Najnowsze

Najnowsze

Polska rajem grzybiarzy. Zbieracie?

Leśnicy przekonują, że Polska to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Każdego roku w polskich lasach można znaleźć co najmniej 20 mln kg jadalnych grzybów. Polacy mają łatwiejszy do nich dostęp niż obywatele innych krajów, bo w 80 proc. naszych lasów jest własnością państwa. Okazji do zbiorów nie opuszczają Reporterzy 24.

W kurortach już bez deszczu. Niewielkie szanse na więcej słońca

We wtorek deszcz przestanie w końcu dokuczać wypoczywającym nad morzem i na Mazurach, ale pogoda wciąż będzie daleka od zadowalającej. Niebo zdominują chmury, choć na Mazurach pojawi się więcej słonecznych chwil. Temperatura oscylować będzie wokół 20 st. C. Do podobnej wartości nagrzeje się woda w jeziorach i przy morskim brzegu.

Tak wygląda prawdziwe południe

Wtorek 21 sierpnia był wyjątkowy. Tego dnia ani jedna chmura nie pojawiła się na niebie południowego wschodu Europy, co doskonale pokazuje zdjęcie satelitarne NASA. Doskonałą pogodą cieszyli się - ale też nie mogli odpocząć od gorąca - m.in. mieszkańcy Włoch, Serbii czy Bułgarii.

Spłonęło 400 ha. Ogień pod kontrolą, ale dalej szaleje

Pożar, który w niedzielę nad ranem wybuchł w lasach w pobliżu miasta Orgon na południowy wschód od Awinionu w południowej Francji, jest już pod kontrolą. Przy gaszeniu ognia, który strawił jak dotąd około 400 ha ziem, wciąż pracuje pół tysiąca strażaków.

Robił zdjęcia grizzly do końca. Zwierzę rozszarpało fotografa

Tragiczny finał sesji fotograficznej niedźwiedzi grizzly. 49-letni mężczyzna nie przeżył ataku zwierzęcia w parku Denali National Park na Alasce. Drapieżnika odszukali i zabili strażnicy, którzy wcześniej w porzuconych rzeczach zabitego natrafili na aparat fotograficzny z jego ostatnimi zdjęciami.

Woda Bałtyku rozbłyska nocą. Bioluminescencja w Zatoce Rewskiej

Od kilku dni, kiedy tylko zapada zmrok, Zatoka Pucka w Rewie rozbłyska turkusowym światłem. Odpowiadać za to może, jak podkreśla oceanolog Krzysztof E. Skóra, pojawienie się w przybrzeżnych wodach bruzdnic - glonów, u których ruch wody powoduje bioluminescencję. Jak powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl obserwacja zjawiska jest bezpieczna, jednak należy uważać, by woda nie dostała się do przewodu pokarmowego.

Dawniej deszcze i burze miały czar

Od dziesiątek, a nawet setek lat niedogodności, jakie wiążą się z opadami deszczu i burzami nie zmieniły się. Nie zmieniły się także sposoby radzenia sobie z nimi, co doskonale widać na archiwalnych zdjęciach. Tak naprawdę różnica pomiędzy "kiedyś" a "dziś" jest jedna - deszcz padający m.in. na stylowe automobile z początku XX wieku nabiera jakiegoś szczególnego czaru.

Altweibersommer wisi w powietrzu

"Lato starych bab", czyli Altweibersommer – tak Niemcy nazywają tę ciepłą i słoneczną porę roku, określaną przez Polaków "złotą polską jesienią" czy "babim latem". Trudno nie zgodzić się, że Słowianie, w porównaniu z Germanami, mają więcej wdzięku i romantyzmu.

Ciepłe, słoneczne babie lato? "Jest duża szansa"

Dużo słońca i temperatury sporo powyżej 20 stopni - to całkiem prawdopodobny pogodowy scenariusz na... koniec września. Takie warunki może zapewnić połączenie kliku wyżów w tzw. wał wyżowy, sięgający południowej Azji. Jeśli taki układ baryczny powstanie, zagwarantuje nam piękne babie lato.

Zjawiskowa poświata nad Bydgoszczą

Piękne pomarańczowe smugi światła, jakie można było obserwować w niedzielny wieczór nad Bydgoszczą, zachwyciły internautę. Świetliste pasy na tle ciemnych chmur wyglądają zjawiskowo, nie są jednak nietypowym zjawiskiem. - To rodzaj poświaty słonecznej - ocenia synoptyk TVN Meteo.

Ameryka trzęsie się jak galareta

Niezwykłą aktywność sejsmiczną w ostatnich godzinach obserwując amerykańskie stacje pomiarowe. W południowej Kalifornii ziemia trzęsła się nawet kilkaset razy, z kolei w Salwadorze w poniedziałek nad ranem doszło do silnego trzęsienia ziemi - 7,4 w skali Richtera.

Pocztówkowe krajobrazy i błękitne wody

Czarnogóra to wspaniałe miejsce na spędzenie wakacji, o czym przekonały nas zdjęcia przesłane na Kontakt Meteo. Można obejrzeć na nich m.in. Bokę Kotorską - jedyny fiord południowej Europy i miasto, które często pojawia się na pocztówkach.

Sucho i pogodnie tylko na zachodnich drogach

W większości kraju pogoda nie ułatwi dziś życia kierowcom. Mokre drogi i widzialność ograniczona przez przelotne opady dadzą się we znaki zwłaszcza na wschodzie, w centrum, na południu i wschodniej części Wybrzeża. Na północnym wschodzie dodatkowo może zagrzmieć i mocno wiać.

Chłodny poniedziałek. Na wschodzie pochmurno i mokro

Pochmurno i deszczowo w połowie kraju, a na dodatek niezbyt ciepło - synoptycy nie mają dobrych wieści na początek nowego tygodnia. Mokra i nieprzyjemna aura zdominuje wschodnie województwa. Pogodnego dnia mogą się spodziewać mieszkańcy zachodniej Polski, ale i tam temperatury ledwie przekroczą 20 stopni.

Burzowo było i będzie na północy

Niedziela przyniosła burze przede wszystkim nad Pomorze i Wybrzeże, a także nad Małopolskę. W tych trzech regionach występowały pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Pomimo że wieczór jest spokojny, synoptycy ostrzegają - nocą może zagrzmieć na północy.

Trąba powietrzna porwała łodzie

Przez rzymską plażę przeszła trąba powietrzna. Tysiące wypoczywających w niedzielę na piaskach Ostii turystów w panice rzuciło się do ucieczki przed żywiołem. Ta sama wichura wzbiła w powietrze zacumowane w porcie Fiumicino nieopodal Rzymu łodzie.

Serbowie modlą się o koniec pożarów

Serbscy strażacy przegrywają walkę z pożarami od kilku tygodni pustoszącymi południowo-zachodnie obszary kraju. W opanowaniu ognia starają się im pomóc Rosjanie. Sami Serbowie modlą się o deszcz.

Bolaven mocno wieje i rani cztery osoby

Tajfun Bolaven ranił cztery osoby, a co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pozbawił prądu - poinformowały w niedzielę służby zarządzania kryzysowego na japońskiej wyspie Okinawa. Podano także, że wiatr towarzyszący temu najsilniejszemu od lat tajfunowi wiał z prędkością 180-250 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek Bolaven powędruje w okolice Chin.

Tornada w Tyrolu. Stalowe słupy gięły się jak zapałki

Silne nawałnice przeszły w niedzielę nad zachodnią i południową Austrią. Kilka osób zostało rannych, 35 tysięcy gospodarstw nie ma prądu. Ponadto austriaccy synoptycy mówią o kilku tornadach, które uderzyły w tyrolskie miasteczka z prędkością 160 km na godzinę.

W chwilach wolnych od deszczu da się surfować

W poniedziałek najlepsza pogoda - choć daleka od tej, jaką nazwalibyśmy typowo wakacyjną - będzie na Pomorzu. W pozostałych kurortach północy i północnego wschodu spodziewamy się deszczu i burz, jednak chwile wolne od nich radzimy dobrze wykorzystać windsurferom. Miejscami powieje z siłą 4 st. w skali Beauforta.

Wrzesień jak kwiecień: też poprzeplata

Przed nami klasyczny początek września. Ciepłe i słoneczne dni poprzeplatane będą pochmurnymi i deszczowymi. Z takiej aury najbardziej ucieszą się grzybiarze. Szykuje się wysyp prawdziwków, podgrzybków i maślaków.

Miesiączkujące kobiety nie drażnią niedźwiedzi

Miesiączkujące kobiety nie są atrakcyjne dla niedźwiedzi - ogłosił Park Narodowy Yellowstone. Tamtejsi leśnicy postanowili obalić pokutujący od ponad 40 lat mit, który narodził się po tym, jak w 1967 roku dwa grizli zagryzły kobiety w trakcie menstruacji.

W Bułgarii białko ścina się nawet w cieniu

Temperatura w Bułgarii osiągnęła dzisiaj rekordową wysokość i niedziela okazała się najgorętszym dniem tego lata. Bułgarski instytut meteorologiczny poinformował, że termometry pokazały 43 stopnie Celsjusza. Kraj trapi też susza i pożary.

Zrobili zdjęcia z oka cyklonu

Isaac - burza tropikalna, która sieje postrach na Karaibach - nie przestraszyła naukowców z NOAA. Wlecieli w sam jej środek, skąd przesłali zdjęcia wschodu i zachodu słońca.

Tegoroczne lato wykończyło Bałkany

Wyjątkowa susza, która dotknęła tego lata Bałkany, spowodowała straty w rolnictwie szacowane na ponad miliard euro. Temperatura w Bośni wynosiła miejscami ponad 41 stopni C, co stanowi rekord od 120 lat. Praktycznie tego lata na Bałkanach nie było deszczu.