Najnowsze

Najnowsze

Rekordowe lato na Spitsbergenie

Sierpień 2012 roku Na Spitsbergenie przejdzie do historii z racji rekordowej sumy opadów atmosferycznych, która wyniosła 123,8 l/mkw. Stacjonujący tam polscy naukowcy zanotowali zaledwie 7 dni bez deszczu. Taka aura skutecznie utrudniała im prowadzenie badań.

Krater na Syberii kryje biliony karatów diamentów

Rosja ujawniła, że posiada na swoim terytorium ogromne złoże diamentów, które mogłoby nasycić światowe rynki na kolejne 3 tys. lat. Kamienie kryją się w kraterze na Syberii. Wielkość złoża oblicza się na biliony karatów - dziesięciokrotnie więcej niż wynoszą pozostałe złoża na całym świecie.

Pogoda nie puszcza Endeavoura do muzeum

Najmłodszy wahadłowiec NASA - Endeavour trafi w tym tygodniu do muzeum w Kalifornii. Miał wystartować już w poniedziałek, ale lot został odwołany ze względu na złą pogodę w Zatoce Meksykańskiej. Na miejsce docelowe dotrze w piątek.

Kosmiczny widok Kuwejtu nocą

Krążąc po orbicie ziemskiej, astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej często "łowią" niezwykłe widoki. Ich zdjęcia zrobione z kosmicznej perspektywy pokazują nam znane obiekty i zjawiska w nowy sposób. Tym razem sfotografowali miasto Kuwejt, którego różnokolorowe obszary tworzą świetlistą układankę, kontrastującą z czernią Zatoki Perskiej.

Pogoda sprzyja grzybiarzom

Kilka deszczowych dni i ocieplenie, które po nich przyszło, ucieszyły grzybiarzy. Na Kontakcie Meteo przybywa dowodów udanego grzybobrania, a niektóre okazy są szczególnie efektowne. Są i tacy, którzy doceniają fotogeniczną urodę trujących gatunków.

W tandemie będą prognozować pogodę

Nowy satelita meteorologiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej został wyniesiony na orbitę. Dzięki niemu prognozowanie pogody będzie jeszcze dokładniejsze.

Na Kanarach wypiętrza się nowa wyspa

Trzęsienie ziemi o sile 3 stopni w skali Richtera i kilkaset słabszych wstrząsów wystąpiło w ostatnich dniach w południowej części hiszpańskiej wyspy El Hierro. Po trzęsieniu jej grunt w centralnych rejonach uniósł się o dwa centymetry. To może oznaczać, że już niedługo dojdzie do przewidywanego przez wulkanologów wypiętrzenia nowej wyspy w kanaryjskim archipelagu.

Ten piorun uderzył naprawdę blisko. Zobacz, co przeżył operator

Mieszkaniec Kotoru na wybrzeżu Czarnogóry na długo zapamięta burzę, która kilka dni temu przeszła w tamtym rejonie. Ponieważ obfitowała w wyładowania atmosferyczne, postanowił nagrać niektóre z nich, nie przypuszczał jednak, jak mocne wrażenia go czekają. My radzimy obniżyć dźwięk podczas oglądania filmu.

Do południa sucho w całym kraju

Do południa warunki drogowe będą dobre w całym kraju. Dopiero po południu na krańcach Polski północno-zachodniej pojawią się opady deszczu związane z frontem atmosferycznym.

Ostatni pogodny dzień w tym tygodniu

Wtorkowa aura nie da powodów do narzekań. W całym kraju będzie ciepło, miejscami słonecznie. Jedynie na północnym wschodzie w drugiej części dnia pojawią się opady deszczu związane z frontem atmosferycznym, który w kolejnych dniach popsuje pogodę w Polsce.

Nad wodą walka chmur ze słońcem

We wtorek i nad Bałtykiem, i na Mazurach pogoda będzie zmienna. Słońce się pokaże, ale ma się przejściowo chować za chmurami. Wypoczywający w zachodniej części Wybrzeża powinni się też przygotować na przelotny deszcz.

Europa trzebi morskie wody. Zagrożony łosoś, tuńczyk, flądra...

Nadmierna eksploatacja zasobów mórz doprowadziła do znacznego zmniejszenia populacji wielu gatunków ryb - alarmuje Greenpeace. Na "czerwonej liście" znalazły się takie popularne gatunki, jak dorsz, halibut, łosoś, flądra czy tuńczyk. Według ekologów sieci handlowe nie powinny sprzedawać ryb, które są zagrożone wyginięciem.

Wulkan wypluł kilometrowy słup popiołu

Huk i wysoki na kilometr słup dymu i popiołu - tak zaznaczył swoją aktywność indonezyjski wulkan Mount Gamalama. Po niedzielnej erupcji pobliskie miasto Ternate i okolice pokrywa pył wulkaniczny. Według lokalnych władz nie ma potrzeby ewakuowania ludności.

"Susza zaczęła się rok temu". Hydrolog o polskich rzekach

Rekordowo niski stan wód w polskich rzekach niepokoi wielu mieszkańców naszego kraju. Zdaniem ekspertów, hydrologiczna susza trwa już właściwie rok i powinna się niedługo skończyć. Jednocześnie uważają, że jest ona objawem szerszych zmian klimatu, do których zaadaptować należy polską gospodarkę.

Satelitarne zdjęcia ślubne? Możliwe już niebawem

Chcielibyście niekonwencjonalnie uwiecznić ślub, mecz lub zwykłego grilla? Niebawem będziecie mogli to zrobić w iście kosmiczny sposób. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostaną zainstalowane kamery, dzięki którym każdy z nas będzie mógł zamówić sobie własne zdjęcie z orbity. I na tym nie koniec, bo pozwolą również na bieżąco oglądać Ziemię z perspektywy ISS.

Amerykański pilot jak kpt. Wrona

Amerykanie też mają tak dobrych pilotów jak nasz kapitan Wrona. Jeden z nich posadził samolot mimo, że z jednej strony nie wysunęło się podwozie. Zobaczcie jak to wyglądało.

Potężny tajfun przeszedł nad Okinawą i uderzył w Koreę

Półwysep Koreański w stanie gotowości. Właśnie dewastuje go tajfun Sanba. Zdążył zabić już jedną osobę, setki tysięcy pozbawić prądu i sparaliżować transport w Korei Południowej. Przesuwa się z prędkością 35 km/h, przynosząc opady rzędu 300 l/mkw. w ciągu doby.

Załoga ISS zmniejszona o połowę. Powrót trzech astronautów

Trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończyło swoją misję i wróciło na Ziemię. Amerykanin Joe Acaba oraz Rosjanie Giennadij Padałka i Siergiej Rewin wylądowali w poniedziałek rano na stepie w Kazachstanie. Na pokładzie ISS pozostała trzyosobowa załoga.

30 milionów strat po dwugodzinnej ulewie

Zaledwie dwie godziny trwała burza z ulewnym deszczem, która przeszła nad Wyspami Liparyjskimi leżącymi na północ od Sycylii. To wystarczyło, by duże obszary głównej wyspy archipelagu zostały zalane, a uszkodzony zamek stworzył zagrożenie dla położonych niżej domów. Zniszczenia ocenia się wstępnie na 30 mln euro.

Ciepły koniec września. Nawet 29 st. C

Ciepły początek, a potem kilka chłodnych i mokrych dni - tak zapowiada się nadchodzący tydzień. Synoptycy mają jednak dobre wieści: ponura jesienna aura nie utrzyma się długo. Szybko znów zrobi się cieplej i tak pozostanie do końca miesiąca.

Nad wodą pojawi się słońce

W poniedziałek wypoczywający nad wodą muszą się przygotować na zmienną aurę. Słońce będzie się pojawiać, ale co jakiś czas zniknie za chmurami. Można za to liczyć na lekkie ocieplenie - w większości mazurskich kurortów termometry wskażą 20 st. C, a nad morzem nawet dwa-trzy stopnie więcej.

Archeolodzy coraz bliżej Mona Lisy

Archeolodzy próbujący dokopać się do szczątków Mona Lisy znaleźli szkielet należący do florenckiej szlachcianki. Szczątki Mony Lisy mogą znajdować się głębiej.

"Musimy zaludnić Marsa"

- Ludzkość powinna skupić się na zaludnianiu nowej planety. Tak jak kiedyś ze starej Europy ruszyli na podbój nowego kontynentu, Ameryki. (...) To kolejny etap rozwoju naszego gatunku - uważa Łukasz Wilczyński z The Mars Society, które od 1998 r. zajmuje się promocją misji na Czerwoną Planetę.

Sezon burzowy nigdy się nie kończy

Jeśli myślicie, że z końcem lata pożegnamy się z burzami, to jesteście w błędzie. Te zdarzają się nawet zimą, choć znacznie rzadziej niż w lipcu czy sierpniu. Najbliższe już w tym tygodniu.