Najnowsze

Najnowsze

Pożary trawią lasy Toskanii

Włosi zmagają się z falą upałów. Wysokie temperatury sprzyjają pożarom, które gnębią mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.

Dunaj wysycha. Poziom wody spadł do metra

Długotrwała susza spowodowała drastyczne obniżenie poziomu wód Dunaju. Żegluga na bułgarskim odcinku rzeki jest praktycznie wstrzymana. Upały i susza sprzyjają też licznym pożarom lasów.

Wyjazd na weekend utrudnią burze

Trudne warunki drogowe czekają kierowców w drugiej części dnia. Na południu spadnie deszcz, miejscami ulewny i pojawią się burze z silnym wiatrem, o prędkości do 90 km/h. Na północy również będzie padać, ale słabiej, do 10 l/mkw. Bez utrudnień ze strony aury tylko na krańcach wschodnich.

Pogoda popsuje się od zachodu

Rano i przed południem możemy liczyć na sporą dawkę słońca. Potem znad zachodu nadciągnie front atmosferyczny, przynoszący deszcz, miejscami ulewny, i burze. Te głównie w centrum i na południu kraju. Wciąż będzie upalnie. Do 31 st. C na południowym wschodzie.

W Bośni nigdy nie było tak gorąco

Władze Bośni i Hercegowiny ogłosiły w czwartek w całym kraju najwyższy stopień alarmu przed upałami z powodu ekstremalnych temperatur. Tegoroczne lato jest najcieplejsze od co najmniej 120 lat - podał krajowy instytut meteorologiczny.

Znowu burze na południu kraju

Na polskim niebie pojawiły się burzowe chmury. Grzmi na południu kraju. Lokalnie spadnie do 40 l/mkw., a porywy wiatru osiągną nawet 90-100 km/h.

Jesienna aura ma wiele zalet

Niedługo jesień, która, jak każda pora roku, wiele ma imion. Niedługo, 1 września rozpoczyna się jesień meteorologiczna, 22 września o godz. 16:49 czasu urzędowego jesień astronomiczna, a 23 września jesień kalendarzowa. Termiczna jesień nastanie, gdy temperatura średnia dobowa przez dłuższy czas utrzyma się w przedziale 5 – 15 st.

Chmury nad wodą. Przelotnie pokropi

Początek weekendu nad wodą będzie pochmurny. Zarówno nad morzem, jak i na Mazurach niebo będzie szczelnie zakryte. Przydadzą się parasole, synoptycy zapowiadają bowiem przelotne opady deszczu.

SMS nie nadszedł. Ale burza owszem...

Mieszkańcy Poznania nie zostali ostrzeżeni o poniedziałkowych nawałnicach, choć powinni. Serwis sms-owy nie wysłał informacji o załamaniu pogody do ponad 5 tysięcy mieszkańców. Strażacy ponad 300 razy musieli pomagać poszkodowanym przez burze.

Czerwony olbrzym pożarł planetę. Ziemię czeka to samo

Przyszłość Ziemi rysuje się w czarnych barwach. Nie od dziś naukowcy przewidują, że zbliżające się do kresu swojego życia i rozrastające się Słońce pochłonie naszą planetę. Teraz zespół naukowców, którego większość składu stanowią Polacy, znalazł w odległej części galaktyki pierwszy dowód na prawdziwość takiego scenariusza.

23-metrowe płomienie suną na miasteczko

Północną Kalifornię trawi wielki pożar, który zdążył już pochłonąć kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i prawie 10 tys. hektarów ziem. Szalejący od soboty żywioł ma obecnie na celowniku miejscowość położoną na skraju jednego z parków narodowych.

Synoptyk: Jesień będzie złota, a zima łagodna

- Nadchodząca jesień ma być złota, a zima zapowiada się naprawdę łagodnie - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek opierając się na prognozach opracowanych przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA). Optymistyczne prognozy znajdują też swoje odbicie w świecie roślin.

Radioaktywne ryby w Japonii

Ryby napromieniowane aż 258 razy bardziej niż wynosi ustalona dla produktów żywnościowych w Japonii norma znaleziono w wodach nieopodal elektrowni jądrowej Fukushima. Ryby "nałykały się" radioaktywnego cezu wraz z mułem, kiedy próbowały zjeść krewetki - uważają badacze.

Uwaga w Tatrach! Szlaki zrobiły się śliskie

Po upalnych i bezdeszczowych dniach w Tatrach nastąpiła zmiana pogody. Szlaki po deszczu są mokre i śliskie. W najbliższych dniach w górach mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze - powiedział dyżurny ratownik TOPR Jakub Hornowski.

Ogień zagraża monastyrowi z X w.

Bułgaria zmaga się z plagą pożarów. Jeden z nich, szalejący na południowym-zachodzie kraju, zagraża słynnemu, założonemu w X w. Monastyrowi Rylskiemu.

Pierwsza przejażdżka Curiosity

Pierwsze koty za płoty. Łazik Curiosity przejechał kilka metrów po powierzchni Marsa - poinformowała w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA. To kolejny etap misji największego ziemskiego pojazdu na Czerwonej Planecie.

Na południu Polski postraszą burze

Wielu kierowców będzie cieszyć się w czwartek pogodą dobrą do jazdy, jednak nie wszyscy. Na drogi południa może spaść deszcz w ilości do 10 l/mkw. Ponadto powieje - i to z dużą prędkością nawet 90 km/h.

Czwartek z przewagą dobrej pogody

W czwartek wszędzie - poza Wybrzeżem i Podkarpaciem - będzie pogodnie. W tych dwóch regionach pogoda popsuje się za sprawą przelotnych opadów deszczu lub burz. Jak zapowiadają synoptycy, termometry wskażą od 20 do 28 st. Celsjusza.

Nici z opalania. Chmury zagoszczą nad wodą

W czwartek nad wodą królować będą chmury. Bardziej łaskawe oblicze pokażą Mazury, gdzie jedynie momentami przykryją słońce. Na Pomorzu spodziewane są natomiast opady deszczu. Będą mieć przelotny charakter.

W Moskwie najchłodniej od 36 lat

Stolica Rosji powoli szykuje się na nadejście zimy. Wtorek był tam najzimniejszym dniem sierpnia od 36 lat. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazały tylko 15 st. C, a wieczorem spadły do 5 st. C.

Powódź wraca do Kraju Krasnodarskiego

Cztery osoby zginęły w powodzi, która nawiedziła Kraj Krasnodarski w południowej Rosji. Półtora tysiąca mieszkańców musiało opuścić swoje domy. W ostatnim miesiącu, w tym samym rejonie, gwałtowne wylewy rzeki spowodowały śmierć 171 osób.

Do soboty upały, potem gwałtowne ochłodzenie

Synoptycy mają dobre wiadomości dla tych, którzy do końca tego tygodnia przebywają na urlopach. Do soboty będzie bardzo ciepło, wręcz upalnie, zwłaszcza na południu kraju. Od niedzieli pogoda popsuje się. Zacznie padać, a temperatura mocno spadnie. Na Wybrzeżu nie przekroczy 20 st. C.

Wyjątkowo upalny koniec sierpnia. Południe Francji: 40 st. C w cieniu

Francuzi zdezorientowani tegorocznym latem. Upały, które zazwyczaj pojawiają się między 15 lipca a 15 sierpnia przyszły z opóźnieniem. Wartości powyżej 30 st. C zanotowano na przeważającym obszarze Francji dopiero po tym terminie. Fala gorąca zaatakowała z opóźnieniem i to ze zdwojoną siłą. W 33 departamentach obowiązuje pogodowy alert.

Curiosity nie czuje wiatru

Pierwsza usterka łazika Curiosity, który dwa tygodnie temu wylądował na Czerwonej Planecie. Nie działa większość jego czujników wiatru. Agencja kosmiczna NASA, która dowodzi marsjańską misją łazika, jest rozczarowana, bo do tej pory wszystko szło zgodnie z planem.

Zatoka niżowa i układ frontów nad Polską

Dziś Polska będzie pod wpływem zatoki niżowej z układem frontów atmosferycznych, przesuwających się od zachodu w głąb kraju. Od Pomorza napłynie chłodne, polarno-morskie powietrze (PPm) wypierając na południowy wschód gorące, zwrotnikowe powietrze (PZ).