Gdzie szukać najbardziej słodkich mórz? Dzięki danym zebranym przez satelitę Aquarius, można znaleźć odpowiedź na to pytanie. Ale to też informacje dla naukowców, dzięki którym mogą wskazywać m.in. to, w jaki sposób ocean wpływa na pogodę i na klimat.
Już za 10 lat Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS) ma być najlepszą instytucją związaną z technologiami kosmicznymi w kraju - zapowiadają jego założyciele, Wojskowa Akademia Techniczna i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Marzec będzie sprzyjał obserwatorom nieba. Już niebawem na naszym niebie będzie widać kometę PanSTARRS (C/2011 L4). Astronomowie zapewniają, że da się ją zobaczyć gołym okiem.
Setka delfinów, przepływając nieopodal Wellington w Nowej Zelandii, zafundowała plażowiczom niesamowite widowisko. Spektakl podziwiali też kierowcy, którzy przystając na chwilę doprowadzili do powstania zatoru na drodze.
Po raz pierwszy zmierzono prędkość obrotu czarnej dziury! Otrzymany wynik potwierdził ogólną teorię względności Alberta Einsteina, ale przede wszystkim otworzył drzwi dla badań nad ewolucją czarnych dziur.
Wiosna idzie, ptaki już mocno ją czują! I nieważne, że w ciągu najbliższych dni zrobi się trochę zimowo, wilgotno, wietrznie i nieprzyjemnie. Nic już wiosny nie zatrzyma!
Problemy wystąpiły rano na lotnisku Kraków-Balice. Jak poinformowała Urszula Podraza, rzeczniczka prasowa portu lotniczego, mgła opóźniała wyloty i przyloty samolotów. Sytuacja wróciła do normy o godz. 9.20.
Dzięki specjalnej powłoce szkło nie zaparuje i nie pokryje się szronem - zapowiedzieli dwaj naukowcy i zaprezentowali swoje najnowsze wyniki badań. Twierdzą, że ich wynalazek mógłby zostać wykorzystany m.in. w konstrukcji samochodowych szyb i soczewek w obiektywach.
Bałtyk w ostatnich dniach prezentował swoje groźne, ale jednocześnie piękne oblicze. Unosiły się nad nim ciemne chmury, a morskie fale wzburzał wiatr. Doskonale pokazują to zachwycające zdjęcia Reporterów 24. W czwartek nad morzem będzie królowało słońce.
Powódź wywołana czterodniowymi ulewami poważnie uszkodziły dwie zapory w Macedonii. Na jednej z nich pęknięcie ma 20 m długości. Z zagrożonych terenów ewakuowano łącznie około tysiąca osób.
W czwartek poczujemy powiew wiosny - i to dosłownie. Poza rozpogodzeniami i temperaturą dochodzącą do 6 st. Celsjusza spodziewamy się też wiatru o prędkości nawet 70 km/h.
Blisko 20 cm śniegu spadło miejscami w stanie Illinois na skutek przejścia potężnego frontu atmosferycznego. W Chicago odnotowano rekord opadów dla 26 lutego. Żywioł, który od kilku dni przetacza się przez środkowe stany USA, spowodował już śmierć co najmniej trzech osób. Teraz dotarł do Nowej Anglii i południowych obszarów kanadyjskiego Ontario.
Potężna eksplozja meteoru nad Czelabińskiem prawdopodobnie była spowodowana przez kolizję z innym ciałem w kosmosie, niedługo przed wejściem w ziemską atmosferę - uważa prof. Erik Galimov z Rosyjskiej Akademii Nauk, do którego laboratoriów w poniedziałek trafiły kawałki meteorytu.
Przemieszczający się nad zachodnią Australią cyklon tropikalny Rusty przynosi porywisty wiatr i ulewy. Tylko w środę rano w niektórych miejscach spadło nawet 180 litrów wody na metr kwadratowy. Po przesunięciu się nad ląd cyklon nieco osłabł, ale wciąż niesie zagrożenie dla ludności.
W Portugalii niecodzienne zjawisko - ulice pokryła gruba warstwa śniegu. Na tyle zaskoczyło to Portugalczyków, że ze względów bezpieczeństwa trzeba było zamknąć szkoły i urzędy. Ekipy drogowców nie nadążają usuwać błota pośniegowego, stąd wiele dróg jest nieprzejezdnych.
W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (woj. mazowieckie) wykluły się helodermy meksykańskie. Te jadowite jaszczurki, żyjące na wolności w Ameryce Środkowej, płockie zoo hoduje jako jedyne w Polsce.
Bezkarnie żerowały w gdańskim parku i dokonywały kosztownych zniszczeń, dlatego miasto zdecydowało, że dziki muszą zmienić miejsce zamieszkania. Odłowione dzięki specjalnym urządzeniom zwierzęta, zostaną przesiedlone w okolice Słupska.
Do kilku wypadków samochodowych doszło w środowy poranek w środkowych Chinach. Ich przyczyną była bardzo gęsta mgła. Jak informują chińskie media, w wypadkach tych zginęły trzy osoby.
Aktualnie mży w niewielu miejscach kraju. Wśród tych miejsc jest Opolszczyzna. Ostrzegamy jednak, że w dalszych godzinach dnia niewykluczone są opady o nieco bardziej intensywnym charakterze.
Jej uderzenie wyzwoliłoby tak wielką energię, że mógłby powstać krater o średnicy 500 km i o głębokości 2 km. Mowa o komecie C/2013 A1, która za półtora roku zbliży się do Czerwonej Planety.
Młody jeleń zaplatał się porożem w ogrodzenie z drucianej siatki. Próbujący mu pomóc leśnicy mocowali się z nim godzinę - zwierzę, które uspokojono za pomocą tzw. strzelby Palmera, było świadome tego, co się z nim dzieje.
Fale mogą łamać wiatraki jak zapałki - przestrzegają norwescy naukowcy i tłumaczą, że rytmicznie uderzająca o maszt woda wprawia turbinę wiatrową w rezonans. Nieznajomość zasad fizyki może kosztować koncerny energetyczne grube miliony.
Wschodnią część Morza Śródziemnego przykrył pył znad Sahary. Zdjęcie wykonano 22 lutego z satelity Aqua należącego do amerykańskiej agencji kosmicznej.
Woda w różnych postaciach dręczy Austrię. Południe kraju zasypał śnieg; w Villach spadło go ponad pół metra w jeden dzień. Z kolei na wschodzie doszło do poważnych powodzi.