Najnowsze

Najnowsze

Pierwsza Włoszka poleci na ISS. Rakieta Sojusz wystartuje 24 listopada

Włoska astronautka Samantha Cristoforetti przygotowuje się do misji, podczas której poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. W kosmos wyniesie ją rakieta Sojusz, a start odbędzie się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 24 listopada. Cristoforetti będzie pierwszą włoszką, która przebywać będzie w ISS.

Jednym pocałunkiem obdarowujemy ukochaną osobę 80 milionami bakterii

Zespół holenderskich naukowców przebadał 21 par, odkrywając, że całując się ze swoim partnerem przez zaledwie 10 sekund, przekazujemy mu około 80 milionów bakterii. - Francuskie pocałunki to świetna propozycja, jeśli planujemy w rekordowo krótkim czasie przyjąć gigantyczną "bombę bakteryjną" - komentują eksperci.

Ostatnie chwile przed historycznym lądowaniem w cieniu skały

Przez ponad dekadę Rosetta przemierzała kosmos, by dokonać przełomowego w historii osadzenia lądownika na powierzchni komety. To się udało, co widać na opublikowanych przez ESA zdjęciach rejestrujących ostatnie minuty lotu, punkt pierwszego zetknięcia się z powierzchnią i ostateczne miejsce lądowania. Jak wiadomo lądownik Philae z powodzeniem zakotwiczył się w kosmicznej skale, choć zupełnie nie tam gdzie powinien.

Polak w misji Rosetta. Opowieść Andrzeja Olchawy

Na komecie pierwszy raz w historii wylądowała maszyna. To wielkie wydarzenie nadal rozpala emocje. W rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Andrzej Olchawa, Polak pracujący w ESA opowiada o wieloletniej pracy zespołów związanych z misją Rosetty.

20 lat bombardowania Ziemi przez kosmiczne skały na mapie

Małe asteroidy, o rozmiarze około jednego metra, uderzają w ziemską atmosferę częściej niż nam się wydaje. Pomimo dużej częstości tych zjawisk, ciężko jest je wytropić, ponieważ są przypadkowe - nigdy nie wiadomo, kiedy nad swoimi głowami zobaczymy spadającą gwiazdę. Zobaczcie - dzięki mapie opublikowanej przez NASA - ile tego typu zdarzeń odnotowano w latach 1993-2013.

Na część dróg spadnie deszcz

W niedzielę warunki na dogach będą różne w zależności od regionu Polski. Na zachodzie i na południu kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w postaci słabego opadu deszczu.