Najnowsze

Najnowsze

Co kryje czerwony marsjański pył?

Nasze wyobrażenie Marsa jako Czerwonej Planety może niebawem legnąć w gruzach. Wszystko dlatego, że Curiosity pozamiatał marsjański pył. Używając swojej "zmiotki", łazik ujawnił, że pod rdzawą warstwą czerwieni ukrywa się bladoszara powierzchnia.

"Opady śniegu przez tydzień. I dobrze!"

Opady śniegu utrzymają się przez najbliższy tydzień. I dobrze! Chociaż powodują utrudnienia w komunikacji, są potrzebne. Po pierwsze śnieg to zmagazynowana woda, której w ostatnich miesiącach było mało, gdyż sumy opadów były często poniżej normy. Po drugie rozpoczęły się ferie, więc niech dzieciaki mają radość i jeżdżą na sankach!

"Skok na stok" o narciarskich nowościach

"Skok na stok" - znana i lubiana seria i w tym roku gości na stronach tvnmeteo.pl. W tym odcinku miłośników białego szaleństwa, i nie tylko, zapraszamy do wizyty w Kotelnicy Białczańskiej.

Śliskie drogi i zawieje. Uważaj za kierownicą

Śliskie drogi, błoto pośniegowe i ograniczona widzialność wciąż utrudniają kierowcom jazdę po kraju. Jak poinformowała o godz. 12 GDDKiA, jezdnie oczyszcza prawie 900 pojazdów. Policja apeluje do kierowców o rozsądek i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych.

Na początek ferii prawie metr śniegu na stokach

Pogoda spisała się znakomicie i na początek ferii nie poskąpiła śniegu. Na polskich stokach leży do metra świeżego białego puchu. Mróz sprawi, że będzie utrzymywać się przez bardzo długi czas. Mało tego - w następnych dniach śniegu przybędzie.

Bieszczadzkie szczyty cieplejsze niż doliny

W Bieszczadach występuje niewielka inwersja powietrza. Wysoko w górach jest cieplej niż w dolinach. Warunki narciarskie są dobre, ale obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Historyczny rekord w USA. Tornada nie zabijają już ponad 200 dni

Amerykanie odnotowali dość specyficzny, ale pozytywny rekord: najdłuższy okres bez przypadków śmierci spowodowanych przez tornada. Nie odnotowano ich już od 201 dni i są szanse, że ta dobra tendencja będzie się utrzymywać. Mimo, że w czwartek w Luizjanie pojawiło się pierwsze tegoroczne tornado, nie popsuło korzystnego bilansu.

Śnieg wróci do południowej Europy. Może musnąć Afrykę

Śnieżna zima wraca nie tylko do Polski. Według synoptyków w przyszłym tygodniu śnieg przypomni o sobie w południowej Europie - od Hiszpanii po Bałkany. Śnieżny front może nawet przekroczyć basen Morza Śródziemnego i sięgnąć północnych krańców Afryki.

Pożegnalne nagranie z roztrzaskanej sondy

Bliźniacze sondy Ebb i Flow zakończyły swoją misję uderzeniem o powierzchnię Księżyca prawie miesiąc temu. NASA opublikowała teraz pamiątkę z ich misji. Zobaczcie fragmenty ostatniego przelotu, nagrane przez kamery jednej z sond.

We Wszechświecie nie ma większej struktury

Cztery miliardy lat świetlnych. Na taką długość rozciąga się nowo odkryta grupa kwazarów. Nie dość, że we Wszechświecie nie ma większej struktury, to jeszcze jej istnienia nie przewidywała teoria.

Błyskawice 2012 w sześć minut

Błyskawice, grzmoty, silne deszcze i porywisty wiatr - takie zjawiska budziły nasz niepokój jeszcze pół roku temu. Wiosną i latem dała nam się we znaki niejedna burza. Spektakularne wyładowania z tego okresu przypomina w kilkuminutowym nagraniu jeden z internautów.

"Biały szal z puchowych kłaczków"

Zrobiło się biało. Opady nie są szczególnie intensywne ale długotrwale uciążliwe. To powoduje nagromadzający przyrost pokrywy śnieżnej. I o ile miłośnicy zimowych sportów są wniebowzięci, to istnieje duża grupa mniej zadowolonych. Zimowy trend utrzyma się przez najbliższe dni.

Zabójcza fala chłodu: 90 ofiar śmiertelnych

Do 90 wzrosła liczba ofiar fali chłodu, jaka w tym tygodniu nawiedziła Bangladesz. Mieszkańcy tego państwa w Azji Południowej mają do czynienia z zimnem największym od 45 lat.

Przeleciał, ale powróci. To jeszcze nie koniec przygody z Apophisem

Nad naszymi głowami przeleciała dwa dni temu, ale znów powróci w pobliże Ziemi. Potencjalna kolizja z asteroidą Apophis 99942 jest wyjątkowo mało prawdopodobna, nie można jej jednak całkowicie wykluczyć - uważa NASA. Plany wobec asteroidy mają Rosjanie, którzy chcą umieścić na jej powierzchni radiolatarnię.

Rosjanie szukają nieznanych form życia. Znów wyciągnęli antarktyczny lód

Rosyjscy naukowcy ponownie pobrali fragment lodu z jeziora Wostok na Antarktydzie. Chodzi o świeżo zamrożony rdzeń, który utworzył się w ciągu 10 miesięcy, które upłynęły od lutego 2012 roku. Wtedy właśnie po raz pierwszy zbadano próbkę jeziora, które powstało pod lodami Antarktydy miliony lat temu.

Astronauci z prywatnej firmy na orbicie już w 2015?

Już w 2015 roku SpaceX, firma przodująca w "prywatyzacji" załogowych lotów kosmicznych, chce wysłać na orbitę okołoziemską ludzi. Początkowo będą to piloci pracujący dla niej, jednak docelowo w przestrzeń kosmiczną mają wylatywać astronauci NASA.

Drogi przejezdne, ale bardzo śliskie

Od rana na drogach panują trudne warunki jazdy. Wszystko za sprawą zimowej aury. Niemal z całym kraju jezdnie są śliskie. Podróżowanie uprzykrza również padający śnieg.

Sypie na północy. Biało niemal w całym kraju

Biała zima powróciła do Polski. W całym kraju spadł śnieg, a temperatura poniżej 0 st. C. -Opadów już jest całkiem sporo. Porządnie sypnie na północnym-zachodzie i północy oraz na południu kraju - prognozuje prezenterka TVN Meteo Dorota Gardias.

Czy leci z nami pyton?

Niecodzienny pasażer - trzymetrowy pyton - przeleciał na skrzydle samolotu linii Qantas z Cairns w Australii do Papui Nowej Gwinei - poinformowały australijskie media.

NASA wyśle w chmury supersamolot. Pomoże wyjaśnić zmiany klimatu

Jak ociepla się klimat? Na to pytanie chce odpowiedzieć NASA wysyłając bezzałogowy samolot Global Hawk na wysokość 20 tys. metrów w rejon tropikalnego Pacyfiku. Maszyna zbada ilość pary wodnej, gazów i ogólne warunki meteorologiczne w górnych warstwach troposfery.

Ziemskie bakterie przetrwają na Marsie? Zaskakujące wyniki testów

To była naprawdę duża niespodzianka - tak naukowcy komentują odkrycie, które może mieć poważne konsekwencje dla poszukiwania możliwości życia poza Ziemią. Powszechnie występujące na naszej planecie bakterie zaskakująco dobrze adaptują się do warunków, jakie panują na Marsie: niskiego ciśnienia, chłodu i atmosfery bogatej w dwutlenek węgla.

Stare narty przerabia na meble

Półka na buty, rama lustra, a może krzesło? Niemiec Jakob Lederer potrafi zrobić z nart niemal wszystko. Zamówień ma mnóstwo, szczególnie zimą.

Lawina odcięła wioskę od świata

Lawina, która zeszła w czwartek w południowo-wschodniej Turcji, odcięła od świata kilkudziesięciu mieszkańców wioski w prowincji Hakkari. Wiele osób zostało rannych.