Sandy pogrążyło sporą część Wschodniego Wybrzeża USA, były dostrzegalne nawet z Kosmosu. Kontrast między tym obszarem a skupiskami świateł na terenach w głębi lądu pokazuje zdjęcie satelitarne zrobione zaledwie kilka godzin po wkroczeniu żywiołu na ląd. Wrażenie robi też niezwykły zasięg chmur żywiołu - od Atlantyku aż po Chicago.

Słynna promenada runęła po raz drugi. Poprzednio uległa morzu w 1944 roku

Znana z niejednego filmu promenada w Atlantic City, widziała niejedno. Choć cierpliwie znosiła niejeden pogodowy kataklizm, jak choćby silny huragan Irene przed rokiem, tym razem musiała poddać się potężnemu uderzeniu Sandy. W historii podobnie stało się wcześniej raz. W 1944 roku konstrukcję zmiótł inny cyklon - nazwany znamiennie Great Atlantic.

22 ofiary, zalane ulice, metro stoi. Sandy opuściła Nowy Jork

Główna część Sandy opuściła już Nowy Jork i New Jersey, co nie oznacza końca problemów dla mieszkańców. Jak zapowiedział burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, metro może nie działać tam nawet przez pięć dni. W metropolii zginęły 22 osoby. Barack Obama ogłosił tzw. stan katastrofy.

Wiatr przewrócił wieżę, ogień ogarnął lasy na Teneryfie

Na hiszpańskiej Teneryfie trwa walka z pożarem, który wybuchł po przewróceniu wieży transmisyjnej przez potężny podmuch wiatru podczas burzy. Akcję strażaków utrudnia teraz również porywisty wiatr, który rozprzestrzenił żywioł na górzyste tereny.

Wieczne Miasto stanie się miastem śmieci?

Niebawem Rzym może zacząć nam się kojarzyć nie z Koloseum, a śmieciami walającymi się po ulicach. Wysypisko, na które trafiają odpadki z Wiecznego Miasta, jest przepełnione, a nowego nie sposób wyznaczyć. Wszystko przez protesty miejscowych, a także działania kamorry - neapolitańskiej mafii.

To New Jersey przyjęło pierwszy cios. Legendarny deptak na wióry

Wybrzeże New Jersey przyjęło pierwszy, najsilniejszy cios nacierającego na ląd huraganu Sandy. Nawałnica zebrała śmiertelne żniwo, pozbawiła prądu co najmniej 2,4 mln osób, a wielu z nich odebrała także dorobek życia. Zmiotła także legendarny nadmorski deptak w Atlantic City.

700-tonowy tankowiec wyrzucony na brzeg

Towarzyszący huraganowi Sandy wiatr był tak silny, że zdołał zepchnąć ważący 700 ton tankowiec na brzeg nowojorskiej Staten Island. Statek wzbudził zainteresowanie miejscowych i turystów.

Wall Street otwiera się w środę

Sandy wywiera potężny wpływ na amerykańską gospodarkę. Jej straty mogą sięgnąć nawet 200 mld dolarów, ale ekonomiści przekonają, że długofalową konsekwencją może być pobudzenie wzrostu gospodarczego. Nowojorska giełda została zamknięta na dwa dni - po raz pierwszy z powodu pogody od XIX wieku. W środę znowu zacznie działać.

Droga Sandy na tle kontynentów. Tak wielki był ten cyklon

Od narodzin na Atlantyku, przez dramatyczne wzmocnienie nad Karaibami, po dewastujące uderzenie w wybrzeże stanu New Jersey. Na stopklatkowym filmie satelitarnym zarejestrowano drogę, jaką w ostatnich dniach przebył cyklon Sandy. Dzięki rzadko prezentowanej perspektywie ukazującej całą półkulę zachodnią, zobaczyć możemy skalę wielkości zjawiska w porównaniu do kontynentów i oceanów.

Reaktory wyłączone po ataku huraganu

W następstwie ulew i powodzi po przejściu cyklonu Sandy w amerykańskich stanach Nowy Jork i New Jersey wstrzymano pracę dwóch reaktorów nuklearnych. Cyklon spowodował śmierć co najmniej 17 osób w siedmiu stanach. Bez prądu są miliony Amerykanów.

"Siły Sandy nie sposób porównać do Katriny". Pozostałości huraganu mogą dotrzeć do Europy

Huragan Sandy może dotrzeć aż do Europy. - Oczywiście nie w swojej pierwotnej postaci, lecz w postaci klasycznego niżu. Groźny jednak nie będzie - uspokajał na antenie TVN Meteo synoptyk Wojciech Raczyński. Eksperci tłumaczą, że choć zniszczenia wywołane przez Sandy są znaczne, to nie sposób porównać siły żywiołu z wielkimi huraganami atakującymi południe Stanów, jak przede wszystkim Katrina z 2005 roku.

"Kupujesz wodę, bo ma mocno padać?" Celebryci komentują atak huraganu

Huragan Sandy przyciągnął uwagę amerykańskich gwiazd. Część z nich się zatroskała, inne korzystają z okazji, by podzielić się swoimi uwagami. Joan Collins, czyli pamiętna Alexis z "Dynastii", nie traci celebryckiego dystansu i ubolewa nad tym, że pogoda zamknęła jej ulubiony dom towarowy. W sklepach spożywczych ustawiły się natomiast kolejki, które Jim Carrey komentuje: "Kupujesz wodę, bo ma mocno padać?"

Sandy niesie potężne ulewy. Deszcz groźniejszy niż wiatr

Powodzie i podtopienia - to główne zagrożenia, jakie niesie Sandy po wkroczeniu na ląd. W miarę przemieszczania się żywiołu na północ i północny wschód siła wiatru będzie się systematycznie zmniejszać. Nawet przez kilka dni mogą się natomiast utrzymać ulewne opady deszczu - nawet do kilkuset litrów na metr kwadratowy, a na terenach górskich intensywne opady śniegu.

Dlaczego Sandy jest tak silna? Napędza ją m.in. pełnia Księżyca

Sandy jest jednym najsilniejszych cyklonów, jaki dotarł tak daleko na północ i dręczy północno-wschodnie stany USA. Za tak wielką moc żywiołu odpowiadają trzy główne czynniki. Mowa rekordowo niskim ciśnieniu w oku cyklonu, chłodnym froncie z północy, który się z nim zderzy oraz związanych z pełnią Księżyca silnych przypływach.