Najnowsze

Najnowsze

To są już ostatnie chwile wiosny. Lato przyjdzie do nas w sobotę

Mimo że mieliśmy już okazję w tym roku przypomnieć sobie czym są letnie upały, to dopiero w najbliższy weekend powitamy astronomiczne lato. Rozpocznie się ono w momencie, kiedy Słońce wejdzie w znak Raka. W tym roku ma się to stać w sobotę o godz. 12.51. Wtedy nasza dzienna gwiazda znajdzie się na wysokości 23,5 stopnia nad równikiem.

Paraliż komunikacyjny stolicy Włoch: woda zalała metro i obwodnice

Po dwóch dniach gwałtownych burz i ulew, nazywanych “bombami wodnymi” Rzym stoi w wodzie niemal po kolana. Taka sytuacja panuje na wielu zamkniętych ulicach i głównych drogach dojazdowych, a zła pogoda nie mija. Pod wodą znalazła się Via dei Fori Imperiali, w okolicach Koloseum leżą połamane drzewa.

Trąba nad Zalewem. "Wciągnęły ją chmury"

Nad Zalewem Szczecińskim uformowała się sięgająca kilkunastu metrów trąba powietrzna, której zdjęcia otrzymaliśmy od Reporterów 24. Zjawisko, będące synonimem zniszczeń, nad wodą okazało się niegroźne. Po kilku minutach "lej został wciągnięty przez chmury" - poinformował internauta.

To niezwykle rzadkie zjawisko: dwa potężne tornada na raz

Przez Nebraskę jednocześnie przetoczyły się dwa silne tornada 3. kategorii. Zabiły jedną osobę, a 16 innych jest rannych. Szpitale szykują się na przyjęcie kolejnych potencjalnych ofiar - ratownicy nie przeszukali jeszcze wszystkich ruin. Jedna z miejscowości jest odcięta od prądu i pitnej wody, nie działa kanalizacja, a około 350 budynków jest zniszczonych.

Pogoda na pięć dni: deszcz nas nie opuści. W weekend dołączą burze

Nadchodzące dni nie będą pogodne i słoneczne. Codziennie w kilku regionach będą występować przelotne opady deszczu za sprawą przemieszczającej się nad Polską płytkiej zatoki niżowej, związanej z niżem Frederike z pogranicza Rosji i Finlandii. Temperatury na rozsądnym i łatwym do zniesienia poziomie utrzymają się dzięki obecności polarnego powietrza.

Komunikat dla alergików

Pierwszy w tym roku szczyt pylenia traw jest już za nami. Pylenie traw rozpoczęło się na przeważającym obszarze kraju około 20 maja.

Prognoza pogody na dziś: deszcze na terenie niemal całego kraju

W ciągu dnia jedynie na na północnym zachodzie, gdzie biomet będzie neutralny, utrzyma się pogodna aura. W pozostałych województwach spodziewane są opady przelotnego deszczu i niekorzystne warunki biometeorologiczne. We wtorek termometry wskażą 16-17 st. C na północnym wschodzie do 23-24 st. C na południu Polski.

Pozorny paradoks: jak to jest, że mniej lasów to mniej okoni?

Wylesianie przyczynia się do opadania do rzek i jezior mniejszych ilości ściółki, która stanowi ważny składnik pożywienia dla ryb. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge wskazuje, że lasy otaczające jeziora wpływają na liczebność narybku oraz na to, ile z tych ryb osiągnie dorosłość.

Burzowy wtorek w europejskich kurortach

W Europie czekają nas umiarkowane, ale letnie temperatury. Tylko w niewielu miejscach niebo będzie bezchmurne niebo i temperatury zawędrują powyżej 30 st. C. Natomiast w afrykańskich kurortach turyści mogą się spodziewać bardzo wysokich temperatur. W Egipcie w Sharm el Sheikh termometry wskażą 41 stopni Celsjusza.

Korzyść ze zmian klimatycznych: mniej ekstremalnie mroźnych dni

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytanii wykazały, że ocieplenie klimatu nie prowadzić do większej częstotliwości występowania mroźnych dni. Za oziębienia odpowiedzialne są zupełnie inne zjawiska. Udowodniono też, że zmiany klimatu w Arktyce postępują szybciej, niż w reszcie świata.

Wybuch Etny zagroził samolotom

Etna - najwyższy i najaktywniejszy europejski wulkan - znów zapewnił mieszkańcom Sycylii niezwykłe widowisko. Wypluwana z krateru rozpalona do czerwoności masa piroklastyczna nie stanowi zagrożenia bezpośrednio dla mieszkańców wschodniego wybrzeża Sycylii. Niemniej jednak chmura pyłu, jaka unosi się nad włoską wyspą, jest groźna dla przelatujących w pobliżu samolotów.

Puste plaże na Krymie. Konflikt na Ukrainie przepłoszył turystów

Na początku sezonu letniego plaże na Krymie są opustoszałe. Półwysep odwiedzany był co roku przez sześć milionów turystów, z czego dwie trzecie wczasowiczów to byli Ukraińcy. Rosyjskie władze apelują do przedsiębiorstw o finansowanie pracownikom wakacji na Krymie.

Pod ziemią wody trzy razy więcej niż w oceanach. Więzi ją błękitny minerał

Ze względu na wyjątkowe, widoczne z kosmosu bogactwo powierzchniowych wód, Ziemia jest nazywana Błękitną Planetą. To określenie może zyskać dodatkowe znaczenie, bo amerykańscy geolodzy ogłosili, że głęboko w jej wnętrzu znajdują się gigantyczne masy wody. Ten podziemny "ocean", objętością trzykrotnie przewyższający wszystkie naziemne zasoby, jest jednak zamknięty w chłonnym niebieskim minerale nazywanym ringwoodytem.

Pogoda na długi weekend: mocno kapryśna. Gorąco nie będzie

Fronty atmosferyczne sprowadzające deszczowe chmury mogą psuć plany na nadchodzący długi weekend. Choć początek tygodnia ma być dość pogodny, w jego drugiej części musimy się liczyć z okresami przelotnych opadów. Upałów też nie ma sie co spodziewać - choć w Boże Ciało temperatury będą przekraczać 20 stopni, w kolejnych dniach miejscami wyniosą do 16-17 stopni.

Jest jak wielkie kurze udko. Zobacz, jak dokładnie udało się zbadać "Bestię"

Składa się z dwóch płatów tworzących razem zarys kręgla albo kurzego udka - takie cechy asteroidy 2014 HQ124, która tydzień temu minęła Ziemię, ukazują zdjęcia uzyskane przez naukowców z NASA. To jedne z najbardziej szczegółowych obserwacji radarowych takiego obiektu. Pozwalają dostrzec detale nawet o wielkości niecałych 4 m.

Prognoza pogody na dziś: aura przyjemna. Wyjątkiem północny zachód Polski

Poniedziałek przyniesie nam poprawę pogody. Niemal w całym kraju ma być dość pogodnie, możemy liczyć na solidną dawkę słonecznego światła. Parasole przydadzą się tylko na Pomorzu, gdzie po południu może pokropić. Oprócz lepszej aury i lekkiego wzrostu temperatur synoptycy zapowiadają też korzystną zmianę warunków biometeorologicznych.