Najnowsze

Najnowsze

Balon rekordzista: ponad 55 dni lotu na wysokości prawie 39 kilometrów

Aż dwa rekordy długości lotu pobił podczas lotu nad Antarktydą należący do NASA stratosferyczny balon badawczy. Super-TIGER spędził ponad 55 dni na wysokości prawie 39 km. Wyniesiony przez niego instrument badający wysokoenergetyczne cząsteczki w strumieniach promieniowania kosmicznego zebrał w tym czasie tyle danych, że ich analiza zajmie naukowcom około dwóch lat.

Prognoza pogody na dziś: idzie front. Mocno powieje: nawet do 100 km/h

Po pogodnym początku dnia czeka nas pogorszenie pogody, które odczują najbardziej mieszkańcy północy i zachodu kraju. Do Polski wkroczy front, który sprowadzi opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na dodatek z prognozy pogody wynika, ze może silnie wiać - z prędkością 60-80 km/h, a na Wybrzeżu porywach nawet do 100 km/h.

Futurystyczna pustynia Gobi: pokryli ją panelami

Pustynię Gobi w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się oaza dla wędrujących Jedwabnym Szlakiem, zasłaniają tysiące metrów kwadratowych paneli słonecznych. Niebawem tych paneli jeszcze przybędzie - Chiny chcą pozyskiwać z nich aż 1 gigawat energii elektrycznej.

Wataha wilków na Pomorzu Zachodnim. Upodobały sobie dwie wioski

Na Pomorzu Zachodnim, nieopodal wielkopolskiej Piły, pojawiła się wataha wilków. Stado przeczesuje okoliczne lasy w poszukiwaniu pożywienia. Zwierzęta czasami zaglądają do gospodarstw, ale nie wyrządzają większych szkód, bo jedzenia mają na razie pod dostatkiem.

Śnieg w Moskwie jak na wschód Europy przystało

Mieszkańcy Moskwy, nawet tak znamienici jak premier Dmitrij Miedwiediew, w poniedziałek musieli liczyć się z tym, że intensywne opady śniegu mogą pokrzyżować ich plany. Sypało tak mocno, że kierowcy poruszali się po drogach z prędkością 10 km/h, a na stołecznych lotniskach nie mogły lądować samoloty.

"Frisco" jak na dłoni z pokładu ISS

San Francisco, miasto ludzi z kwiatami we włosach, jak śpiewał w l.60. Scott McKenzie, sfotografował astronauta-meloman Chris Hadfield. Zdjęcie zostało zrobione z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej tydzień temu.

Stany alarmowe na rzekach niemal całej Polski

Na polskich rzekach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze, informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dochodzi do zalań i podtopień miejscowości. Najgorsza sytuacja jest w dorzeczu Wisły.

Potęga technologii druku 3D: ESA przymierza się do wydrukowania bazy na Księżycu

Użycie technologii drukowania przestrzennego może znacznie uprościć tworzenie bazy na Księżycu – uważają naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki niej zamiast przywozić elementy konstrukcji z Ziemi, astronauci mogliby do budowy wykorzystać księżycowy pył. Podczas testów takiego drukowania 3D ESA połączyła siły m.in. z firmą słynnego architekta Normana Fostera.

Chmury przeciskały się przez Skagerrak

Kraj fiordów otulony formacją chmur, rozciągającą się do Jutlandii, sfotografowała satelita Envisat Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na zdjęciu oprócz ciekawych chmur doskonale widać charakter geologiczny Norwegii, który kształtuje kulturę tego kraju.

Na drogach mży i pada

Warunki na drogach są trudne ze względu na opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Sucho jest tylko w pasie od Opola po Podlasie. Synoptycy ostrzegają, że do wieczora może jeszcze spaść śnieg, głównie we wschodniej części kraju.

Obca planeta u brzegów Danii

Kilka godzin porywistego wiatru doprowadziło do niezwykłej przemiany Morza Wattowego. Skuty lodem akwen całkowicie zmienił swoje oblicze i bardziej przypomina powierzchnię obcej planety niż duńskie wybrzeże.

Tak słońce wstaje tylko nad Wisłą

Dolina rzeki zalana czerwonym i pomarańczowym blaskiem wschodzącego słońca to widok, który może poprawić humor nawet w poniedziałkowy poranek. Takie piękne krajobrazy sfilmowała podczas przelotu nad Wisłą załoga Błękitnego 24. Warto nacieszyć się tą skondensowaną dawką światła i kolorów, bo reszta dnia nie zapowiada się już tak pogodnie.

Prognoza pogody na dziś: deszcz ze śniegiem i powyżej zera

Front sprowadzi dziś do kraju opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Ze względu na stosunkowo wysokie temperatury biały puch jednak nie będzie miał szans utrzymać się dłużej. Opadów unikną północno-wschodnie krańce Polski i Lubelszczyźnie, ale tam będzie najchłodniej - około 0 st. C.

Sypie w USA. A przed sklepami kolejki

Zima po raz kolejny w tym roku przypomniała o sobie mieszkańcom Stanów Zjednoczonych. Intensywne opady śniegu dały się we znaki we wschodnich i południowych stanach. W obawie przed eskalacją zimowej aury ruszyli do sklepów. Hitem są łopaty do odśnieżania.

Pogoda na 16 dni: luty kapryśny, ale cieplejszy niż zwykle

- Wygląda na to, że czeka nas zmienny, kapryśny luty, pod względem temperatury, odbiegający jednak normą od średniej wieloletniej - uważa synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Jak wynika z najnowszej długoterminowej prognozy pogody, choć powróci zima, siarczyste mrozy zagoszczą tylko przez krótki okres.

Nad Wigry na nartach

Nad jeziorem Wigry można już jeździć na nartach. W niedzielę nad Zatoką Słupiańską otwarto liczącą sobie 7 km i obfitująca w niezwykłe krajobrazy trasę.

Woda opada, ale pojawiają się krokodyle i jadowite węże

Woda w australijskim Rockhampton, jednym z najbardziej dotkniętych powodzią miast, powoli zaczyna opadać. To nie oznacza wcale, że mieszkańcy mogą spać spokojniej. Lokalne media alarmują m.in. o tym, że woda zalegająca na ulicach może być skażona. W Rockhampton widuje się też krokodyle. Pomimo załamania pogody, jakie przyniósł styczeń, Australijczycy mają za sobą najgorętszy miesiąc w historii.

Tatry i Bieszczady zagrożone lawinami

Polskie góry są dziś niebezpieczne. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono w Tatrach, a drugi stopień zagrożenia obowiązuje w górnych partiach Bieszczad. Prawdopodobieństwo zejścia lawiny jest znaczne, jak podaje ratownik TOPR.

Cztery wulkany wybuchły jednocześnie

Cztery wulkany, wybuchające jednocześnie, udało się uchwycić satelicie należącemu do NASA. Do erupcji doszło na rosyjskiej Kamczatce, słynącej z tego, że na jej terenie znajduje się najwięcej aktywnych wulkanów na Ziemi.

Polski raj nietoperzy? Olsztyn

Blisko 3,5 tysiąca nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała utworzenie w tym miejscu rezerwatu lub strefy ochronnej.

Skok ciśnienia: przekleństwo meteopatów

Każda wzmianka o spadku ciśnienia to prawdziwe utrapienie dla rzeszy meteopatów. Skoki wartości pojawiające się na barometrach powodują senność i bóle głowy,a organizm przypomina sobie o starych dolegliwościach.

Powróci zima. "Za tydzień może być biało"

Osoby spragnione śnieżnej zimy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. - Od czwartku zaczną się zmiany zimowe, czyli spadek temperatury, arktyczne powietrze z północy. Za tydzień w sobotę może być biało - prognozuje prezenter pogody Tomasz Wasilewski.